Przegląd powypadkowy - poszkodowany w wypadku

Przegląd powypadkowy - poszkodowany w wypadku

08 Sie 2009, 21:49

Witam

1. Czy mam prawo domagać się od firmy ubezpieczeniowej (w tym przypadku sprawca miał ubezpieczenie z PZU) zwrotów kosztów przeglądu powypadkowego samochodu w sytuacji gdy byłem poszkodowanym ? W przysłanej listownie wycenie samochodu nic o tym nie wspomnieli, mam wrażenie, że mnie chcą oszukać...
Jeśli tak to na jaki przepis mogę się powołać ?

2. Złożyłem odwołanie w sprawie wyceny wartości samochodu przed wypadkiem, ile czasu ma firma ubezpieczeniowa na odpowiedź ? Czy mogą po prostu "olać" moje odwołanie i nie przysłać żadnej decyzji ?
lukaszz4
Nowicjusz

09 Sie 2009, 11:54

Za przegląd powypadkowy(jeżeli jest konieczny) płaci ubezpieczalnia.Zrobić go musi warsztat,w którym jest naprawiany samochód,a ty masz go odebrać już z przeglądem.
Ale przegląd jest potrzebny tylko w sytuacji,kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny z powodu złego stanu technicznego uszkodzonego w wypadku samochodu.Jeżeli natomiast policja nie zabrała ci dowodu,to przeglądu się nie robi.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1141
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Sie 2009, 20:19

MotoAlbercik napisał(a):Za przegląd powypadkowy(jeżeli jest konieczny) płaci ubezpieczalnia.Zrobić go musi warsztat,w którym jest naprawiany samochód,a ty masz go odebrać już z przeglądem.
Ale przegląd jest potrzebny tylko w sytuacji,kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny z powodu złego stanu technicznego uszkodzonego w wypadku samochodu.Jeżeli natomiast policja nie zabrała ci dowodu,to przeglądu się nie robi.

uszkodzona szyba z tyłu i wgnieciona klapa, dowód zabrany przez policję, koszty naprawy przewyższyły wartość auta. Czy w tym przypadku przegląd też jest na koszt ubezpieczyciela ?
lukaszz4
Nowicjusz

10 Sie 2009, 11:10

W takim przypadku nie,ponieważ koszt naprawy przekroczył wartość samochodu i ubezpieczalnia wypłaca za niego pieniądze.Jak chcesz go doprowadzić do stanu,w którym można nim jeździć,to musisz sam go naprawić z własnych pieniędzy(z tych,które dostałeś za to autko) i zrobić przegląd techniczny powypadkowy i sam za niego zapłacić.
Rozumiem,że narazie dostałeś decyzję ubezpieczalni,że koszta naprawy przekroczyły wartość samochodu i dostałeś propozycję wypłaty odszkodowania?W tym przypadku oczywiście ubezpieczalnia nie będzie płaciła za naprawę samochodu tylko zapłacą ci jego wartość wg ceny rynkowej.Praktycznie bardzo często zdarza się,że jest to najgorsza z możliwości.Oczywiście możesz zawsze się odwołać od decyzji.Pomocny w tym może być Związek Motorowy.Mają tam swoich rzeczoznawców,który pomagają w takich sprawach.
Możesz też poprosić o poradę w tej sprawie Rzecznika Ubezpieczonych.Wejdz na ich stronę i poczytaj.Jest tam artykół na ten temat i kontakt telefoniczny,mailowy i listowny.Jak zdecydujesz się dzwonić to musisz się uzbroić w cierpliwość.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1141
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Lexus LS będzie miał silnik V6 Lexus LS będzie miał silnik V6
    Lexus zarejestrował w japońskim urzędzie patentowym znak towarowy "LS 350". W praktyce oznacza to, że gama jednostek napędowych przechodzącej obecnie próby drogowe nowej, piątej generacji flagowej limuzyny Lexusa obejmować ...
    Hybryda? Czy to się opłaca? Hybryda? Czy to się opłaca?
    Jeżeli pokonujemy co roku dziesiątki tysięcy kilometrów i szukamy oszczędnego samochodu, wybór często pada na zakup auta z Dieslem lub instalacją LPG. Od lat na rynku jest alternatywa, która okazuje się ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Trial Lędziny 2014 czerwiec
      Master Truck
      SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
      Fiat Freemont Cross
      Samochody z graffiti