Proszę o ocenę sytuacji kolizji

16 Cze 2012, 15:19

Miałem wczoraj kolizję, wziąłem winę na siebie, ale do końca nie jestem pewny, kto jest winny...nie było też czasu na wezwanie policji ponieważ się spieszyłem, a sytuacja jest dość specyficzna.
Ja pojazdem A wyjeżdżałem z posesji na biegu wstecznym. Kierujący pojazdem B wjechał w uliczkę osiedlową i gdy zauważył pojazd C, stwierdził, że się nie zmieści, włączył wsteczny bieg i zaczął cofać. W tym momencie cofałem również ja pojazdem A, mając całkowicie ograniczoną widoczność. Nastąpiła kolizja. Uszkodzenia w moim pojeździe A prawy tylny bok, uszkodzenia w pojeździe B lewy tylny bok ale z przesunięciem w stronę środka tylnej klapy. Uliczka jest dwukierunkowa, ale wąska tak, że dwa samochody mogą wyminąć się tylko w niektórych miejscach, więc nie ma wyspecyfikowanych pasów ruchu. Pojazd C to samochód ciężarowy sąsiada, stoi zawsze w tym miejscu i wymija się go "na lusterka" ale wiedzą o tym tylko mieszkańcy osiedla, obcy myślą, że się nie zmieszczą. Po rozmiarach uszkodzeń domniemuję, że kierowca pojazdu B jechał na wstecznym około 30 km/h, puknięcie było spore. Kto jest winny?
majkov
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 05 09 2005
Auto: Skoda Felicia 1,3 MPI

17 Cze 2012, 09:08

Wina przyjęta prawidłowo - nic innego policjanci by nie stwierdzili - dodatkowo mandat byś zapłacił ..
Czemu włączasz się do ruchu tyłem ?? Nie można wyjechać przodem ?? To i tak by nie zmieniło odpowiedzialności w tej kolizji, ale zawsze więcej widać ..
Jeżeli pojazd C to wielka ciężarówka zadzwoń na policję - art.49/5 PoRD ...
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

17 Cze 2012, 10:29

Defakto możnaby było wyjeżdzać przodem, wjeżdzając do posesji tyłem. Jednakże w tej sytuacji i tak by to nic nie zmieniło, bo zza garażu i płotu nie widać praktycznie nic...Upatrywałem raczej szansy w tym, że cofający powinien zachować szczególną ostrożność, a kierowca pojazdu B, poprostu wbił gaz do dechy (sądząc po wielkości uszkodzeń). Miałem już stłuczki na parkingach przy wyjeździe z miejsc parkingowych i zawsze uszkodzenia przy tych małych prędkościach były na poziomie porysowanego zderzaka lub lekko wgiętych blach. Tutaj uszkodzenia pojazdu B (tył) sugerują, że to pojazd B uderzył w A a nie A w B. Na szczęście mam AC więc sobie to naprawię, ale tak na przyszłość planuję wystąpić do UM o postawienie znaku na wjeździe w uliczkę tylko dla mieszkańców i tyle....
majkov
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 05 09 2005
Auto: Skoda Felicia 1,3 MPI

17 Cze 2012, 10:43

1. - Mimo, że on cofając ma zachować szczególną ostrożność, Ty jako włączający się do ruchu(wyjazd z posesji) musisz mu ustąpić pierwszeństwa nawet gdyby popełniał wykroczenie ..
2. - Zamiast znaku ograniczającego wjazd(co niczego nie zmieni, bo B może być przecież mieszkańcem) napisałbym o ustawienie lustra !!!

majkov napisał(a):zza garażu i płotu nie widać praktycznie nic


PoRD wyraźnie mówi co trzeba zrobić - o pomoc osoby trzeciej się należy zwrócić ..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

17 Cze 2012, 11:09

Fakt postawienie lustra będzie najlepszym rozwiązaniem...Dzięki za rozwianie wątpliwości...
majkov
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 05 09 2005
Auto: Skoda Felicia 1,3 MPI

01 Sty 2013, 13:26

Prosze o informacje, czy wyjezdzajac tylem z posecji na stosunkowo waska droge, ale dukierunkowa zobligowany jestem do cofania na prawa stone ( regula prawej reki), czy tez moge przeciac jezdnie i przejechac tylem w lewo na przeciwlegly pas ruchu??
robertju
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: bmw
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...

