Spowodowanie szkód tuż po zakupie auta, przed przerejestrowa

Spowodowanie szkód tuż po zakupie auta, przed przerejestrowa

13 Gru 2010, 10:48

Witam,

5 grudnia kupiłem od kolegi samochód. Posiadał przegląd i OC. 8 grudnia wyjeżdżając z parkingu podziemnego trąciłem nie do końca zamkniętą brame wyjazdową, która w wyniku tego przestała działać. Administracja wyliczyła sobie szkody na 1700 zł.

Zastanawiam się jakie mam wyjścia z obecnej sytuacji. Czy szkodę można pokryć z OC pojazdu? Kolega miał OC wykupione na rodzica (zniżki), jeśli miało by to iść na jego polisę to rozumiem że rodzic stracił by zniżki? Nie minął jeszcze miesiąc od kupna, może powininem poprostu jak najszybciej przejestrować samochód i ubezpieczenie na siebie i wtedy pójdzie z mojego? A może lepiej próbować pokryć szkodę z jego OC, o ile spadek zniżek może być w takim przypadku niewielki i dość szybko odnawialny?

Samochód jest ubezpieczony w MTU.
podr
Nowicjusz
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Gru 2010, 10:45
Miejscowość: Warszawa

Re: Spowodowanie szkód tuż po zakupie auta, przed przerejest

13 Gru 2010, 12:44

Ważna jest data zakupu na umowie. Jeżeli kupiłeś samochód 5 grudnia, to od tego dnia przeszły na ciebie obowiązki wynikające z OC. Mimo, że jeszcze nie prezerejestrowałeś samochodu i nie zrobiłeś aneksu do OC. Jeżeli administrator spisał dane z OC to jak najszybciej udaj się do ubezpieczyciela i zrób aneks do umowy OC oraz oczywiście poinformuj o tej sytuacji. Pozwoli to uniknąć kłopotów tobie i rodzicowi kolegi.
Normalnie wygladałoby to tak, że ubezpieczyciel wyśle do rodzica kolegi zawiadomienie o szkodzie, oraz info o stracie zniżek. Wówczas rodzić będzie musiał jechać z umową KS do ubezpieczyciela i wyjaśniać cała sytuację. Z pewnością odwiedzi tez ciebie i nie zdziwię się, jak zrobi ci awanturę. Może też tego nie zrobić i podczas płacenia kolejnej składki rodzic się dowie, że ma mniejszą zniżkę i zacznie się wyjaśnianie.
Tak więc jeżeli nie chchesz mieć zatargów z rodzicami kolegi idz jak najszybciej do ubezpieczyciela.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 13399
Zdjęcia: 1141
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników! Gadżety motoryzacyjne dla aktywnych użytkowników!
  Rozpoczął się właśnie konkurs na aktywnych użytkowników. Każdy kto odwiedza nasze forum regularnie i wypowiada się na nim pisząc tematy, posty, komentarze pod zdjęciami, czy też zamieszcza same zdjęcia może wziąć w ...
  Superb w nowym stylu Superb w nowym stylu
  Nowy Superb wprowadza ŠKODĘ na kolejny poziom w wielkim stylu. Nieziemski design rozpoczyna nową erę ŠKODY, czyniąc każdą podróż wyjątkowym wydarzeniem, a klasa premium właśnie stała się dostępna. Nowa ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti