Przepisy dotyczące świateł

14 Lis 2008, 12:34

Witam
w dniu wczorajszym zatrzymano mnie do rutynowej kontroli drogowej, jedną z rzeczy które były sprawdzane to światła.
Pan policjant nakazł mi włączenie świateł postojowych a potem świato tylne przeciwmgielne i stwierdził ze brak tego światła i podświetlania tablicy. Wyzej wymienione usterki działaja po włączeniu światłem mijania.
Oczywiscie zabrano mi dowód rejestracyjny,
Czy któs sie orientuje czy podswietlanie tablicy oraz światło tylne przeciwmgielne wymagane jest na światłach pozycyjnych?
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam
Prezes 30
Prezes30
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: pomorskie

14 Lis 2008, 15:24

Niestety, jest wymagane Glina miał racje.
W nocy, kiedy chcesz przystanąć na poboczy, jest obowiązek zapalonych świateł pozycyjnych. W czasie mgły dochodzą jeszcze przeciwmgielne, najważniejsze są z tyłu auta. Wiadomo- bezpieczeństwo.

Do oświetlenia tablicy rejestr. często się czepiają, ale tak wychodzą już auta z fabryki. Oświetlenie wł. się już przy pozycji. Coś miałeś z instalacją (żarówki).

Swoją drogą, za takie coś od razu zabierać dowód???
Albo misiek wyjątkowo wredny, albo Ty miałeś coś jeszcze ma sumieniu?
PARTIA
Nowicjusz
 
Posty: 11

14 Lis 2008, 16:59

Jak pisze kolega - oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi się włączyć po włączeniu świateł pozycyjnych i świecić nawet po włączeniu mijania
Natomiast możliwość włączenia światła przeciwmgłowego tylnego musi być po właczeniu świateł mijania lub świateł pozycyjnych i przeciwmgłowych przednich.Swiatła te nie mogą również dać się właczyć po właczeniu tylko świateł pozycyjnych.
Co do oświetlenia tablicy rejestracyjnej - policja zwraca na to uwagę,ponieważ jakbyć komuś uszkodził samochód i odjechał lub zrobił cokolwiek innego,a jest ciemno,to poszkodowany nie zobaczy wówczas numerów,żeby je ewentualnie spisać.Tak przynajmniej tłumaczy się policja
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Lis 2008, 17:59

Witam dzięki za odpowiedź
Niesty u mnie w samochodzie mozliwosc włązcenia tylnego światla pzreciwmgielnego jest tylko w pzrypadku upzredniego włączenia świateł mijania na pozycyjnych nie ma takiej opcji.
Prezes 30
Prezes30
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: pomorskie

15 Lis 2008, 14:46

a na jakiej wysokości może być zamontowana tylna lampa przeciwmgłowa? czy jest to jakoś uregulowane przez nasze przepisy? Jedyne co znalazłem to powierzchnia nie większa niż 140 cm2, że powinna być w stanie pracować 1h, a światłość ma być w zakresie 150-300 cd.

Chodzi o to, że chciałbym zamontować światło przeciwmgłowe wewnątrz kabiny na tylnej półce.
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk

15 Lis 2008, 19:31

Położenie oraz ilość tych świateł określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury - na wysokości 250 mm od podłoża(np. asfaltu) i nie bliżej niż 100 mm od światła hamowania.Czyli na półce być nie może absolutnie - ktoś może je pomylić ze światłem stopu.
A tak na marginesie - ciekawe dlaczego pytasz - to światło jest obowiązkowe i musi być zamontowane w samochodzie fabrycznie,łącznie z kontrolką,która też jest obowiązkowa.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Hilux w nowej wersji Black Bison
    Japońska firma WALD International po raz kolejny opracowała pakiet tuningowy do samochodu Toyoty. Tym razem fachowcy od tuningu wzięli na warsztat pick-upa marki i stworzyli model Hilux Sports Line Black Bison Edition. Rasowa ...
    Toyota Corolla sedan, hatchback i TS kombi
    Toyota postanowiła zrezygnować z nazwy Auris – obejmującej w ostatnich latach w Europie kompaktowego hatchbacka i kombi – i powrócić do oferowania Corolli w trzech odmianach nadwoziowych. Rewolucja dotknęła ...

15 Lis 2008, 19:51

pytam bo to amerykanin i muszę coś wykombinować, bo jeżdżę tak od roku.
Położenie oraz ilość tych świateł określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury - na wysokości 250 mm od podłoża(np. asfaltu) i nie bliżej niż 100 mm od światła hamowania

Piszesz, że 250 mm od podłoża ale do jakiej wysokości? Rozumiem, że to minimalna wysokość montażu.

Myślałem też żeby zaadoptować na przeciwmgielne parę stopów, bo mam ich po dwa na stronę, ale jeśli ma być zachowana odległość 100mm no to nie spełni tego moja lampa

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]



Kupiłem przeciwmgłowe takie jak w maluchu ale naprawdę nie ma gdzie tego zamontować, zderzak jest jak z plasteliny i obawiam się, że nie za bardzo się nadaje do montowania na nim czegokolwiek. Gdybym przykleił lampę na taśmę dwustronną boll'a, to pewnie by się trzymało tyle, że szpeci to cały zderzak i za bardzo wystaje.
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk

16 Lis 2008, 13:16

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82a_przeciwmg%C5%82owe
Tu masz info.... min. 25 max. 100 cm...Pozdro...

http://www.motofakty.pl/artykul/mgielka_po_oczach.html
To też ciekawy tekst :!: :!:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

18 Lis 2008, 10:01

Witam
Byłem dzisiaj w serwisie Renault nie ma opcji włączenia tylnego światła przeciwmgielnego na światłach postojowych.
Następnym razem wysle misiaczka do producenta ;)
Pozdrawiam
Prezes 30
Prezes30
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: pomorskie

18 Lis 2008, 16:36

Nie ma możliwości włączenia światła przeciwmgielnego tylnego na światłach postojowych lub pozycyjnych. Możliwe jest to tylko na światłach mijania lub drogowych. W Fiatach Panda na których aktualnie zdaje się prawo jazdy trzeba najpierw włączyć światła mijania, inaczej nie pójdzie. Jest to częsta przyczyna oblewania placu.
sotnem
Nowicjusz
 
Posty: 4

18 Lis 2008, 16:43

Czyli to, że nie możesz włączyć przeciwmgnielnego tylnego na postojowych lub pozycyjnych jest nadzwyczaj normalne. Policjant nie zauważył, że próbujesz je odpalić z postojowych, więc stwierdził, że nie działają. Podświetlenie tablicy musi działać i na postojowych i na mijania.
sotnem
Nowicjusz
 
Posty: 4

19 Lis 2008, 10:38

Możliwe że tak było , ale już odebrałem dowód koszt przeglądu 20 zł za usterke i wszytsko oki.
Dzięki za odpowiedzi pozdrawiam
Prezes 30
Prezes30
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: pomorskie