Rozmawianie przez komórkę w trakcie jazdy?

27 Paź 2008, 22:44

jestem tutaj baaardzo nowy i dlatego przepraszam jeśli dubluję jakąś dyskusję, ale starałem się przeglądnąć pozostałe tematy w "Bezpieczeństwie i kulturze jazdy" i nie zauważyłem, by taki temat się pojawił - jeśli tak, to proszę ten kasować :P

nie chciałem też tego wrzucać do topicu "Jakie sytuacje są najbardziej niebezpieczne?" bo nie chciałem przerywać tamtejszej dyskusji czymś zupełnie "od czapy" :wink:

interesuje mnie więc kwestia tego, jak odnosicie się do sprawy rozmawiania przez komórki podczas prowadzenia autem...

znalazłem taką stronę: jazdabezkomorki.pl

jest tutaj trochę polskich wyników badań, a przede wszystkim zachodnich raportów na temat tego jak rozmawianie przez komórkę rozprasza kierowcę w czasie jazdy... spoko jest też dział pytania i odpowiedzi...

mnie osobiście rozwaliło to, jak bardzo niebezpieczne jest używanie nawet zestawu głośnomówiącego... bo nie chodzi o to, że się trzyma komórkę, ale o to, że pochłania nas rozmowa z inną osobą... oczywiście zaraz mi przyszło na myśl, że to tak samo, jakby się rozmawiało z pasażerem w aucie, ale wyniki badań mówią - co w sumie jest dosyć logiczne :wink: - że osoba w aucie tez jest na drodze i jak coś się dzieje to się zamknie, a taka w telefonie nie 8)

a to mnie zabiło: testy osób, które rozmawiają przez telefon - nie ważne czy trzymany, czy zestaw - wykazują, że mają oni gorszy czas reakcji i pomijają więcej znaków drogowych, niż osoby będące pod wpływem alkoholu... taki fakt przemawia dosyć obrazowo - bo przecież tyle się mówi: piłeś? nie jedź... etc. a tutaj jest coś równie, a nawet bardziej niebezpiecznego i jest dozwolone i nikogo to nie rusza...

jest i artykuł w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Telefon_ko ... _na_drodze

nie wiem, wpadłem na to przypadkowo i tak się zastanawiam co o tym sądzicie? ruszają Was te wyniki? zaskakują? słyszeliście już o tym?

czy sami rozmawiacie lub wysyłacie SMSy jak prowadzicie? czy właściwie trzeba to robić (takie uwiązanie do komórki - zawsze i wszędzie :wink:)?

sorki, takie różne pytania... ale samego mnie to interesuje, bo nie wiedziałem o tym wcześniej
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

28 Paź 2008, 10:51

Ja wielokrotnie rozmawiałem przez telefon w czasie jazdy. Zawsze z zestawem słuchawkowym i nie uważam, abym rozmawiając zwracał mniejszą uwagę na drogę. Trzymam się zasady, że droga ważniejsza, rozmówca, nawet gdy jest to mój szef, musi w razie czego poczekać.

A strona cóż... jedyny konkret, jaki z niej wynika, to że sponsorem akcji jest Orlen.
LukD
LukD
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Miejscowość: Kraków Nowa Huta

28 Paź 2008, 17:25

Cały czas rozmawiam w aucie z telefonem przy uchu, nawet przyznam, ze dosc sprawnie się z nim poruszam.


Osobiscie zgadzam się z tym, że nawet rozmowa przez głosnomówiący wpływa na naszą reakcje, i nie jest to wcale to samo co rozmowa z pasażerem. Jak rozmawiasz z kims przez telefon to zazwyczaj rozmowa nie trwa zbyt dlugo a chce się przekazac jak najwiecej informacji natomiast z pasażerem możemy wszystko omawiac na spokojnie.


Taka ciekawostka, w polsce nie tylko jest rozmawianie przez telefon przy uchu podczas prowadzenia samochodu, nawet jesli zjedziesz na stacje i będziesz siedziałw samochodzie rozmawiając przez telefon przy uchu przy WŁĄCZONYM SILNIKU wówczas policjant teoretycznie może Ci wlepic taki sam mandat jak by Cię złapał podczas jazdy z telefonem przy uchu, nie wiem natomiast jak to jest w praktyce, choc osobiscie uważam to za kolejny absurd polskiego prawa drogowego.
Baqś
 

28 Paź 2008, 21:05

Rozmowa z pasażerem też jest absorbująca... a szczególnie z pasażerką 8)
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

29 Paź 2008, 12:21

z tego co mówicie wynika, że używanie telefonu w aucie to normalna czynność i że właściwie to nie przeszkadza, a może tak się każdemu z nas tylko wydaje...

nie wiem, wyniki badań nie biorą się chyba znikąd i jeśli testowano na kierowcach wpływ komórki i wyszło, że już sama rozmowa z kimś na drugim końcu słuchawki nas rozprasza, to po co stwarzać sobie dodatkowe niebezpieczeństwo... oczywiste wydaje się, że nie prowadzimy po wypiciu alkoholu, ale już zupełnie zaskakujące jest to. ze rozmowa przez komórkę wydłuża czas reakcji i drogę hamowania, bardziej niż ten alkohol

czy to nie jest po prostu tak, że myślimy że panujemy całkowicie nad tym co się dzieje, a po prostu nie mamy świadomości, że idzie nam gorzej... fajne by były jakieś testy, albo symulatory, którymi można by sobie było to sprawdzić
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

29 Paź 2008, 12:55

vincent napisał(a):z tego co mówicie wynika, że używanie telefonu w aucie to normalna czynność i że właściwie to nie przeszkadza, a może tak się każdemu z nas tylko wydaje...


Każda czynność niezwiązana bezpośrednio z kierowaniem rozprasza: rozmowa z pasażerem, szukanie stacji w radiu, słuchanie komunikatów z nawigacji, regulacja temperatury, dłubanie w nosie... I co, wszystkiego zakazać?

vincent napisał(a):nie wiem, wyniki badań nie biorą się chyba znikąd i jeśli testowano na kierowcach wpływ komórki i wyszło, że już sama rozmowa z kimś na drugim końcu słuchawki nas rozprasza, to po co stwarzać sobie dodatkowe niebezpieczeństwo...


Badań? Jakich badań? Na stronie, którą podałeś nie ma badań na temat wpływu rozmiawiania na styl jazdy. Jest tylko badanie opinii publicznej!
W ten sposób ja mógłbym "udowodnić", że przekraczanie prędkości nie stwarza zagrożenia i można je spokojnie zalegalizować...

vincent napisał(a):czy to nie jest po prostu tak, że myślimy że panujemy całkowicie nad tym co się dzieje, a po prostu nie mamy świadomości, że idzie nam gorzej... fajne by były jakieś testy, albo symulatory, którymi można by sobie było to sprawdzić


Fajne byłoby, ale nie ma. Dlatego ta strona jest bezwartościowa.
LukD
LukD
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Miejscowość: Kraków Nowa Huta
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Cyfrowe lusterka Lexusa – to musisz o nich wiedzieć
    To musiało nastąpić. Kamery najpierw trafiły do naszych samochodów, by ułatwiać parkowanie i wspomagać działanie systemów bezpieczeństwa, a teraz zaczynają zastępować klasyczne lusterka. Kluczową rolę w tej ...
    Lexus UX z pióropuszem. Kolejny nietypowy projekt
    Brytyjski oddział Lexusa zorganizował nietypowy konkurs. W ramach akcji Lexus Design your own Tattooed Car każdy mógł zaprojektować własną grafikę, która miała szansę trafić na nadwozie crossovera UX. Wygrał ...

29 Paź 2008, 13:50

czy ja mówię, żeby zakazać.. raczej świadomie zrezygnować :P tak jak świadomie nie wsiadasz do samochodu pod wpływem alkoholu, bo wiesz jakie to ma skutki...

LukD napisał(a):Badań? Jakich badań? Na stronie, którą podałeś nie ma badań na temat wpływu rozmiawiania na styl jazdy. Jest tylko badanie opinii publicznej!
W ten sposób ja mógłbym "udowodnić", że przekraczanie prędkości nie stwarza zagrożenia i można je spokojnie zalegalizować...


<lol> kolego nie wyskakuj na mnie tylko wejdź sobie do działu czytelnia i poczytaj raporty, pisałem już wcześniej, że mało jest polskich badań - tak dotyczą one wyłącznie ogólnego rozeznania się w opinii Polaków n/t prowadzenia i rozmawiania przez komórkę... dopiero w dziale czytelnia, są raporty min. brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie

nie wystawiałbym tematu tylko na podstawie badania opinii - <rotfl>... ale dlatego, że przeglądnąłem raporty i w nich uderzyły mnie pewne kwestie i z tego właśnie powodu wydało mi się ważne zachęcenie do odwiedzenia tej strony, zapoznania si.ę z materiałami i wyrażenie opinii, a także porównanie jej z Waszą/Naszą praktyką
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

29 Paź 2008, 15:24

vincent napisał(a):kolego nie wyskakuj na mnie tylko wejdź sobie do działu czytelnia i poczytaj raporty, pisałem już wcześniej, że mało jest polskich badań - tak dotyczą one wyłącznie ogólnego rozeznania się w opinii Polaków n/t prowadzenia i rozmawiania przez komórkę... dopiero w dziale czytelnia, są raporty min. brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie


Przepraszam, jeśli potraktowałeś to jako wyskakiwanie do Ciebie, wyraziłem tylko swoje zdanie na temat strony.
Dział czytelnia dopiero teraz odwiedziłem, ale zdania znacząco nie zmieniłem. Jeśli ta strona ma w założeniu wpłynąć na świadomość polskich kierowców, aby powstrzymali się od rozmawiania w trakcie jazdy, to IMO nie spełni swojego zadania.

