Sonda a może katalizator? opel astra

sonda a może katalizator? opel astra

11 Sty 2017, 22:01

Witam
W zakupionej astrze II 1,8 16V benzynce właśnie zleciłem wymianę rozrzadu i olejów, przy okazji zapytałem o kontrolkę checku która mi się świeci od jakiegoś czasu. Gośc podpiął pod kompa i pokazał tam błąd 0130 czy cos takiego, że to sonda lambda, krzyknął 500 za orginał albo 160 za podróbę. Tam chwile auto pochodziło i nie było na kompie wykazu żadnej pracy tej sondy: stwierdził że do wymiany, mówiąc że auto ma za bogatą mieszankę i pewnie wiecej pali. Wróciłem do ich biura i mówię że tak i tak a koles do mnie ze no nie wiadomo, bo pierwsze musza sprawdzic czy jest katalizator, bo moze byc wyciety. To sie zapytałem czy da rade na jutro zrobić tą sonde, dostałem odpowiedź ze rozrząd i olej na jutro i jak sprawdzą jak rozbiorą czy jest katalizator to będe dzwonić w sprawie tej sondy.

Podczas badanie technicznego i jakości spalin, było że za bogato, dopiero po jakimś czasie jak auto pochodziło i pogazowała go tam gość to zaczął paramter spadać (jesli dobrze pamietam) i suma sumarum mieścił się w granicach i było wszystko ok.

Teraz moje pytanie, jak Wy to widzicie drodzy Państwo?
Jak będzie ze sonda to wymieniać ? a jak sie okaze ze nie ma katalizatora to co robić? bo kurcze nie wiem
Mifol
Nowicjusz

Auto: Nie mam

Re: sonda a może katalizator? opel astra

12 Sty 2017, 17:30

Jeżeli nie widać pracy sondy, to znaczy, że jest najprawdopodobniej uszkodzona. Ewentualnie uszkodzony może być przewód od sondy do sterownika. choćby jakaś przerwa na wtyczce. Ale mechanik powinien wiedzieć jak to posprawdzać. Jak jest jedna sonda ( przed katalizatorem i raczej tak masz ) ), to nie ma tak w sumie znaczenia, czy ów katalizator jest czy nie. Jak nie będzie katalizatora, to będzie poprostu zawyżony skład spalin. Nawet jak sonda będzie pracować poprawnie.
A sprawdzenie, czy jest katalizator to dosłownie kilka sekund - wystarczy zajrzeć pod auto i od razu wiadomo czy jest czy nie.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Ekstremalny terenowy ratowniczy pick-up Ekstremalny terenowy ratowniczy pick-up
    Stworzona na bazie Nissana Navara Tekna z podwójną kabiną - aktualnym Międzynarodowym Pick-upie Roku - koncepcyjna Navara EnGuard charakteryzuje się wieloma specjalnie zaprojektowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi ...
    Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
    Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie ...

•  
    • Warto przeczytać
    • VW Sharan, wnętrze
      VW TOURAN CZARNY MAT
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Ford Focus II, Bestia
      Wyścigi na motorach na 1-8 mili