Problem z ubezpieczeniem

Problem z ubezpieczeniem

15 Paź 2009, 21:53

Witam
Zakupiłem samochód 30 sierpnia, a dwa dni później byłem zarejestrować samochód. Dopiero dzisiaj odebrałem dowód rejestracyjny, i jednocześnie dowiedziałem się że nie mam przepisanej polisy ubezpieczeniowej. Miałem na to 30 dni, więc jest już dawno po czasie:p Czy wiąże się to z jakąś karą? Czytałem na forum że jest to związane z tym że będę musiał zawrzeć umowę z ubezpieczalnią w której jest obecnie ubezpieczony samochód.
Kolejną sprawą jest to że w polisie napisane jest że okres ubezpieczenia jest od 26.05.2009 do 26.05.2010 r. jednak została opłacona tylko pierwsza rata w wysokości 153 zł. Czy mogę po prostu opłacić drugą ratę, i mieć wszystko z głowy?
Mam jeszcze jedno pytanie na które nikt nie potrafi mi odpowiedzieć. Mianowicie poprzedni właściciel kupił samochód w maju 2009 r, jednak nie był wpisany w dowód rejestracyjny. Oczywiście posiadał umowę kupna i sprzedaży, opłacił też ten podatek 2 procentowy (nie wiem jak on się nazywa:)) i nawet zawarł ubezpieczenie oc tego samochodu. I moje pytanie brzmi. Jak to możliwe że nie będąc wpisanym w dowód rejestracyjny opłacił ubezpieczenie tego samochodu? Czy ja mogę na podobnej zasadzie zrobić np z ojcem? Tzn nie jest on wpisany w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel ale czy może mi on opłacić ubezpieczenie?
Z góry dzięki za informacje
Pozdrawiam
pimpek13
Nowicjusz
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Paź 2009, 21:36
Miejscowość: cze-wa

Re: Problem z ubezpieczeniem

16 Paź 2009, 10:02

1. przepisanie umowy w 30 dni dotyczy sytuacji gdybyś chciał zmienić firmę na inną niż ta, w której obecnie jest wykupione OC. W tej sytuacji zostajesz w firmie w której masz OC do końca trwania tej polisy - możesz ją wypowiedzieć najpóźniej na 1 dzień przed jej końcem.

2. płacisz drugą ratę ale powinieneś też pójść wcześniej do ubezpieczyciela, żeby zmienił umowę na Ciebie - przy okazji przeliczą Ci składki wg Twoich zniżek

3. opłacił OC ponieważ miał umowę kupna dzięki temu był właścicielem pojazdu i miał obowiązek posiadać do tego OC. Dowód rejestracyjny nie jest warunkiem zawarcia OC tylko umowa.

4. ojciec może być współwłaścicielem jak będzie razem z Tobą właścicielem samochodu czyli musisz mu darować lub sprzedać część lub spiszecie umowę na użytkowanie i wtedy w allianz możesz korzystać z jego zniżek

tu możesz pobrać umowę darowizny
[link wygasł]

tu możesz pobrać umowę kupna sprzedaży
[link wygasł]

Pamiętaj, że powinieneś opłacić 2% podatku jeżeli wartość samochodu przekracza 1000 zł tu możesz wypełnić i wydrukować druk pcc-3. Masz na to 14 dni od daty zakupu.
[link wygasł]


pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1023
Rejestracja: 13 Lis 2008, 13:44
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

Re: Problem z ubezpieczeniem

16 Lis 2009, 18:51

Mogę sprzedać ten samochód o którym mowa wyżej, mimo iż nie jestem wpisany w polsie ubezpieczeniowej? Czy osoba której sprzedam będzie mogła zawrzeć umowę kupna OC mimo iż nie będzie wpisana w dowód rejestracyjny?
pimpek13
Nowicjusz
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Paź 2009, 21:36
Miejscowość: cze-wa

Re: Problem z ubezpieczeniem

17 Lis 2009, 09:57

możesz sprzedać, musisz przekazać wszystkie oryginalne umowy kupna od osoby, która jest w dowodzie rejestracyjnym do Ciebie.

Wraz z umową przekazujesz OC, które dotyczy ubezpieczenia na pojazd

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1023
Rejestracja: 13 Lis 2008, 13:44
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort Przyciemniane szyby w samochodzie - przepisy i normy, a komfort
  Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z możliwości, po którą sięgają ...
  Dziewczyny na skutery - zakup jednośladu Dziewczyny na skutery - zakup jednośladu
  Skuter to idealny środek transportu dla tych, którzy chcą ominąć korki i nie korzystają z komunikacji miejskiej. Po niedawnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, popularność małych motocykli gwałtownie wzrosła. ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti