Samochod uzywany do 30 tys lub nowy do 40 tys... (DŁUUUGIE)

19 Cze 2011, 21:09

Zeby wam ulatwic sugestie na moje rozwazania, zorganizuje troche informacji ;)

Obecny samochod:
Toyota Yaris 1.0 2003r goły, bez niczego (no dobra, jest abs). 130 tys km (rzekomo).

Wykorzystanie:
Zawożenie dziecka do żłobka, dojazdy po zakupy. Okazjonalne (1/miesiac) wyjazdy 150 km poza miasto. Do pracy osobiscie dojezdzam pociagiem/motocyklem, żona - pociagiem. Rocznie ok 15 tys km.

Co mi się nie podoba:
1. Brak jakiegokolwiek wyposazenia (w szczegolnosci klimatyzacji, centralnego zamka, el. szyb)
2. Brak mocy (boli przy wyprzedzaniu na trasie)
3. Mało miejsca (w środku, bagażnik)

Co mi się podoba:
1. Łatwość w parkowaniu (to moj 1 samochod, prawko zrobilem w lutym 2011, żona jeździ długo)
2. Do tej pory się nie psuł
3. Niewielkie koszty eksploatacji

Chcę zmienić samochód na inny ponieważ:
1. Potrzebujemy samochodu z klimatyzacja
2. Chce wiecej miejsca i mocy
3. Chce nowszy samochod
4. Chce ladniejszy samochod
5. Kaprys

Założenia główne:
1. Do 30 tys zł
2. Klimatyzacja
3. Wiekszy, ale raczej nie sedan (hatchback, ew miniVan), 4/5 drzwi
4. Silnik miedzy 1.2 a 2.0 i ogólnie wieksza moc
5. Spalanie do 8-9 l w miescie
6. Coby sie nie zepsul od razu i nie psul czesto
7. Przebieg do 80 tys km
8. Nie Ford
9. Dzielona kanapa tylna
10. Alarm
11. Rocznikowo po 2008
12. Minimum 2 poduszki
13. Wspomaganie kierownicy
14. Ładny ;)

Mile widziane, ale nie kompletnie niezbedne:
1. Climatronic
2. El. lusterka, el. szyby
3. ESP i inne poprawiajace bezpieczenstwo
4. Spalanie na poziomie 6 l w miescie
5. Komp. pokladowy
6. Dodatkowe poduszki powietrzne
7. Czujniki parkowania
8. Reflektory doswietlajace droge przy zakretach

Bez znaczenia:
1. Lakier metalic itp
2. Felgi aluminiowe
3. Rodzaj paliwa
4. Luksusowe tapicerki i wykonczenia
5. Radio z CD/MP3
6. Czy byl bity o ile naprawa zostala zrealizowana prawidlowo i nie zagraza bezpieczenstwu
7. Serwisowanie w ASO
8. Sprowadzony czy lokalny


Ok, poniewaz mamy juz chyba wszystkie informacje czas przejsc do wstepnie wyselekcjonowanych przeze mnie samochodow. Za pomoca allegro zawezilem wyszukiwane samochody uzywajac filtrow:
- do 30 tys zl
- od 2008 r
- 4/5 drzwi
- klimatyzacja
- nie uszkodzony
- uzywany
- przebieg do 80 tys
- silnik od 1199 cm
- moc od 75 km

Oto co wstepnie wybralem:
1. Chevrolet Aveo 1.4+
2. Fiat Grande Punto 1.4+
3. Fiat Bravo
4. Honda Jazz
5. Hyundai i20
6. Hyundai i30
7. Kia cee'd 1.6
8. Opel Corsa Hatchback 1.2+
9. Opel Astra Hatchback 1.3+
10. Renault Clio Hatchback 1.5+ lub 1.2 Turbo
11. Seat Ibiza IV 1.4+
12. Skoda Fabia II 1.4+
13. VW Golf 1.4+

O ile nie bedzie jakichs silnych przeslanek za tym, by wybrac inny samochod, skupialbym sie przy w/w. Sposrod wybrancow jest kilka opcji, ktore sa przeze mnie preferowane: Grande Punto, i30, Ibiza i Fabia. Sprobuje po krotce omowic kazdy z modeli, na podstawie posiadanych przeze mnie informacji. Aha, jesli chodzi o koszty serwisowe, w gre wchodza dobre zamienniki, a nie czesci oryginalne.

