Samochód dla kobiety do 12 tys. BMW, Ford czy coś innego ?

20 Kwi 2017, 21:18

Witam. Jestem na etapie poszukiwań kolejnego samochodu. Moja Corsa powoli się kończy, trzeba zmienić. Dość długo się już zastanawiam. Mogę przeznaczyć maksymalnie 12 tysięcy, jak na razie mam na oku dwie zaufane oferty (od znajomych mi właścicieli) za ok. 10 tysięcy. Pierwsza z nich to BMW Compact, rok 2001 z silnikiem 1,8, druga to Ford Focus 1,6 z przełomu 2003 i 2004. Przebiegi mają podobne w granicach 170 tysięcy kilometrów, BMW ma przejechane więcej jakieś 5 tysięcy. Obydwa samochody są benzynowe od dość zaufanych znajomych nam właścicieli (BMW od kobiety). Cena za jeden i drugi wynosi jakieś 10 tysięcy z groszami, BMW minimalnie droższe ale bym się jakoś dogadała i ponegocjowała z właścicielką. Prawie jestem zdecydowana na to BMW bo bardziej mi się podoba, ma ładny srebrny kolor i jak by nie było BMW to solidniejsza i lepsza marka niż Ford ale jeszcze chciałam się zapytać co znawcy samochodów by mi radzili. Mąż też raczej jest za BMW ale słyszałam kilka różnych opini odradzających mi że niby drogie w utrzymaniu, dużo pali i ma źle kojarzącą się opinię (tym akurat się nie przejmuję a właścicielce tego BMW które sprzedaje raczej daleko do wariactw drogowych). Czy faktycznie BMW Compact jest drogie drogie w utrzymaniu ? Jak z awaryjnością tych samochodów ? Ford jakoś mniej mi się podoba i przekonuje, zdecydowanie mniej biorę go pod uwagę. Myślałam też nad Audi A3 bo to bardzo ładny samochód ale mąż trochę się krzywi że trzeba będzie dużo szukać, nie warto jeździć po komisach a BMW i Ford są od pewnych właścicieli których znamy i lepiej wybrać coś z tego. Już prawie jestem zdecydowana na zakup tego BMW ale zapytam co byście radzili ?
natka077
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 19 11 2008
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: BMW 316 ti
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

20 Kwi 2017, 21:42

Podług Corsy to trochę się możesz zdziwić w kosztach utrzymania przy E46.

Focus to dobre auto.

Bez znajomości stanu, napraw i innych nie możemy doradzić zbytnio.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

20 Kwi 2017, 23:30

Nie wiem jak dokładnie z naprawami, co było wymieniane co naprawiane itd. Bym musiała popytać właścicieli. Beemka generalnie wygląda ładna zadbana. Miałam okazję się nią przejechać i pierwsze wrażenie pozytywne. Nie ma żadnej rdzy, w środku tylko trochę powycierane i zużyte przełączniki, kilka drobnych rysek ma ale to nic wielkiego. Właścicielka jeździła głównie po mieście i w nie dalekie trasy. Fordowi się nie przyglądałam, boję się tylko że będzie miał gorszej jakości materiały i może zacząć mocniej rdzewieć a szukam raczej samochodu którym dłużej pojeżdżę i będzie mnie cieszył. Domyślam się że BMW na pewno będzie droższe w utrzymaniu niż Corsa i spodziewam się tego, ale czy faktycznie to samochód tak drogi w utrzymaniu ? Kobieta od której chcę go kupić jakoś na milionerkę nie wygląda a sprzedaje i kupiła kolejne BMW seria 1. Nie narzekała na jakieś duże koszty. Przeznaczam jakąś część na pakiet startowy po kupnie, stałe dochody mam więc raczej nie powinnam mieć problemów z utrzymaniem. Cały czas chodzi jeszcze po głowie to Audi A3 bo bardzo mi się podoba ale tu faktycznie bym musiała poszukać dobrej oferty a dużo z nich to diesle (nie chcę, szukam benzynki) w dodatku z komisów. Coś sensownego w benzynie od prywaciaża z uczciwym przebiegiem chyba trudno znaleźć.
natka077
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 19 11 2008
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: BMW 316 ti
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

21 Kwi 2017, 07:22

Bmw bedzie napewno bardziej komfortowe i przyjemniejsze do jazdy napewno bedzie wyczuwalne wykonczenie duzo lepszymi materialami za to focus odwdzieczy sie nizszymi kosztami eksploatacji i mniej spali. Bmw nie straci na wartosci jak focus. Zdania beda podzielone.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

21 Kwi 2017, 08:06

natka077 napisał(a):ale czy faktycznie to samochód tak drogi w utrzymaniu ?

Nie, normalne koszty utrzymania. Nie masz się czego bać o ile nie jesteś zmuszona liczyć skrupulatnie każdego grosza.Wszelkiej maści zamienników w dobrych cenach masz do wyboru do koloru.
Koleżance 3 lata temu znalazłem fajne e46 compact. Jeździ do dziś, sprzedawać nie planuje.
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2137
Zdjęcia: 10
Prawo jazdy: 0- 0-2006
Auto: BMW & ROVER
Silnik: V8 :D
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1995

21 Kwi 2017, 09:14

kirin88 napisał(a):Wszelkiej maści zamienników w dobrych cenach masz do wyboru do koloru.
zaraz hejty polecą że jak ktoś zamiennik do Bmw wkłada to jest druciarzem..... do Vw czy toyoty jest spoko no ale do BMW to juz druciarstwo
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...

