Stacja tankowania wodoru w Belgii

Stacja tankowania wodoru w Belgii

27 Kwi 2016, 09:05

Belgia dołączyła do stale rozrastającej się europejskiej sieci stacji tankowania wodoru. Pierwsza publiczna stacja została uruchomiona na terenie Toyota Motor Europe w Zaventem pod Brukselą. To wydarzenie otwiera Toyocie drogę do rozpoczęcia sprzedaży w tym kraju napędzanej ogniwami paliwowymi Toyoty Mirai.
Image
Budowa pierwszej wodorowej stacji w Belgii rozpoczęła się w październiku, a już 6 miesięcy później została uruchomiona. Stacja powstała na terenie należącym do Toyoty, w pobliżu głównej siedziby Toyota Motor Europe. Za jej projekt i budowę odpowiada firma Air Liquide, która jest także jej operatorem. Będą z niej korzystać napędzane ogniwami paliwowymi samochody osobowe, takie jak Toyota Mirai, a także wodorowe ciężarówki i autobusy.

Przecięcie wstęgi nastąpiło 22 kwietnia, w Dniu Ziemi. W uroczystości otwarcia wzięła udział Annemie Turtelboom, wicepremier i minister finansów, budżetu i energii w rządzie Flandrii. Dołączyli do niej dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej, Nikolaus Von Peter i Robert Schröder, a także przedstawiciele Toyoty i Air Liquide. Nowy obiekt powstał w ramach projektu SWARM (Small 4-Wheel fuel cell passenger vehicle Applications in Regional and Municipal transport). Obecnie planuje się budowę 20 stacji tankowania wodoru we Flandrii.

Uruchomienie pierwszej stacji w Belgii umożliwia rozpoczęcie sprzedaży Toyoty Mirai w tym kraju, co nastąpi zapewne jeszcze w tym roku. Auto jest już dostępne w 3 europejskich państwach – Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. Toyota zamierza do końca roku wprowadzić je także do Szwecji, Norwegii i Holandii. Mirai ma zasięg od 550 do 750 km na jednym tankowaniu, w zależności od stylu jazdy. Napełnienie dwóch zbiorników wodoru zajmuje tylko 3 minuty. Samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM, który czerpie energię z ogniw paliwowych. Zachodzi w nich reakcja wodoru i tlenu, której produktem ubocznym jest wyłącznie woda.
Image
Samochodem wodorowym po całym kontynencie
Stacje tankowania wodoru powstają w całej Europie w ramach wielu różnych inicjatyw. Rozbudowę infrastruktury wodorowej wspierają instytucje europejskie, rządy oraz prywatne firmy, często tworząc porozumienia publiczno-prywatne. Obecnie na kontynencie jest już kilkadziesiąt takich obiektów, a w ciągu kilku lat powstanie ich kilkaset. Tylko w Niemczech do 2023 roku będzie ich 400.

W Polsce Instytut Transportu Samochodowego przystąpił do programu HIT-2-Corridors, którego celem jest stworzenie oraz późniejsza integracja europejskiej sieci tankowania wodoru. Pierwsze dwie stacje powstaną w Poznaniu i w Warszawie już w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Potem dołączy Trójmiasto, Białystok, Katowice, Kraków, Wrocław i Łódź.

Pionierska Japonia
Światowy debiut Toyoty Mirai miał miejsce w grudniu 2014 roku w Japonii. Obecnie po japońskich drogach jeździ około 400 tych samochodów. Do 2020 roku liczba aut z napędem wodorowym wzrośnie prawdopodobnie do 40 000. Obecnie w kraju działa lub niedługo zostanie uruchomionych 80 stacji tankowania wodoru, zaś do końca dekady ich liczba się podwoi. W rozbudowie infrastruktury wodorowej uczestniczą największe rodzime koncerny motoryzacyjne, m.in. Toyota i Nissan.

źródło: blog.toyota.ue, complexPR
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2044
Zdjęcia: 7477
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Co może zamarznąć w naszym samochodzie? Co może zamarznąć w naszym samochodzie?
  Co w samochodzie jest szczególnie wrażliwe na niską temperaturę? Jak sobie poradzić z typowo zimowymi problemami? Poniżej prezentuję kilka odpowiedzi które mogą okazać się przydatne wielu kierowcom. Głównym ...
  Bezpieczna podróż na ferie zimowe Bezpieczna podróż na ferie zimowe
  Ferie są dla kierowców okresem wyjazdów rodzinnych w góry, na narty czy na wypoczynek. Wypadające w okresie zimowym podróże oznaczają trudne warunki na drogach, a co za tym idzie wymagają dobrego ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • VW Sharan, wnętrze
   VW TOURAN CZARNY MAT
   8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
   Ford Focus II, Bestia
   Wyścigi na motorach na 1-8 mili