ŠKODA gotowa na rajdowy sezon 2017

17 Sty 2017, 19:04

Po historycznym wyniku osiągniętym w minionym roku, na początek nowego sezonu ŠKODA Motorsport przygotowała nie lada niespodziankę. Jej barwy w dniach 19-22 stycznia w kultowym Rajdzie Monte Carlo będzie reprezentował jadący FABIĄ R5 doświadczony zawodnik WRC, Norweg Andreas Mikkelsen, pilotowany przez Andersa Jægera. W otwierającej rundzie kolejnej edycji Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2, gdzie ŠKODA będzie broniła tytułu mistrzowskiego, wystartują także dwa fabryczne duety czeskiej marki: Szwedzi, Pontus Tidemand i Jonas Andersson oraz Czesi, Jan Kopecký i Pavel Dresler.

"Z tytułem Rajdowego Mistrza Świata WRC 2, trzema mistrzowskimi tytułami kontynentalnymi i dziesięcioma krajowymi, rok 2016 był jednym z najlepszych w historii motorsportu ŠKODY. W 2017 roku chcemy co najmniej powtórzyć ten sukces, zaczynając od mocnego uderzenia już na słynnym ‘Monte’. Fabryczny zespół ŠKODY wystartuje w tym sezonie w wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2 oraz Rajdowych Mistrzostwach Czech" zapowiada Michal Hrabánek.
ŠKODA gotowa na rajdowy sezon 2017
Dyrektor ŠKODA Motorsport w tym roku po raz kolejny zaufał Pontusowi Tidemandowi oraz Janowi Kopecký’emu. Będzie to jednak wyjątkowy sezon, ponieważ czeski zespół liczy także na gościnne występy Andreasa Mikkelsena. Hrabánek: "Oczywiście jesteśmy dumni z możliwości zobaczenia Andreasa Mikkelsena w FABII R5. W pewnym sensie to dla niego powrót do korzeni."

27-letni Norweg, uważany obecnie za jednego z najlepszych rajdowych zawodników na świecie, rozpoczął swoją drogę na szczyt od zdobycia tytułów w serii Intercontinental Rally Challenge w latach 2011 i 2012 za kierownicą ŠKODY FABIA Super 2000. Równolegle w 2011 roku zaliczył swój debiut w Mistrzostwach Świata w Rajdzie Finlandii, gdzie jechał ŠKODĄ FABIA Super 2000 zgłoszoną przez zespół Volkswagen Motorsport. Trzy lata później, w roku 2014 zakończył już zmagania w Rajdowych Mistrzostwach Świata na trzeciej pozycji i powtórzył ten wyczyn w latach 2015 i 2016, po drodze wygrywając trzy rundy w najwyższej rajdowej lidze świata. 20 listopada 2016 roku załoga Mikkelsen/Jæger zwyciężyła w Rajdzie Australii, w wielkim stylu kończąc erę zaangażowania w WRC zespołu Volkswagen Motorsport, czterokrotnego mistrza tej serii.

"Czuję się, jakbym wracał do domu" przyznaje Andreas Mikkelsen. "ŠKODA zaufała mi na samym początku mojej kariery. Ze ŠKODĄ FABIA wiąże się dla mnie wiele niezapomnianych chwil i już nie mogę się doczekać powrotu za kierownicę czeskiego samochodu. Mam nadzieję zdobyć dla ŠKODY w ‘Monte’ dobry wynik, choć to wyjątkowo trudny rajd."

Do poważnych rywali Mikkelsena będą się zaliczali fabryczni kierowcy ŠKODY, Pontus Tidemand i Jan Kopecký. Za sterami FABII R5 mają już za sobą wiele startów oraz znaczące osiągnięcia. Tidemand wygrał w minionym sezonie Rajdowych Mistrzostwach Świata w WRC 2 w Portugalii, podczas gdy Kopecký był najszybszy w Hiszpanii.

POLECAMY Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC 2 w 2017 roku

Idealnym zwieńczeniem doskonałego sezonu 2016 dla ŠKODA Motorsport były pierwsze tytuły mistrzowskie dla reprezentujących barwy czeskiej marki kierowcy i pilota, Finów Esapekki Lappiego i Jannego Ferma. Startujący FABIĄ R5 zawodnicy Gustavo Saba z Paragwaju i Guarav Gill z Indii wygrali kontynentalne mistrzostwa w Ameryce Południowej (Codasur) i regionie Azji i Pacyfiku (APRC). Nasser Al-Atijja z Kataru tryumfował w tym czasie w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu (MERC). Startujący FABIĄ R5 zawodnicy zdobyli jeszcze dziesięć mistrzowskich tytułów krajowych. Rok 2016 był tym samym jednym z najlepszych w całej 115-letniej historii aktywności motorsportowej ŠKODY.

źródło: Skoda MotorSport
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2016
    Lubelskie Święto Motoryzacji to obowiązkowa pozycja w kalendarzu imprez w 2016 r. Już w weekend 7-8 maja zapraszamy na Moto Session. W tym roku na zwiedzających czekać będą wystawy nie tylko samochodów, ale także motocykli, ...
    Silnik 2JZ-GTE - Toyota
    Trudno znaleźć silnik o większej rozpoznawalności wśród miłośników samochodów sportowych niż 2JZ. Historia tej 6-cylindrowej, 3-litrowej, rzędowej jednostki sięga początku lat 90., a motor jest najczęściej ...