Sprzedaż auta - gdzie zgłosić

23 Wrz 2013, 19:12

Witam . Dzisiaj sprzedałem swoje auto które było po pożarze za 600zł normalnie na umowę kupna sprzedaży , gdzie muszę zgłosić fakt sprzedaży tego auta ?
MatHl
Początkujący
 
Posty: 171
Prawo jazdy: 02 01 2012
Auto: Felka
Silnik: 1.3
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

23 Wrz 2013, 23:27

MatHl napisał(a):gdzie muszę zgłosić fakt sprzedaży tego auta ?


Sprzedaż auta trzeba zgłosić w Wydziale Komunikacji w twoim mieście. Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym z 1997 r. i Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002, sprzedający samochód powinien zgłosić fakt sprzedaży w ciągu 30 dni od momentu dokonania transakcji i podpisania umowy.

Musisz również zgłosić sprzedaż samochodu do zakładu ubezpieczeń, w którym miałeś wykupioną polisę OC. Zgodnie z nowelizacją z 2012 roku, powinno to się zrobić to na piśmie. Należy dostarczyć ubezpieczycielowi oświadczenie o przeniesieniu własności pojazdu na inną osobę (np: umowa, faktura) i podać dane kupującego: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

24 Wrz 2013, 06:15

Czyli do urzędu skarbowego nie trzeba ? Bo czytałem gdzieś że jeżeli auta nie miałem co najmniej 6 mies to jeszcze trzeba płacić podatek od sprzedaży . Tak się składa że auto miałem niecałe 6mies :bored:
MatHl
Początkujący
 
Posty: 171
Prawo jazdy: 02 01 2012
Auto: Felka
Silnik: 1.3
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

24 Wrz 2013, 10:20

Jeżeli auto miałeś mniej niż 6 miesięcy i sprzedałeś go z zarobkiem czy kwota na umowie sprzedaży jest większa niż ta na twojej umowie kupna to wtedy trzeba to zgłosić do US (jest to liczone jako twój dochód), a jak mniejsza to nie. Po 6 miesiącach nic nie musisz zgłaszać.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak zbudować profesjonalny samochód driftingowy?
    Przedprodukcyjna Toyota GR Supra z silnikiem 2JZ, kompaktowa Corolla Hatchback czy bulwarowy roadster Opel GT - liberalne regulaminy techniczne w świecie driftu sprawiają, że inżynierowie mogą stworzyć naprawdę niesamowite ...
    Toyota Camry
    Nowa Toyota Camry to kolejny wielki powrót. Japoński sedan był niedostępny w polskich salonach Toyoty przez 14 lat. W tym roku powrócił i tak jak nowy RAV4 jest oparty na modułowej platformie GA-K z rodziny ...