Przekroczysz prędkość o ponad 50km/h to stracisz prawojazdy

Przekroczysz prędkość o ponad 50km/h to stracisz prawojazdy

15 Maj 2014, 10:34

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt zmian w ustawach, który będzie jeszcze dotkliwiej karał kierowców za przekroczenie prędkości.

Jak informują krajowe media, aktualnie za jazdę gdzie przekraczamy dozwoloną prędkość o 50 km/h i powyżej tej prędkości możemy dostać mandat w wysokości 500 PLN oraz 10 punktów karnych. Resort spraw wewnętrznych planuje to zmienić i przygotował już odpowiedni projekt zmian w ustawach. W praktyce ma to wyglądać tak, że jeżeli przekroczymy prędkość o 50 i więcej kilometrów na godzinę, to Policjant który nas zatrzyma będzie miał obowiązek zatrzymania nam prawa jazdy.

Obecnie policjant może sprawcę wykroczenia ukarać wspomnianym wyżej mandatem lub skierować sprawę do sądu. Jeżeli zmiany wejdą w życie, to kierującemu grozi utrata uprawnień na trzy miesiące z ominięciem przewodu sądowego, ale jeśli w ciągu tych trzech miesięcy kierowca zostanie przyłapany na jeździe bez uprawnień, to okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się o pół roku.

Kiedy planowane zmiany wejdą w życie? Tego jak na razie nie wiadomo.
Kacper
Stały forumowicz
 
Posty: 2765
Zdjęcia: 3281
Rejestracja: 19 Maj 2006, 23:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Przekroczysz prędkość o ponad 50km/h to stracisz prawojazdy

17 Maj 2014, 12:07

Kacper napisał(a):ak informują krajowe media, aktualnie za jazdę gdzie przekraczamy dozwoloną prędkość o 50 km/h i powyżej tej prędkości możemy dostać mandat w wysokości 500 PLN oraz 10 punktów karnych.

A nie ma tak czasami obecnie?
Kacper napisał(a): W praktyce ma to wyglądać tak, że jeżeli przekroczymy prędkość o 50 i więcej kilometrów na godzinę, to Policjant który nas zatrzyma będzie miał obowiązek zatrzymania nam prawa jazdy

Jest tu chyba mała nieścisłość - chyba zapomniałeś dodać, że tak będzie, ale jeżeli te 50 km/h więcej pojedziemy w terenie zabudowanym :
http://natemat.pl/102137,jedziesz-o-50- ... -drogowych
Ta zasada obowiązywała już w długi wekeend majowy - komendanci policji dostali rozkaz od komendanta głównego policji, że przez długi wekeend majowy, każdy, kto przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h ma mieć odebrane prawo jazdy. I zasada ta była skrupulatnie przestrzegana. Mało tego, w niektórych miejscowościach nadal tak jest. I nie potrzeba do tego zmieniać przepisów, bo takowy już istnieje. Tyle tylko, że policjanci jak dotychczas byli pobłażliwi i wystawiali mandaty.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 13348
Zdjęcia: 1141
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Największa na świecie Największa na świecie "Kula zorba" z samochodem w środku
  Największa na świecie "Kula zorba" z samochodem w środku Nissan zbudował największą na świecie kulę zorba, która w swoim wnętrzu chroni naturalnej wielkości Nissana Note. Ogromna, wypełniona powietrzem kula o średnicy ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti