Problem z pozbyciem się auta

21 Sie 2015, 09:47

Witam,
Mam taki oto problem, auto kupione około rok temu w komisie (sprawne, jeżdżące, z ubezpieczeniem i badaniami) miało być z przeznaczeniem na części. Aktualnie jest usterka (kompletnie nieopłacalna naprawa).
Auto nie było przerejestrowane, mam jedynie fakturę z komisu, dodatkowo w dowodzie jest wpisany współwłaściciel.

Pytanie: jak się tego auta pozbyć? Wydaje mi się, że ścieżka jest następująca:
1. wykreślić współwłaściciela na podstawie faktury w urzędzie w którym był wpisany (dla mnie koszty podróży 300 km)
2. zarejestrować auto na siebie (kolejne 180 zł) (tu się także boję ew. grzywny na niedotrzymanie 30 dniowego terminu rejestracji)
3. złomować

Auto aktualnie nie ma ubezpieczenia i ważnych badań, jest warte około 0 zł.
ali33
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 1980
Auto: Opel Vectra
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

21 Sie 2015, 15:08

Przede wszystkim nie ma żadnych grzywien za nieprzerejestrowanie auta :) Czyli w takiej sytuacji złomujesz auto, zabierasz wszystkie papiery i z umową/fakturą z komisu jedziesz do WK wyrejestrować, później zgłaszasz to do ubezpieczyciela.
Jeśli już nie masz ubezpieczenia to łapiesz się na karę od UFG (jeśli dłużej niż 14 dni - 3500 zł) także jeśli dopiero co się skończyło i nie kupiłeś nowego na siebie to jak najszybciej wykup OC, albo od razu złomuj i zgłaszaj do ubezpieczyciela (kary najpewniej nie unikniesz, ale może być mniejsza jeśli okres jest krótszy).

Pozdrawiam,
Łukasz
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

21 Sie 2015, 15:26

Dziękuję za odpowiedź, sprawdziłem ubezpieczenie, jest jeszcze ważne kilka miesięcy. Tak więc ten problem odpada.

Jak kolega piszę rozumiem, że auto mogę zezłomować na podstawie faktury zakupu. Czy w tym przypadku urzędnik w wydziale komunikacji nie zażąda dokumentu - łącznika (umowy pomiędzy komisem a sprzedającym w komis)?
ali33
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 1980
Auto: Opel Vectra
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

21 Sie 2015, 18:33

To dobrze :)

Co do wyrejestrowania to zależy czy auto było własnością komisu (ewentualnie czy komis jest wpisany do DR), czy jedynie pośredniczył. Jeśli pośredniczył to będzie potrzebna też umowa z poprzednim właścicielem.

Pozdrawiam,
Łukasz
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volkswagen Touareg I
    Touareg to duży SUV klasy średniej-wyższej, bezpośredni konkurent m.in. Mercedesa ML i Toyoty Land Cruiser. Konstruktorzy z Wolfsburga postawili na luksus i to, co teoretycznie w terenówce powinno być najważniejsze, ...
    Hyundai i20 z instalacją LPG BRC Sequent 24.11
    Hyundai i20 z instalacją gazową utrzymuje 5-letnią potrójną gwarancję bez limitu kilometrów. Hyundai Motor Poland wprowadził do sprzedaży model i20 z instalacją LPG. Samochód z napędem na gaz dostępny ...