21 Kwi 2017, 09:22

Kao napisał(a):zaraz hejty polecą że jak ktoś zamiennik do Bmw wkłada to jest druciarzem..... do Vw czy toyoty jest spoko no ale do BMW to juz druciarstwo


Niektórych zamienników nie ma co kupować, bo moment wysiądą. Do tego czujniki, sondy itp zamiennikowe mogą wariować ;)

Ale łożysko czy guma stabilizatora to wiadomo chyba, że można? Czy trzeba tłumaczyć.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Kwi 2017, 09:35

galakty napisał(a):Ale łożysko czy guma stabilizatora to wiadomo chyba, że można? Czy trzeba tłumaczyć.
no niektorym trzeba..... a zamiennikow w elektrycznosci akurat nie mialem na mysli zreszta w e46 1.6 za wiele tej elektrycznosci nie ma
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

21 Kwi 2017, 09:58

1.8, ale to i tak mało co zmienia.

Jak autorka nie liczy każdego grosza to niech bierze, a jak boi się kosztów i spalania to Focusa. Nie znamy ich stanu więc ciężko coś powiedzieć.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Kwi 2017, 14:11

natka077 napisał(a):Fordowi się nie przyglądałam, boję się tylko że będzie miał gorszej jakości materiały
zasadniczo nie ma jakiejś przepaści między e46 Slums Edition a Focusem
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14068
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

21 Kwi 2017, 20:54

Co to znaczy slums edition ? Dziwna nazwa nie słyszałam tego nigdy. Może jestem nie w temacie ale to jakaś wersja tego samochodu ? Z tego co wiem to nazywa się E46 Compact. Generalnie w niczym nie przypomina innych tych dużych BMW ale to właśnie mi się w nim podoba. Nie wielki, kobiecy, trochę sportowy i zadziorny wygląd to jest super. Na pewno się wyróżnia w tłumie. Wygląda na to że jest dość dobrze utrzymany. Właścicielka też mówiła że nie jest jakoś specjalnie drogi w utrzymaniu i na pewno nie jest skarbonką. Zapewniała mnie że będę zadowolona i coraz bardziej się skłaniam do tej Beemki. Przejechałam się i prowadzi się bardzo dobrze, duża różnica w porównaniu do zabytkowej Corsy. Nie liczę każdego grosza raczej mam skłonności do oszczędzania :D Chyba wezmę tę BMW, w przyszłym tygodniu mam się na 100 % określić. Dziewczyna jej nie wystawia nie daje ogłoszenia tylko trzyma dla mnie. Chcemy poprosić mechanika o oględziny i sprawdzenie ewentualnie stargować co nieco i raczej kupić. Powiedzcie tylko na co zwrócić uwagę i ile normalnie może być warta taka zadbana Beemka Compact z roku 2001. Silnik 1,8, przebieg 175 tysięcy.
natka077
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 19 11 2008
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: BMW 316 ti
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

21 Kwi 2017, 20:59

natka077 napisał(a):Co to znaczy slums edition ?


Slums Edition = Bieda Edition = Absolutny Brak Czegokolwiek = Najbiedniejsza wersja wyposażenia.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Kwi 2017, 21:52

Te silniki N42 (1,8) mają opinię dosyć problematycznych - poczytałbym o nich trochę w necie przed zakupem. BMW to premium, Focus nie - różnice w jakości będą widoczne, przede wszystkim w materiałach we wnętrzu niezależnie od wyposażenia. Cena coś około 8-9k, zależy od stanu, przeszłości wypadkowej, wyposażenia. Zwracać uwagę jak przy każdym innym aucie na wszystko, ale obiło mi się o uszy, że w tych silnikach coś z łańcuszkami rozrządu może się dziać - to mocno może pociągnąć po kieszeni więc warto dokładnie się przyjrzeć.
txxc
Początkujący
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 01 01 2006
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: BMW E46/Daewoo Lanos
Silnik: 2,2 170KM/1,6 106KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

22 Kwi 2017, 08:32

Jak sie kibel kupi to wszystko bedzie problematyczne. Jedz na ogledzieny do jakiegos dobrego mechanika, niech go dobrze obejrzy z podnosnika czy nie ma jakis podejrzanych napraw, najlepiej jakby sie z mechanikiem kilka kilometrow. No ogolnie zrobic przeglad przedzakupowy.
natka077 napisał(a): Powiedzcie tylko na co zwrócić uwagę i ile normalnie może być warta taka zadbana Beemka Compact z roku 2001. Silnik 1,8, przebieg 175 tysięcy.
zalezy czy to wersja po lifcie czy jeszcze nie, lift chyba wchodzil we wrzesniu 2001
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

24 Kwi 2017, 19:31

Dzięki za odpowiedzi. Temat już w sumie nie aktualny, BMW dzisiaj kupione. Dowiedziałam się że samochód jest po liftingu, doinwestowany. Był wymieniany rozrząd i pompka wspomagania. Mechanik sprawdził i do niczego się nie przyczepił poza dość zdartymi oponami. Muszę wymienić w przyszłości. Pierwsza przejażdżka już za sobą i bardzo miłe wrażenia, przyjemnie się tym jeździ i ślicznie wygląda
natka077
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 19 11 2008
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: BMW 316 ti
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001