"Sportowy" Hatchback dla młodego kierowcy.

"Sportowy" Hatchback dla młodego kierowcy.

03 Lip 2013, 11:23

Witam. Zacznę od tego, że na wydanie mam 15000zł. Prawo jazdy mam od roku, dotychczas jeździłem Daewoo Leganza ( Benzyna + LPG ) jednak jako, że wybieram się na studia i co ~2 tygodnie będę musiał pokonać trasę Śląsk > Kraków rodzice postanowili, że zmienią mi auto ze względu na bezpieczeństwo ( Leganza już troche technicznie odbiega ). Jako, że za tą kwotę można kupić naprawdę wiele samochodów, postanowiłem najpierw rozeznać rynek a potem prosić was o pomoc. Napisze może najpierw, czego oczekuje

Oczekuję/Szukam : Silnik ( Zrywny, w miare ekonomiczny, pozwalający na swobodną jazde po mieście ale też szybszą i zrywniejszą kiedy będzie trzeba. Tak sobie myślałem, że 1.6 to najmniejszy silnik jaki mogę wybrać. Mimo, że będzie ta dłuższa trasa co dwa tygodnie, to jednak skłaniałbym się ku benzynie - ŻADNEGO LPG )

Wyposażenie : Raczej standard za tą cenę - Klimatyzacja, elektryczne szyby, mile widziana skóra, mile widziany szyberdach, manual, ... )

Nadwozie : Interesuje mnie hatchback jednak taki, który ma zarysowaną linię sportową (Najlepiej auto 3 drzwiowe) ; )

To, co jest w moim kręgu zainteresowań ( Wg. miejsc 1. Najbardziej zainteresowany 2.Trochę mniej...)
1. Seat Ibiza III
2. Honda Civic VII Sport
3. Fiat Stilo Abarth ( Ze względu na BARDZO bogate wyposażenie )
4. MG Zr ( Po liftingu ) ( Ostatnie miejsce ze względu na problem z uszczelką pod głowicą )

Jak widzicie, trochę już poszukałem, wiem, czego chcę. Prosiłbym was o poradę, który samochód wybrać. Jeżeli znacie choć jeden samochód z wyżej wymienionych, jego zalety jak i wady, to proszę, abyście też opisywali co i jak, niekoniecznie czekam na porównania, ale na opisy kolejnych samochodów rownież, bo na końcu i tak wszystko zbiore " do kupy " i porównam. Za wszelką pomoc serdeczne dzięki!
radlin
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 06 2012
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Daewoo Leganza
Silnik: 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: "Sportowy" Hatchback dla młodego kierowcy.

03 Lip 2013, 13:18

wypowiem sie tylko codo ibizy3 bo z niamialem stycznosc , autko calkiem przyjemne i w srodku i ladne z zewnatrz , moja miala silnik 1.4 75 km wiec mul jak cholera , jak bys chcial kupic ibize 3 to napewno szukaj w mocniejszych jednostkach ...
tomaczek4
Początkujący

Miejscowość: Internet

03 Lip 2013, 14:06

Na początek odpuść sobie awaryjnego pseudo Abartha Stilo, które jest w ogóle nie warte swojej ceny. Seat Ibiza zbyt sportowy nie jest, chyba, że w wersji Cupra. Jeśli chodzi o MG, awaryjność tych aut to zwykły przesąd i nie należy się tym kierować. Domyślam się, że chodzi ci o podrasowane wersje zwykłych aut, tzw. hot hatche, więc pokaże ci, na co bym się zdecydował.
1. Fajnym autkiem jest Ford Focus ST, silnik zrywny i w miarę ekonomiczny
[link wygasł]
2. Piękna petarda, auto jest w zasadzie kultowe.
[link wygasł]
3. Tu masz wspomniane wcześniej MG. O ile nie przeszkadza ci żarówiasty kolor i nieco wiejski tuning, to polecam:
[link wygasł]
4. W tym samochodzie też sobie poszalejesz, ale ze względu na nietrwałą konstrukcje i awaryjność raczej odradzam:
[link wygasł]
5. To auto z czystym sumieniem mogę ci polecić, nie jest tak drogi w eksploatacji, na jakiego może wyglądać, spalanie jest w granicach zdrowego rozsądku.
[link wygasł]
6. Chciałeś Ibizę, masz Ibizę i to w wersji FR:
[link wygasł]
7. A to w zasadzie mój faworyt, niezniszczalna i szybka Toyota Corolla T-Sport.
[link wygasł]
8. W zestawieniu hothatchy nie mogło zabraknąć prekursora segmentu- Golfa GTI.
[link wygasł]
Na twoim miejscu wybierałbym między 2 i 7 :ok:
Geniodekt
Moderator - Katalog samochodów
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 299
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Impreza/Volvo S80
Silnik: 2.0 160/2.9 202
Typ: Kombi
Rok produkcji: 2006

03 Lip 2013, 15:35

http://otomoto.forumsamochodowe.pl/mg-z ... 94053.html polecam takiego MG. Miałem okazje jechać kilka razy mg z tym silnikiem. Bardzo przyzwoita maszyna i względnie ekonomiczna, w mieście 9 l to dobry wynik jak an 160KM.
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 3
Prawo jazdy od: 0- 0-2006
Auto: BMW & ROVER
Silnik: V8 :D
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1995

03 Lip 2013, 15:57

Siema. Dzięki za tak wielkie i szybkie zainteresowanie tematem.

@Geniodekt
Te Renault Clio Sport - ŚŁICZNE. Ale coś mi śmierdzi ta oferta, w sensie, że zbyt tanie. Malutko ich w Polsce, tylko dwa takie na otomoto, a ono kosztuje 15 tyś zł?

Seat Ibiza może nie jest jakimś mocno sportowym autem, ale ta sylwetka strasznie mi się podoba : Image

Toyota Corolla TS - autko mega mnie zaskoczyło, nigdy wcześniej o nim nie słyszałem ani chyba nie miałem okazji widzieć ; ) Wielki pozytyw, muszę się nad nim zastanowić.

Volkswagen - Nie lubie tych aut, po prostu mam tak, że mi sie nie podobają ( Wiem, że Seat to niby "podróba" VW, ale dużo bardziej mnie przyciąga.

Jeżeli chodzi o MG to chodziło mi bardziej o tą wersję Image

Podsumowując : Bardzo spodobała mi się ta Corolla, no i te Renault jest piękne jednak jakoś się go obawiam. Ibiza dalej jest w moim kręgu zainteresowań, wybór chyba bedzie pomiędzy Corollą a Ibizą.
radlin
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 06 2012
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Daewoo Leganza
Silnik: 2.0
Rok produkcji: 1998

03 Lip 2013, 19:45

A nie myślałeś o Astrze Bertone?
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowa jakość aut poflotowych * Nowa jakość aut poflotowych *
    Zmienia się rynek aut poflotowych i poleasingowych. I są to widoczne zmiany na lepsze. Coraz łatwiej znaleźć wśród takich aut oferty atrakcyjne pod każdym względem. Jeszcze nie tak dawno oferta samochodów pokontraktowych ...
    Lexus IS 200 od dzidy Lexus IS 200 od dzidy
    Moja skrzynka pęka w szwach od zapytań nt. mojego samochodu (ponad 300 wiadomości priv już), więc pomyślałem, że spróbuję przybliżyć to co mam i dokumentować jak się sprawuje (lysy30 mnie pilnuje w tym względzie :D). ...

• Re: "Sportowy" Hatchback dla młodego kierowcy.

03 Lip 2013, 20:29

Tak może najpierw powinieneś zastanowić się czego Ci potrzeba ponieważ trochę jest o autach typu Focus ST, saab czyli turbo benzyna, silne tdi czyli turbo ON i wiertarki MG i corolla TS.

Generalnie skrajnie różne oddawanie mocy ze skrajnie różnymi parametrami.

P.S.

Corollke TSa możesz odstrzelić.
    szybki
    Moderator - Tuning

Prawo jazdy od: 19 07 1994
    Auto: Toyota
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sport/Coupe

03 Lip 2013, 22:16

Corollke TSa możesz odstrzelić.

Wyjaśnisz dlaczego ? :o
    Geniodekt
    Awatar użytkownika

03 Lip 2013, 22:30

Jeszcze kwestia wielkości auta klasa B jest tańsza i ekonomiczna, ale znowu kompakt jest bardziej rasowy ( przynajmniej dla mnie :) ). Uwielbiam Clio w sporcie ale ta oferta jest jakaś podejrzana. Wiem że niby słynny 1.9 tdi jest nie zawodny i może mieć 160 km ale nie jest to silnik do auta sportowego, jak dla mnie powinno być 2.0 wolnossące lub coś z turbo (benzyna oczywiście) ;) Fajnie by było jakiegoś Civica 1.8 w benzynie, ale trzymają cenę.
    turbiak
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 9
    Auto: Astra H 1.6 / Clio 2 FL 1.2

03 Lip 2013, 22:41

Faktycznie, cena eR-eski jest dość niska, ale na zdjęciu widać wszystkie papiery i to w języku polskim. Jak dla mnie jest poważnym konkurentem dla Corollki 8)
    Geniodekt
    Awatar użytkownika

03 Lip 2013, 22:52

Jeżeli by na prawdę było wszystko okej to ja bym brał z zamkniętymi oczami :D Renault może nie ma świetnej opinii ale w sporcie samochodowym są jednym z lepszych zawodników, szkoda że Megii 2 RS nie ma takiej taniej ;) Przynajmniej nie będzie rdzewieć jak na blachę francuza przystało. Corolla też nie głupia, ale mniej zadziorna i mało o niej było cokolwiek słychać :) Ibiza to tylko Cupra jak dla mnie, a najlepiej Cupra R :D
    turbiak
    Początkujący
    Awatar użytkownika

03 Lip 2013, 22:56

A to była Ibiza Cupra R ? Bo ja widziałem tylko same "Cupry" :mrgreen:
    Geniodekt
    Awatar użytkownika

03 Lip 2013, 23:02

A faktycznie mój błąd :D Leon mi chodzi po głowie.
    turbiak
    Początkujący
    Awatar użytkownika

04 Lip 2013, 07:47

Zasada jest taka jeżeli chcesz naprawde poczuć kopa w amatorskim wydaniu do tylko turbo, oczywiście bez ostrego dawania po obrotach to TDI np ibiza cupra, z dwaniem po obrotach to benzyna turbo.
    Zaproponowane wiertarki potrzebują amatora ponieważ ich silniki sa tabelkowymi oszustami. Posiadaja moc a nie posiadają Nm i to jest generalnie największa bolączka tych aut. Z aut wiertarkowych ogólnie dostępnych w PL najlepsze konstrukcje posiada honda której nie wymieniłeś.

turbiak napisał(a): Corolla też nie głupia, ale mniej zadziorna i mało o niej było cokolwiek słychać

Corollka posiada silnik 2zz który ma szereg wad, oczywiście wiele osób jest zajaranych tym autem ale to są zazwyczaj młodzi ludzie nie mający żadnego doswiadczenia z szybszymi autami.
    Zwolennicy TSów twierdzą że się sypią z winy kierowców a nie z winy techniki a prawda jest taka że pewne rozwiązania w nich zastosowane są gówniane.
    Podstawowe wady:
    - panewki mega delikatne
    - wycierające sie krzywki wałków (99% kierowców nie wie że ich auto nie jedzie)
    - wadliwy rozrząd
    - skrzynia biegów trwała ale nie dokładna i nie można wykorzystać potencjału ewentualnie przy pomyłce "tylko" padnie silnik.
    - wrażliwośc na kiepskie oleje jeżeli coś źle nalejemy to system VVTiL nie uruchomi się.
    Lepiej Kupić celine TSa bo jest lżejsza.

turbiak napisał(a):Ibiza to tylko Cupra jak dla mnie,
    ta "tylko" cupra objedzie wszystkie Twoje propozycje już nie mówiąc o tym ze Cupra tdi z programem jest naprawde szybka.

Wszystko ma swoje wady i zalety dlatego powinieneś najpierw przejechać sie kilkoma rodzajami aut a później podejmować decyzje.
    Podziel weryfikacje na wiertarki N/A, turbo PB i turbo ON.
    szybki
    Moderator - Tuning

Prawo jazdy od: 19 07 1994
    Auto: Toyota
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sport/Coupe

04 Lip 2013, 13:10

To tylko moje spostrzeżenia. Ja samochodu tutaj nie kupuje, za tą cenę szukałbym trwałej benzyny z Turbo nie koniecznie danej marki. Liczy się dany egzemplarz, dlatego nie polecam VW czy Seata ponieważ jest wiele amatorów którzy nie potrafią prawidłowo serwisować auta, a za wszelką cenę chcą mieć szybkie i bezawaryjne. Jeżeli ktoś dawał takiemu 1.9 TDi 160 KM i ma pod 200 tys. to remont kapitalny się szykuje. Pozostają dwa rozwiązania albo szukać Hondy których silniki nie boją się wysokich obrotów ( a nie diesla który przy 4 tys./min. kończy swoją prace) albo 1.6 lub 2.0 Turbo np. od Renault. Jeden z najtrwalszych silników Turbo dekady ( trwała Turbosprężarka od Mitsubishi), a przy tym dosyć oszczędnych. Czytałem dużo o tych jednostkach, także można to sprawdzić :)
    turbiak
    Początkujący
    Awatar użytkownika

• Warto przeczytać
    • DKW F5-700, 1935 rok, Auto Union
      Jaguar F-PACE
      Chicago Auto Show 2008
      Samochód do driftu, Karolina Pilarczyk