Skoda Octavia I 1.6 - silnik nierówno pracuje

Skoda Octavia I 1.6 - silnik nierówno pracuje

27 Gru 2010, 13:08

Witam,
Od września mam z moim autem problem, którego nikt nie potrafi zdiagnozować. Samochód to Skoda Octavia z 1998r., wyposażona w silnik 1.6/75KM (bez instalacji gazowej). Użytkuję to auto niemal trzy lata i przejechałem prawie 60tys. km bez większych problemów.
Zaczęło się od tego, że silnik gdy nabierał temperatury przerywał, nierówno pracował a gdy zdjąłem nogę z gazu po prostu gasł. Po uzyskaniu temperatury problem znikał. Po podłączeniu do komputera mechanik stwierdził, że wszystko jest w porządku. Inna osoba stwierdziła jednak, że warto spróbować wymienić czujnik temperatury cieczy chłodzącej. Niestety nic to nie dało podobnie jak wymiana świec i przewodów.
Z upływem czasu z Octavią było coraz gorzej, odstawiłem ją do elektromechanika, który przez dwa dni nią jeździł, podłączał kilkakrotnie pod komputer i nic nie znalazł.
Obecnie sytuacja wygląda tak:
Jeśli temperatura powietrza jest nie mniejsza niż 0 stopni to jest w porządku, nic złego się nie dzieje. Ale podczas mrozów silnik głupieje. Czasem w sytuacji gdy nabiera temperatury, ale nie tylko. Wystarczy, że na mrozie stanę gdzieś na moment. Po odpaleniu i przejechaniu kilkuset metrów szarpie, traci moc a po puszczeniu gaśnie. Po ponownym odpaleniu kilkaset metrów jest w porządku a potem zaczyna się od nowa. Pomaga rozpędzenie się z gazem wciśniętym do oporu ale nie zawsze (chociażbym w gęstym ruchu miejskim) jest to możliwe.
Również przy niskich temperaturach gdy jadę w mieście z niewielką prędkością i często staję na skrzyżowaniach dzieje się to samo. Jadąc na przykład 40km/h nagle jakby coś odcinało zapłon, trzeba dodać gazu i silnik zaczyna pracować ale już nierówno.
Ostatnio postawiłem samochód przed garażem i wysiadłem aby wrota otworzyć i za moment Octavia zgasła. Temperatura otoczenia sięgała -10 stopni.
Zauważyłem też ciekawą rzecz. Podczas jazdy z prędkością nie przekraczającą 90km/h komputer pokazuje spalanie rzędu 5,5-6,5 litrów. Ale jeśli pojawia się problem z silnikiem spalanie wzrasta i nawet gdy silnik pracuje znów normalnie to spalanie nie spada poniżej 8-9 litrów dopóki silnik zupełnie nie ostygnie. Wiem, że komputer w samochodzie nie jest w 100% miarodajny ale może ten fakt jest istotny.
Jak już wspominałem samochód był kilkakrotnie podłączany pod komputer diagnostyczny oraz przeglądany przez elektromechanika i nic. Sam nie znam się zbyt dobrze ale wiem, że pozwala to niektóre potencjalne awarie wyeliminować.
Szczerze mówiąc to brak mi już cierpliwości. Gdyby Skoda się zepsuła to pewnie byłoby wiadomo w czym problem ale jeździ tylko czasem jej odbija.
Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim problemem?
Co to może być?
Pablo_82
Nowicjusz

Miejscowość: Sochaczew/Płock

Re: Skoda Octavia I 1.6 - silnik nierówno pracuje

28 Gru 2010, 11:18

Skoro ubywa mocy a jednocześnie wskazania pokładowego kompa pokazują duże zużycie paliwa to sprawdź przepływomierz powietrza bo to właśnie na podstawie jego odczytów( jak i również obrotów silnika i położenia przepustnicy) jest wyliczane spalanie.
arciasty
Stały forumowicz

Miejscowość: koluszki
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowa jakość aut poflotowych * Nowa jakość aut poflotowych *
    Zmienia się rynek aut poflotowych i poleasingowych. I są to widoczne zmiany na lepsze. Coraz łatwiej znaleźć wśród takich aut oferty atrakcyjne pod każdym względem. Jeszcze nie tak dawno oferta samochodów pokontraktowych ...
    Model LC 500 pokazuje przyszłość Lexusa Model LC 500 pokazuje przyszłość Lexusa
    LC 500 pokazuje przyszłość Lexusa. Wskazuje, w jakim kierunku będzie się rozwijał design, osiągi i własności jezdne naszych samochodów – mówi w wywiadzie dla portalu lexusenthusiast.com wiceprezes Lexus ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Master Truck
      Zarysowana felga i ubytki w oponie
      Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
      36
      Autosalon Genewa 2006