Przewożenie dziecka w foteliku w zależności od jego wzrostu

Przewożenie dziecka w foteliku w zależności od jego wzrostu

15 Maj 2015, 11:58

Dzisiaj wchodzą zmiany dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do tej pory była granica wiekowa do 12 roku życia w której trzeba było przewozić dziecko w foteliku, aktualnie wyznacznikiem będzie wzrost dziecka. Dzieci które nie przekroczą 150 cm wzrostu będą musiały jeździć w fotelikach.

Image
Wprowadzone zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w samochodach.

W Polsce w ostatnich kilku latach widać że zmieniło się podejście kierowców do bezpieczeństwa przewożenia dzieci w samochodach. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała dane z których wynika że 9 na 10 dzieci w naszym kraju przewożonych jest w fotelikach samochodowych.

Co się jeszcze zmienia z tą nową nowelizacją ustawy?
Zakazane będzie przewożenie dzieci do trzech lat pojazdami które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie będzie można przewozić na przednim siedzeniu bez fotelika.

Dozwolone będzie przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, ale pod warunkiem że dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Wyjątkiem będzie przewożenie dziecka które ma co najmniej trzy lata jest zapięte w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika na tylnym siedzeniu, gdy już dwoje dzieci znajduje się w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

Kara jaka grozi za przewożenie dziecka bez fotelika jest wysokości 150zł i na kierowcę w związku z tym wykroczeniem nakładanych jest 6 punktów karnych.

Pamiętajcie o swoich małych pociechach aby zawsze jeździły w fotelikach!
Kacper
Stały forumowicz
 
Posty: 2845
Zdjęcia: 3281
Rejestracja: 19 Maj 2006, 23:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  O czym kierowca powinien pamiętać wiosną? O czym kierowca powinien pamiętać wiosną?
  Wyższe temperatury, zmiana warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i samopoczucia kierowców to symptomy panującej wiosny. To również czas przeglądów po zimie, wymiany opon i coraz większej ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti