Rozmiar przyczepy jaka kategoria prawa jazdy??

08 Wrz 2009, 19:50

Witam poruszam sie samochodem terenowym I zamierzam zakupic przyczepe z USA o wymiarach 1,80 x 8m. Waga to okolo 1300 kg I zastanawiam sie czy z okazji ze posiadam tylko kategorie B prawa jazdy bede musial przejsc na kat C ? Na jakiej zasadzie moge stwierdzic czy dana przyczepa kwalifikuje sie pod kat b ? Czy wyzej wymienionia przyczepa bedzie mogla byc zarejstrowana pod kat b? Czy dlugosc ma jakies znaczenie?
Dzieki z gory za podpowiedzi!!
Atvmax
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Away

08 Wrz 2009, 22:10

Szybciej byś to znalazł w Googlach niż rejestrując się na forum - http://www.grupa33.jgora.pl/Article69.phtml
Ostatnio edytowany przez PrezesArtek, 08 Wrz 2009, 22:10, edytowano w sumie 1 raz
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

08 Wrz 2009, 22:10

tu sobie przejrzyj kategorie prawa jazdy i uprawnienia z nich wynikające

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

08 Wrz 2009, 22:13

będziesz potrzebował dorobić sobie kategorię E do B na samym B można ciągać przyczepy lekkie DMC do 750kg
ważne jakie ma przyczepa DMC czyli dopuszczalna masa całkowita masa przyczepy plus łądowność (powinieneś mieć to na tabliczce znamionowej)
jeślo DMC przyczepy jest powyżej 3.5t to będzie problem bo w Polsce nie można samochodem osobowym (nawet z homologacja terenową) ciągać przyczep o DMC powyżej 3,5t
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

09 Wrz 2009, 21:03

pocieszny napisał(a):będziesz potrzebował dorobić sobie kategorię E do B na samym B można ciągać przyczepy lekkie DMC do 750kg
ważne jakie ma przyczepa DMC czyli dopuszczalna masa całkowita masa przyczepy plus łądowność (powinieneś mieć to na tabliczce znamionowej)
jeślo DMC przyczepy jest powyżej 3.5t to będzie problem bo w Polsce nie można samochodem osobowym (nawet z homologacja terenową) ciągać przyczep o DMC powyżej 3,5t


Ok sparwadzilem tabliczke znamieniowa I DMC tej przyzepy wynosi dokladnie 3,5 t - to oznacza ze nadal moge zarejstrowac ten sprzet na kat b czy to juz za duzo??
Atvmax
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Away

10 Wrz 2009, 06:12

Atvmax napisał(a):Ok sparwadzilem tabliczke znamieniowa I DMC tej przyzepy wynosi dokladnie 3,5 t - to oznacza ze nadal moge zarejstrowac ten sprzet na kat b czy to juz za duzo??

teoretycznie B+E, tylko pytanie, czy masz samochód, który może ciągnąć taką przyczepę :mrgreen: sprawdź sobie masy O1 i O2 w dowodzie rejestracyjnym, będziesz wiedział jakie przyczepy możesz ciągać swoim samochodem :wink:
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Yaris Hybrid-R concept
    Rok po rynkowej premierze Toyoty Yaris Hybrid, na targach we Frankfurcie 2013 zadebiutował 420-konny Yaris Hybrid-R concept z napędem 4x4. Był to kolejny po wyścigówce Toyota TS030 Hybrid samochód, który ...

10 Wrz 2009, 15:04

pocieszny napisał(a):
Atvmax napisał(a):Ok sparwadzilem tabliczke znamieniowa I DMC tej przyzepy wynosi dokladnie 3,5 t - to oznacza ze nadal moge zarejstrowac ten sprzet na kat b czy to juz za duzo??

teoretycznie B+E, tylko pytanie, czy masz samochód, który może ciągnąć taką przyczepę :mrgreen: sprawdź sobie masy O1 i O2 w dowodzie rejestracyjnym, będziesz wiedział jakie przyczepy możesz ciągać swoim samochodem :wink:


Moze zle to rozumiem ale jeZeli mowimy tylko samej przyczepie w mysli prawa przyczepa ktorej dmc jest do 3,5 t nadaje sie ona na kat b . Jedynym problemem moze byc sytuacja kiedy dmc samochodu oraz dmc przyczepy lacznie jest powyzej 3,5 Tony . Wtedy potrzebuje kat b + e ?
Czy o to tu chodzi?
Atvmax
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Away

11 Wrz 2009, 00:24

Atvmax napisał(a):
pocieszny napisał(a):
Atvmax napisał(a):Ok sparwadzilem tabliczke znamieniowa I DMC tej przyzepy wynosi dokladnie 3,5 t - to oznacza ze nadal moge zarejstrowac ten sprzet na kat b czy to juz za duzo??

teoretycznie B+E, tylko pytanie, czy masz samochód, który może ciągnąć taką przyczepę :mrgreen: sprawdź sobie masy O1 i O2 w dowodzie rejestracyjnym, będziesz wiedział jakie przyczepy możesz ciągać swoim samochodem :wink:


Moze zle to rozumiem ale jeZeli mowimy tylko samej przyczepie w mysli prawa przyczepa ktorej dmc jest do 3,5 t nadaje sie ona na kat b . Jedynym problemem moze byc sytuacja kiedy dmc samochodu oraz dmc przyczepy lacznie jest powyzej 3,5 Tony . Wtedy potrzebuje kat b + e ?
Czy o to tu chodzi?


jeśli DMC przyczepy jest 3,5t to jak podepniesz do niej rower to będzie 3512 kilo więc na B ci nie wolno jej ciągnąć :wink: :mrgreen:
na B wolno ciągać tylko przyczepy lekkie o DMC poniżej 750kg o ile masa zespołu nie przekracza 3,5t, jeśli chcesz ciągać przyczepę powyżej 750 kilogramów musisz mieć już kategorię B+E.
przy okazji zwykłym samochodem osobowym nei możesz ciągnąć przyczepy o DMC wiekszym niż DMC samochodu (golf3 DMC 1400: max przyczepka na kat B o DMC 750kg, max DMC przyczepy z hamulcem 1400kg ) czyli jeśli chcesz ciągać przyczepe o DMC 3500kg musisz mieć samochód o DMC 3500kg lub terenówkę o DMC co najmniej 2500kg (przy założeniu że element sprzęgający homologowany jest do takiej masy, a producent homologował samochód jako terenowy)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

06 Lip 2010, 20:38

więc
na prawo jazdy kat B możesz jechać zestawem do 3,5t DMC jednak w założeniu że ciągnik(auto) ma masę rzeczywistą o 30% większą niż DMC przyczepy.
więc max jaki może być prowadzony na kat B to:
auto 2t DMC wypchany na max i przyczepa 1,5t DMC (może być pusta)

sprawdzałem przed zakupem mojej przyczepy 1000kg DMC wysyłając e-mail do KG Policji

takie zmiany zaszły w przepisach prawa o ruchu drogowym po wejściu Polski do UE

pozdrawiam
js
jacek202020
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: legnica

08 Lip 2010, 16:14

Ja aktualnie niedawno miałem szkolenie w zakresie masy auta i przyczepy itp.

Więc tak masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć masy całkowitej auta
Czyli Auto masz 2t wagi to przyczepa nie może przekroczyć 2T chyba że masz mniej wbite ile hak może unieść masy. Ale widzisz tu teraz jest jedno ale ...

Masz 2T +2T to wychodzi razem 4T masy zespołu pojazdów Czyli już sama kat. B nie starczy, możesz zrobić ewentualnie kat. B + E czyli wtedy dzięki tejże kat. masz pozwolenie na poruszanie się zespołem pojazdów do maksymalnej wagi 4,5T robiąc kat. C nie uprawnia Cię to do ciągania za Tobą przyczep i przekraczania 3.5T zespołem ale tylko masz pozwolenie wtedy na prowadzenie pojazdów powyżej 3.5T do chyba jak się orientuje same solówki do 22 ton chyba a kat C+E uprawnia Cię do poruszania się zestawem do 42ton chyba czy jakoś tak czyli dopiero wtedy możesz mieć np. Dostawczaka do 3.5T masy całkowitej i do tego przyczepę do 3.5T masy całkowitej :) i bez strachu latasz zespołem 7 ton :wink:
Pozdrawiam
Dzimi
Dzimi
Początkujący
 
Posty: 107
Miejscowość: Krosno Odrzańskie

08 Lip 2010, 23:41

Dzimi napisał(a):Ja aktualnie niedawno miałem szkolenie w zakresie masy auta i przyczepy itp.

Więc tak masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć masy całkowitej auta
Czyli Auto masz 2t wagi to przyczepa nie może przekroczyć 2T chyba że masz mniej wbite ile hak może unieść masy. Ale widzisz tu teraz jest jedno ale ...

Masz 2T +2T to wychodzi razem 4T masy zespołu pojazdów Czyli już sama kat. B nie starczy, możesz zrobić ewentualnie kat. B + E czyli wtedy dzięki tejże kat. masz pozwolenie na poruszanie się zespołem pojazdów do maksymalnej wagi 4,5T robiąc kat. C nie uprawnia Cię to do ciągania za Tobą przyczep i przekraczania 3.5T zespołem ale tylko masz pozwolenie wtedy na prowadzenie pojazdów powyżej 3.5T do chyba jak się orientuje same solówki do 22 ton chyba a kat C+E uprawnia Cię do poruszania się zestawem do 42ton chyba czy jakoś tak czyli dopiero wtedy możesz mieć np. Dostawczaka do 3.5T masy całkowitej i do tego przyczepę do 3.5T masy całkowitej :) i bez strachu latasz zespołem 7 ton :wink:

coś jednak słabo słyszałeś :mrgreen:
pomijając fakt zaleceń UE (które do kodeksu jeszcze nie weszły jednak) na B możesz ciągać przyczepki do 750kg nawet jeśli zestaw nie przekroczy 2 T to i tak na samym B nie możesz ciągać ciężkich przyczep (czyli powyżej 750kg) na B nie można przekroczyć 3,5T zestawu (czyli jeśli mamy auto o DMC 2900kg to możemy za nim ciągnąć przyczepke o DMC najwyżej 600kg )
B+E uprawinia cię do ciągania przyczep ciężkich, DMC zestawu nie może przekroczyć 7T ale jest to uwarunkowane kilkoma podpunktami
przyczepa nie może mieć większego DMC od DMC holownika chyba że holownikiem jest pojazd specjalny lub terenowy z homologacją (wtedy może ciągać do 150%DMC holownika)ale nie cięższą niż 3500kg i cały zestaw nie może mieć więcej niż 7T
przykłądowo Nissan Patrol o DMC 2680kg może ciągnąć przyczepę o DMC 3500
oczywiście każda przyczepa ciężka musi posiadać hamulec (najazdowy, pneumatyczny bądź hydrauliczny) i element sprzęgający (hak holowniczy) musi mieć homologację do ciągania przyczep o danej masie.

BTW na C możesz prowadzić ciężarówki o DMC powyżej 3,5T nie ma górnej granicy w przepisach o prawie jazdy (wywrotki 4ro lub 5cio osiowe potrafią spokojnie mieć DMC rzędu 40 ton) natomiast w prawie o ruchu drogowym masz maksymalną masę pojazdu dopuszczonego do ruchu po polskich drogach (to właśnie te 41-42tony) pojazdy specjalne mogą mieć zwiększoną ładowność ale każdy przejazd pojazdu o masie większej musi dostać pozwolenie (tzw potocznie "gabaryt")

C+E uprawnia cię do poruszania się zestawem 1 lub 2 przyczepowym o DMC powyżej 3,5T a górna granica określona jest jak wyżej
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

09 Lip 2010, 09:27

to ja już się pogubiłem, bo osobiście mi dyrektor WORD-u mówił że B+E uprawnia właśnie jazdę zespołem pojazdów niby do 4.5 tony ale kto tam wie :)
Pozdrawiam
Dzimi
Dzimi
Początkujący
 
Posty: 107
Miejscowość: Krosno Odrzańskie

09 Lip 2010, 11:44

jeszcze lepsze są kwiatki jeśli chcesz to robić nie dla siebie okazjonalnie ale dla kogoś, lub zarobkowo :mrgreen:
wtedy jeszcze dochodzą inne uprawnienia które musisz posiadać :mrgreen:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

09 Lip 2010, 14:11

takie szkolenie zwie się kwalifikacja wstępna trwa 140h :) i kosztuje koło 4000 PLN :) aktualnie jestem świeżo po tym szkoleniu
Pozdrawiam
Dzimi
Dzimi
Początkujący
 
Posty: 107
Miejscowość: Krosno Odrzańskie