1. Aveo
Tutaj praktycznie nic nie wiem, bo jest to samochod, ktory traktuje jako jedna z ostatecznosci. Ogolna opinie mam ze jest to bardzo sredni pojazd, cos na ksztalt nowszego Matiza. Nie mam pojecia o kosztach serwisowych ani awaryjnosci. Tak naprawde spodziewam sie, ze odrzucicie ten pomysl od razu i bede mogl sie skupic na czyms innym ;)
2. Grande Punto
Siedzialem, bylem w salonie fiata, dopytywalem sie. Pierwsze wrazenia pozytywne, dosc duzo miejsca, fajnie sie siedzi, troche maly bagaznik, ale ujdzie. Wroce do tematu na koniec, bo jest pewna opcja...
3. Bravo
W zasadzie rowniez niewiele wiem o tym samochodzie, poza standardowymi informacjami do znalezienia na Auto Centum i Moje Auto. Podoba mi sie z wygladu. Troche sie boje, w przypadku calego Fiata, o awaryjnosc. Czytalem skrajne opinie.
4. Jazz
Z poczatku zdziwienie, ze miniVan znalazl sie w tej grupie cenowej. Pozniej, po sprawdzeniu wymiarow, okazalo sie, ze jest mniejszy od np. Grande Punto. Niemniej jednak ciekawa opcja, podoba mi sie, oczekuje od Hondy bezawaryjnosci i dosc wysokich kosztow serwisowych (przeglady). Spalanie do przyjecia, nie wiem jak z ogolna jakoscia materialow ? Nie mialem jeszcze okazji sie przysiasc.
5/6. i20 oraz i30. W przypadku tych samochodow sa obecnie bardzo fajne promocje od Hyundaia, niemniej jednak i tak musialbym sie liczyc z wydatkiem powyzej 40 tys przy nowych samochodach z klimatyzacja. Wiec odpada. Nie wiem natomiast jak te pojazdy sie sprawuja w przypadku uzywek, obawiam sie rowniez, ze w zwiazku z faktem, ze jako nowki byly drogie, w kwocie do 30 tys zl znajda sie tylko modele wyeksploatowane lub po przejsciach. Prosze o informacje, czy w ogole interesowac sie tymi modelami. Jak z kosztami serwisowymi?
7. cee'd
Faworyt mojej zony, ja sie obawiam o awaryjnosc i koszty serwisowe. Na Allegro mozna znalezc okazy z przebiegami w okolicach 60-70 tys km. W cenie do 30 tys mozna znalezc wersje dobrze wyposazone (pelna elektryka, abs, klima, wspomaganie, komputer, asr, esp, tempomat). Generalnie ja jestem za, ale patrze na to auto podejrzliwie...
8/9. Corsa oraz Astra
Generalnie na poczatku w ogole nie bralem pod uwage samochodow Opla, traktujac je jako przereklamowane. Niby bezawaryjne, ale w praktyce sporo sie sypie (w szczegolnosci Astra). Nie wiem jak to wyglada w przypadku wersji po 2008 roku? Jak z kosztami serwisowymi? Corsa chyba i tak odpada na start, wydaje mi sie, ze jest za maly.
10. Clio
Jedyny francuz w zestawieniu, tylko dlatego, ze oceny awaryjnosci w podanych wczesniej stronach www byly przyzwoite. Korci mni wersja 1.2 Turbo. Ale jednak wciaz mam obawy co do jakosci i awaryjnosci tych samochodow. Siedzialem w nowym Clio Kombi i mnie osobiscie jakosc wykonania elementow i ogolne wrazenie pasuja. Czy jednak nie bedzie za maly?
11. Ibiza
To samochod zagadka. Wzialem jazde testowa w salonie i o ile zawieszenie, siedzenia, bagaznik i inne ogolne rzeczy sa bardzo fajne, o tyle co do silnika 1.4 i miejsca nad glowa mam spore zastrzezenia. Dosc powiedziec, ze przy pochylaniu sie zawadzam o sufit (mam 184 cm). Silnik w ogole nie ciagnie, mialem wrazenie, ze jade Yarisem. Zona stwierdzila, ze kokpit ja atakuje, faktycznie jest jakis masywny. Ogolnie jest wrazenie ciasnoty we wnetrzu. To byl nasz faworyt, obecnie spadl na dalekie miejsca.
12. Fabia II
Czytalem bardzo dobre opinie. Musze sie do tego jeszcze przysiasc i przejechac. Nie wiem jak wyglada sytuacja z silnikami, ale pewnie okolice 90 KM to minimum. Generalnie wizualnie sie srednio podoba, taki bezplciowy. Ale moze praktyczny?
13. Kolejny samochod, ktorego w ogole na poczatku nie bralem pod uwage. Primo - kojarzy mi sie z wiejskim tuningiem i dresami, secundo - spodziewam sie wyzszych kosztow serwisowych. Nie wiem tez, czy nei za maly? Ale moze dac szanse?

Dodatkowo, zeby bylo jeszcze trudniej, w piatek okazalo sie, ze moge brac pod uwage samochod nowy, a konkretnie Grande Punto Estiva Blue&Me. Ma bardzo fajne wyposazenie, cene w okolicach 35 tys za nowke 2010 na Allegro (ok. 38 tys za nowke 2011 w salonie). Generalnie prawie wszystko mi sie w tym samochodzie podobalo i byl naszym murowanym faworytem przez ostatnie 3 dni. W serwisie Moje Auto mial dobra ocene, wiekszosc opinii pozytywnych. Tyle, ze pozniej wszedlem na Auto Centrum... A tam straszne skrajnosci - od opinii, ze jest ok do strasznych narzekan i zarzekan, ze nigdy wiecej, ze strasznie awaryjny a serwisy Fiata to koszmar. I teraz w sumie juz nie wiem. Generalnie cena nowego samochodu jest atrakcyjna - to tylko 5-8 tys wiecej niz budzet na uzywke a dostaje nowke sztuke nie smigana, w dodatku jesli jakiekolwiek awarie sie pojawia - ASO ma obowiazek przez 3 lata w ramach gwarancji je usuwac. Ale z 2 strony - nie chce spedzic najblizszych 3 lat na jazdach do serwisu...

Tak wiec watpliwosci sporo i dlatego prosilbym szanownych uzytkownikow chociaz o zmniejszenie opcji do wyboru poprzez stanowcze odrzucenie niektorych z w/w aut.


P.S.
Hmm wlasnie zauwazylem, ze nowa Fabie z dosc bogatym wyposazeniem rowniez mozna kupic do 40 tys zl. Tylko czy silnik w okolicach 80 koni nie bedzie za slaby?

P.S.2
Nissan Note - dobre oceny w AutoSwiat, w cenie do 30 tys mozna znalezc niezle egzemplarze.
Ja się po prostu załamię...
Evanduril
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Toyota Yaris 1.0

19 Cze 2011, 23:19

A czemu odrzucasz Forda? W tych wymaganiach zarówno Ford Fiesta a może i nawet Ford Focus są naprawde bardzo dobrym wyborem. Samochody bezawaryjne, świetnie się prowadzące i bardzo funkcjonalne, a w Fieście poprawili nawet te przeciętne wnętrze. Naprawdę ciężko się przyczepic do czegoś w tych samochodach ;) A co do i20 to lepszym wyborem byłaby Kia Venga, która jest znaczenie przestronniejszy od tego Hyundaia.
BTW. Nie skreślałbym całkowicie Aveo. Na dniach do sprzedaży ma wejśc nowy model, a patrząc jaki progres uczynił Chevrolet np. z Orlando będzie to bardzo ciekawa i atrakcyjna oferta ;)
http://www.chevrolet.pl/samochody/nowe-aveo/
Ostatnio edytowany przez Libre, 20 Cze 2011, 10:43, edytowano w sumie 1 raz
Libre
Aktywny
 
Posty: 336
Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Seat Ibiza

20 Cze 2011, 06:38

Hyundai i30 i nie będziesz żałował .Powołujesz się na ceny i przebiegi z Allegro ,czy poczytałeś na forach jakie są tam (bardzo często) wystawiane auta ?
czeslaw555
Zaawansowany
 
Posty: 646
Zdjęcia: 1
Miejscowość: GKA- pomorskie
Auto: Peugeot 508
Silnik: 2.0 HDi 163km.
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

20 Cze 2011, 10:29

Evanduril napisał(a): (...)samochodow Opla, traktujac je jako przereklamowane. Niby bezawaryjne, ale w praktyce sporo sie sypie (w szczegolnosci Astra).


Brednie...
AdiLDZ
 

20 Cze 2011, 19:01

Slabo z tymi poradami, czyzbym sie za bardzo rozpisał? ;)
Forda odrzucam z przyczyn czysto estetycznych - nie podobaja mi sie ani zewnetrznie ani wewnetrznie.

Hyundai i30 z przebiegiem 60-70 tys km czy nowa Skoda Fabia 1.4 ?