01 Sty 2013, 13:54

Możesz wycofać gdzie chcesz, ale zgodnie z zasadami - ustępujesz wszystkim innym uczestnikom ruchu pierwszeństwa ..
Jak był jakis problem to go opisz - więcej będzie można powiedzieć...
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

01 Sty 2013, 15:28

Sasiad parkujac na przeciwko wyjazdu z mojej posesji, ustawia tak samochod ze pozostaje mi niewielka przestrzen do wyjazdu tylem na lewo na przeciwlegly pas ruchu. Przy czym parkujac w ten sposob znacznie utrudnia mi wyjazd zmuszajac mnie do trudnego manewrowania
robertju
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: bmw

02 Sty 2013, 15:17

Jesli parkuje zgodnie z zasadami - trudno .. musisz się pomęczyć.. :no:
Ale jeśli stoi na zieleni, na chodniku a nie ma 1,5 m dla pieszych, lub na zakazie - zadzwoń po SM .. Oni tylko na to czekają.. :lol: :lol:

To może lepiej wjeżdżać na posesję tyłem, aby łatwiej było wyjechać ?? Przemyśl to ..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

02 Sty 2013, 17:12

Nie chodzi o parkowanie na chodniku czy zielenie ale o paragram 49 pkt 2 samochod parkujacy nie moze UTRUDNIAC wjazdu i wyjazdu na posesje
robertju
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: bmw

02 Sty 2013, 17:33

robertju napisał(a):samochod parkujacy nie moze UTRUDNIAC wjazdu i wyjazdu na posesje

To powiedz to sąsiadowi.. Chyba zrozumie..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

02 Sty 2013, 17:44

Niestety nie rozumie. A na dodatek to facet z przeszloscia kryminalna i probuje rzadzic ulica
robertju
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: bmw

02 Sty 2013, 17:52

Ciężka sprawa.. Z takimi się zadziera mając konkretny argument przeciw niemu.. Albo spluwe, albo dobry hak.. No nie ??
Możesz jeszcze spróbować zaparkować na tym miejscu co on - ryzyko jest, ale kamera wycelowana w auto powinna pomóc..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

02 Sty 2013, 19:07

robertju napisał(a):Sasiad parkujac na przeciwko wyjazdu z mojej posesji, ustawia tak samochod ze pozostaje mi niewielka przestrzen do wyjazdu tylem na lewo na przeciwlegly pas ruchu. Przy czym parkujac w ten sposob znacznie utrudnia mi wyjazd zmuszajac mnie do trudnego manewrowania


Skąd ja to znam...........mam , a raczej miałem ten sam problem i myślę że już nie będę mieć.
silvo44 napisał(a):Jesli parkuje zgodnie z zasadami - trudno .. musisz się pomęczyć.. :no:
Ja nie miałem zamiaru się męczyć , ani tym bardziej prosić sąsiada o wyrozumiałość . Po prostu nauczył się sam. Zacząłem ( podczas jego czasowej nieobecności ) czasami też parkować na ulicy wzdłuż swojej bramy wyjazdowej z garażu , co zaś jemu utrudniało życie (musiał trochę dalej stawiać swoją maszynę) . Sąsiad chyba zrozumiał bo zmienił miejsce parkowania i mi już nie wadzi. :D
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4707
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

29 Sty 2013, 16:42

ocena sytuacji przyjęta prawidłowo Ty jako włączający się do ruchu powinieneś ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu znajdującym się na drodze i nie ważne czy tyłem czy przodem wyjeżdżałeś z posesji. przepis mówi jasno że w sytuacji w której nie masz dostatecznej widoczności powinieneś zapewnić sobie pomoc 2 osoby...
inek760
Nowicjusz
 
Posty: 13
Prawo jazdy: 25 10 1989
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: HONDA Accord V
Silnik: 1,8iLS 115KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1996