Pozdr.
LukD
LukD
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Miejscowość: Kraków Nowa Huta

29 Paź 2008, 22:02

strona rzeczywiście jest marna... myślę, że twórcy, o ile chcą coś osiągnąć muszą najpierw zmienić stronę ;)

ale abstrahując od jej wyglądu i przyjazności (a raczej nieprzyjazności) dla użytkownika, zainteresował mnie sam temat, bo raczej nie mówi się o rozmowie przez komórkę w kontekście dodatkowego zagrożenia na drodze

myślę, że jest tak, iż widzi się często dopiero skutek - np. ktoś przejechał na czerwonym, zajechał nam drogę, czy wykonał inny niebezpieczny manewr, albo już dosadnie - spowodował wypadek... wtedy już nie wiadomo co było przyczyną, a jak się okazuje mogło to być pochłonięcie przez rozmową

"zagadał się na śmierć" <lol> trochę makarbreski :P
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

30 Paź 2008, 08:02

Rzeczywiście, w wielu przypadkach mogło tak być.
Jakoś nie mogę przekonać się do tezy, że rozmowa z zestawem HF jest tak samo niebezpieczna jak bez niego. Z moich obserwacji na sobie i na kolegach wynika co innego.
I tak sobie myślę, że jednak eksperyment w symulatorach nie oddaje całkowicie rzeczywistości - ponieważ ochotnicy w symulatorach w razie "spowodowania kolizji" nie ryzykują własnym majątkiem i własną skórą...
Moim zdaniem rozmawiania przez komórkę w czasie jazdy nie wyeliminuje się. Zostaną zabronione zestawy HF - kierowcy będą rozmawiać z telefonem przy uchu. Można tylko propagować dostosowanie prędkości do pogorszonej percepcji, podobnie jak zwalniamy, gdy jesteśmy zmęczeni, jest kiepska widoczność, lub jedziemy wg instrukcji z GPSa.
Bo na radykalną poprawę ilości patroli policji, która pozwoliłaby na karanie rozmawiaczy zanim dojdzie do nieszczęścia, nie mam nadziei. Wczoraj znów jakaś "mądra głowa" w RMF dowodziła, że rozwiązaniem problemu jeżdżących po pijaku jest nie zwiększenie ilości patroli, nie surowsze kary, ale co? Edukacja kierowców!!! 10 lat temu może bym jeszcze w to uwierzył...
LukD
LukD
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Miejscowość: Kraków Nowa Huta

02 Lis 2008, 23:52

tiaaa i po tym łikendzie (1000 pijanych złapanych, a ilu nie złapano?) mamy przykłada na skuteczność wieloletniej edukacji społeczeństwa :P

czyli jednak uważacie, że nie da się wyeliminować rozmów przez komórkę w trakcie jazdy... ale czy zasadne jest chociażby poinformowanie ludzi o efektach, jakie taka rozmowa powoduje? (opis w raportach na stronie)... czy to w ogóle coś da, czy zwróci uwagę?

LukD, z tego co ja zrozumiałem, badania były przeprowadzane w samochodach, nie symulatorach, ale rzeczywiście, z tym , że nie bali się tego rozwalić może być prawda - to nie ich sprzęt ;)
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

19 Lis 2008, 16:23

W "Pogramochach mitów" był jeden program poświęcony gadaniu przez komórkę podczas jazdy. Podczas testów [2 osoby] wyszło dość wyraźnie, że gadanie przez komórkę [fakt, że nie była to zwykła rozmowa, bo kierujący słyszał różne - proste w sumie - pytania] ma bardziej negatywny wpływ na jazdę niż promile [nie pamiętam dokładnie ilości, ale chyba podchodziło to pod 0,7].
menajev
Początkujący
 
Posty: 115
Prawo jazdy: 01 01 2001

20 Lis 2008, 22:37

Polecam dla kierowców, którzy często rozmawiają przez telefon zestaw bluetooth do telefonu komórkowego, dobra sprawa :)
Requiem for a Dream.
Piter
Stały forumowicz
 
Posty: 2942
Zdjęcia: 239
Miejscowość: Kłodzko
Prawo jazdy: 15 03 2007
Auto: Audi A6 C5
Silnik: 1.9 TDI 131KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

05 Gru 2008, 14:36

http://www.dft.gov.uk/drivingchallenge/

tak a propos symulatorów, niegłupi pomysł 8)
vincent
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Gru 2008, 15:14

szczerze to można gadac ale proponowałabym mikrofon czy cos.. zeby nie trzymać aparatu w ręce:) bo faktycznie mozna się zagapić... a co do rozmów z pasażerami to trzeba miec podzielność uwagi...
"Co Cię nie zabije to wzmocni...."
CzajnaNSZ
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Szczytno