Co do przebiegow - znam ogolne zasady, ale przyjalem 15 tys srednia kilometrow na rok. Wiekszosc sie miesci.
Evanduril
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Toyota Yaris 1.0

26 Cze 2011, 18:59

Witam
Osobiście polecam Honda Jazz, tylko z silnikiem 1,4 spalanie takie samo jak w 1,2 a osiagi jednak lepsze. spalanie na trasie w okolicach 5,5-6 l/100km. Za 30 tys spokojnie można już kupić Jazza z 2008 r tylko ze jeszcze starszy model, ale moze warto było by dołożyć kilka tys zł i kupić już nowszy model :) Warto zauważyć ze rozdząd w hondach jest na łańcuchu więc już zaoszczędzamy kilkaset złotych na wymiane:) samochód bezawaryjny, polecam
damian88
Nowicjusz
 
Posty: 6
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kia Rio 1,4 DOHC CVVT o mocy 109 KM
    Pod maską koreańskiego mieszczucha znalazł się silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra generujący moc 109 KM. Wyposażony w manualną skrzynię biegów która oferuje sześć przełożeń. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ...
    [C] 147 GTA / S3 8L / Impreza GD WRX / Golf IV R32
    Podstawowe kryteria zestawienia: - segment C - silnik benzynowy o mocy ponad 200KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2002 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Alfa Romeo 147 3.2 GTA - 250KM - Audi S3 ...

07 Sty 2013, 13:15

Pozwolę postawić siebie na Twoim miejscu i wymienie te auta, na które ja zwróciłbym uwagę i dlaczego
1. Skoda Octavia II Combi 1.9TDI - Auto nie jest być może arcydziełem, ale może się podobać. 95% aut ma klimatyzację, 4 poduszki i nie są drogie w naprawie.
2. Fiat Grande Punto 1.4 77km - Auto łądne zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz, uchodzi za udane, dużo aut z klimatyzacją i poduszkami rzędu 4/6. Nie były to auta tak rozchwytywane jak Skody Fabie, więc łatwiej o zadbany egzemplarz z bezproblemową historią.
3. Kia cee'd 1.6CRDI 115km - auto popularne, świetny silnik diesla pochodzący z kooperacji z koncernem PSA (Peugeot/Citroen/BMW). Dużo aut ma klimatyzację i w miare przyzwoite wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa.
4. MIMO WSZYSTKO Ford Focus II 1.6benz/1.6TDCI, moc kolejno 100 i 115km - Diesel jak wyżej ^, benzyna starszej daty, ale łatwa w naprawach. Przyzwoite wyposażenie obejmujące średnio 4 poduszki, klimatyzacje i niezłej jakości radio.
5. Honda Accord VI gen. z silnikiem 1.8VTEC 136km - Na to auto wydasz mniej pieniędzy niż zakładasz, ale niech to cie nie odstraszy. Wiele egzemplarzy wygląda jak nowe, Bodajże wszystkie auta miały klimatyzację i 4 poduszki powietrzne. Nie jest tez aż tak trudno znaleźć zadbany egzemplarz.
6. Renault Laguna II po 2005 roku (face lifting), z silnikiem benzynowym pokroju 1.8 125km - Auto uważane za awaryjne, jednak przy doborze odpowiedniego silnika nie jest gorzej, niż w przypadku innych aut z zachodu. Wszystkie auta były kompletnie wyposażone w ESP, 6 poduszek powietrznych i klimatyzację. Auto otrzymało 5 gwiazdek w testach zderzeniowych i uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych aut.
7. Toyota Corolla IX z roku 2005-2007 z silnikiem 1.6VVTI 110km - Auto bezawaryjne i trzymające swoją cenę. Dużo aut posiada wyposażenie przez ciebie porządane, włącznie z klimatronikiem. Naprawy będą droższe, niż u niemców, jednak trzeba się nieźle napocić, by to auto w jakiś sposób popsuć.

Tyle daję od siebie. Proszę nie linczować mnie za wybór, napisałem, że to moja opinia i wcale jej nikomu nie narzucam.
Xyoz
Początkujący
 
Posty: 80
Prawo jazdy: 22 12 2011
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Seat Toledo
Silnik: 1.6 101km
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

07 Sty 2013, 13:41

patrz na datę ! ! ! !
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

07 Sty 2013, 13:48

Przegapiłem. Do kosza
Xyoz
Początkujący
 
Posty: 80
Prawo jazdy: 22 12 2011
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Seat Toledo
Silnik: 1.6 101km
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001