Przygotowanie do trasy

10 Gru 2011, 10:01

Witam bardzo serdecznie wszystkich forumowiczów :)
Przeglądając forum zastanawiałam się w jakiej kategorii rozpocząć dyskusję, ostatecznie zamieszczam ją tutaj ;)
Mianowicie, chciałabym zaczerpnąć uwag od bardziej doświadczonych kierowców i użytkowników dróg. Niedługo czeka mnie dość daleka droga (niecałe 700km) po niemieckich autostradach (kierunek Frankfurt nad Menem). I stąd rodzi się z mojej strony kilka pytań.
Jak ocenianie trudność takiej trasy jak na pierwszy taki wypad? Jeździłam już trochę po Polsce, jednak drogi europejskie są mi obce, choć słuchając innych, można tylko dojść do wniosku że jazda po autostradach niemieckich jest naprawdę dużym komfortem ;)
Jakie są różnice o których warto wiedzieć wyruszając w taką trasę?
Na co i jak się przygotować? Co może mnie zaskoczyć?

Chciałabym aby ten wątek stanowił takie źródło rad i doświadczeń kierowców.

Pozdrawiam!
hankaaa
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 17 10 2007
Auto: honda civic

21 Gru 2011, 09:14

Po pierwsze, bez przerwy taka jazda nawet po niemieckiej autostradzie jest męcząca. Jezeli nigdy nie prowadziliście auta więcej niż 5 godz bez przerwy (no oczywiście nie mówię o siusiu itp.) to lepiej taka podróż rozłożyć na dwa dni (lub zmiennik, choć zmiennik nawet nie prowadząc może być zmęczony jazda jeżeli np. nie spał). Poza tym niemieckie autostrady są nużące bo jak wszystkie autostrady nudne. Tym bardziej jak ktoś jest przyzwyczajony do polskich dróg. Ja na przykład jak jadę w trasę to wybieram nie główne drogi, tylko te z największą liczbą zakrętów - no ale ja to lubię.
Jazda po niemieckich (jak każdych) autostradach jest przyjemna o ile pamiętamy o kilku zasadach:
1. Unikamy lewego pasa - służy do wyprzedzania (pamiętajcie o częstym braku ograniczeń)
2. Zajmujemy taki pas jaki jest przeznaczony do jazdy w kierunku w którym zmierzamy. Każdy zbliżający się rozjazd jest rozpisany na pasy ruchu. zajmujmy ten na którym jest zaznaczona nasza miejscowość lub nr autostrady. Z tego tez powodu nie zawsze trzymajmy się skrajnego prawego.
3. Jeżeli ktoś włącza się do ruchu z pasa rozbiegowego - zjedźmy na sąsiedni lewy aby mu to ułatwić.
4. Pamiętajmy, że do większości miast (Frankfurt jest tu bardzo dobrym przykładem) jest więcej niż jeden zjazd - czytajmy nazwy dzielnic. Jeżeli chodzi o Frankfurt zjazd na targi jest oznaczony oddzielnie - bardzo łatwo na nie trafić.
5. Naprawdę warto się zaopatrzyć w nawigację - dziś to nie majątek a nawet darmowa na komórkę z Androidem (np. Navit) może pomóc.
5. W Niemczech wcześniej szukajmy hotelu - w mniejszych miejscowościach po 19 bywają już zamknięte.
mstrucz
Aktywny
 
Posty: 354
Miejscowość: Gdynia