Sprzedaż auta obcokrajowcowi

Sprzedaż auta obcokrajowcowi

08 Sie 2007, 23:52

Witam,
Chciałbym potwierdzić słuszność mojego rozumowania / wiedzy(?), a mianowicie : najprawdopodobniej sprzedam auto Rumunowi ... sprzedaż w Polsce - w związku tym piszemy umowę po polsku (standard), biorę pieniądze i oddaję kluczyki, rejestrację i OC. Nastepnie melduję się z umową w Urz. Komunikacji (wyrejestrowanie), u ubezpieczyciela (zgłoszenie) oraz US (???).
Bardzo proszę o komentarz / korektę .... i z góry dziekuję ... :!:

Aha, jeszcze jedno " wszystko " co powyżej to transakcja między osobami fizycznymi ...
chesterfield6
Nowicjusz

Re: Re: sprzedaż auta obcokrajowcowi

09 Sie 2007, 11:11

Bardzo dobrze to zrozumiałes.Tyle tylko,że z OC nie jest to takie proste.W twoim przypadku(o którym już pisaliśmy w innym poście :D ,prawdopodobnie stracisz składkę OC,ponieważ nowy właściciel ma 30 dni czasu na to,aby się namyślić czy bedzie korzystał z twojego ubezpieczenia,czy ubezpieczy sobie sam.W tym drugim przypadku dostaniesz zwrot składki.
Można to obejść,jeżeli w umowie kupna-sprzedaży.kupujący napisze,że nie bedzie korzystał z twojej składki,tylko ubezpieczy od razu na siebie.A w twoim przypadku,to rozwiązanie jest chyba korzystniejsze.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1141
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Re: sprzedaż auta obcokrajowcowi

09 Sie 2007, 12:11

Rozumiem zatem, że jeśli np. jeszcze tego samego dnia (dzień podpisania umowy kupna-sprzedaży) zgłoszę w ubezpieczalni sprzedaż to natychmiast kończy się moje imienne OC i w razie czego OC nie "kryje" jakichkolwiek szkód zwiazanych z tym autem ... z kolei kontrahent - Rumun ma 30 dni na ubezpieczenie auta (???).
Jeszcze jedno pytanie : zatem Rumun mając umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz "jakies-tam" - swoje ubezpieczenie, bez problemu powróci autem do siebie (Rumunia) - via kilka granic.
Z góry dziekuję za odpowiedż ... :)
chesterfield6
Nowicjusz

Re: Sprzedaż auta obcokrajowcowi

10 Sie 2007, 23:15

Rumun,mając umowę kupna sprzedaży,dowód rejestracyjny i twoje OC,jedzie do siebie i w Rumunii przerejestrowuje samochód i go ubezpiecza.Nie wiem jakie są przepisy rejestracji w Rumunii,więc nie powiem ci ile ma czasu na przerejestrowanie.
Co do ubezpieczenia - najprawdopodobniej jak ów Rumun ubezpieczy to autko u siebie,to ty dostaniesz od swojego ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres składkowy.Chyba,że w Rumunii obowiązują takie przepisy jak u nas.Wówczas,możesz nie dostać zwrotu składki - Rumun wówczas bedzie mógł jeżdzić na twoim OC do końca okresu składku.Ta decyzja bedzie należeć do niego(ale to tylko w przypadku,jak w Rumunii będą obowiązywały te same przepisy co u nas).Oczywiście jak spowoduje wypadek,to całkowita odpowiedzialnoiść jest jego.Ty nie masz z tym żadnych powiązań,ponieważ OC jest przepisane na niego.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1141
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Sie 2007, 00:32

Kwestia zwrotu ubezpieczenia nie jest tak aż istotna dla mnie ...
Nie mniej jednak dzięki serdeczne za info ...
Pozdrawiam.
chesterfield6
Nowicjusz

11 Mar 2010, 23:08

A ja chciałem odświezyć
Mam kupca na auto to jest Białorusin i teraz moje pytanie czy bez problemy wyrejestruje auto sprzedane takiemu panu oraz zrezygnuje z Oc ??

Czy dokumenty jakie muszę mieć to tylko

- umowa K/S ?? co jeszcze trzeba przedstawić w wydziale komunikacji ?? wiadomo Białorusini nie mają dowodów jak Polacy i nie mają peselu czy to jest problem ??
gp
Nowicjusz

Miejscowość: Szczecin
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Skoda Popular - samochodowa ikona ze sportowym sukcesem Skoda Popular - samochodowa ikona ze sportowym sukcesem
    Dokładnie 80 lat temu rajdowy duet Zdeněk Pohl/Jaroslav Hausman ukończył ŠKODĄ Popular legendarny Rajd Monte Carlo na drugim miejscu w klasie o pojemności silnika poniżej 1500 cm3. Prekursor dzisiejszej ŠKODY ...
    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta
    Po zimie warto sprawdzić stan techniczny swojego auta i przygotować je do cieplejszych warunków. Chociaż w tym roku zima była łagodna, to jednak nasz samochód przez kilka miesięcy był narażony na działanie mrozu oraz substancji ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Trial Lędziny 2014 czerwiec
      Master Truck
      SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
      Fiat Freemont Cross
      Samochody z graffiti