Szarpanie silnikiem - pomocy

szarpanie silnikiem - pomocy

08 Wrz 2011, 13:28

Witam serdecznie i przechodzę do rzeczy:

Od pewnego czasu jestem posiadaczem hyumdaia sonaty 2,0 16V 136 km z 99r na pełnym wstrysku autko to zaczęło mi szarpać podczas równej jazdy - za mechanika się nie uważam ale co nieco rozumiem wiec zacząłem kombinować ale na razie mam same dylematy

Po pierwsze wymieniłem świece i przewody wysokiego napięcia - stare świece były nawet ładne ale przewody żałosne z czego jeden chyba przez poprzedniego właściciela wykombinowany z czegoś innego - niestety to nie pomogło
Wymieniłem filtr paliwa, wyjeździłem stare paliwo zalałem Vpawerem - tez nie pomogło

miałem wyciek płynu z chłodnicy więc zacząłem kombinować czy to nie ma jakiegoś istotnego wpływu - chłodnica wyjęta przeciek znaleziony i zalepiona (choć swoja drogą delikatne ubytki płynu są nadal)

następnie zakupiłem kabelek ELM 327 w laptopa wgrałem program scantools i podłączyłem sie pod OBD II - wyskoczyły mi błędy P0120 - (błąd w obwodzie czujnika połozenia przepustnicy) oraz błąd P0105 (Czujnik ciśnienia absol.kolektora/ciśnienia atmosferycznego - usterka)

obecnie jestem na etapie tego czujnika przepustnicy - są z nim niełze jaja - żadna popularna hurtownia części samochodowych nie ma go w ofercie - gdy zadzwoniłem na autoryzowany serwis poprosili najpierw o vin i powiedzieli że w tym roku było kilka typów tych czujników - okazało się ze moje auto urodzilo sie w Belgii a taki czujnik najbliżej jest w Niemczech i ściągna mi go za jedyne 503 zł !! ! no to się załamałem bo takie czujniki nowe do sonaty IV chodzą po 65 zł
spróbowałem swój czujnik zregenerować - w koncu to tylko potencjometr - niestety nierozbieralny - delikatnie nawierciłem obudowę i strzykawką z igłą wpuściłem tam najpierw rozpuszczalniku a potem odrobinę wd40 wymyłem te wszystkie zasiarczenia na stykach - tyle jeszcze można zrobić niestety nie pomogło

a teraz moje pytania do szanownego grona
- ten czujnik to przecież potencjometr - jest na allegro uzywka całej przepustnicy z czujnikiem tego samego producenta tak samo wygladającą na identyczna wtyczkę ale sam czujnik pomimo identycznego wyglądu ma inny symbol i ponieważ jest tego samego producenta to myslę że nie jest to zamiennik - czy to może poprawnie współpracować z moim autem - czy raczej szukać oryginału ?? ?
- gdzie szukać tego czujnika od błędu P0105 - Czujnik ciśnienia absol.kolektora/ciśnienia atmosferycznego ?? ?

poproszę jeszcze o ogólne Wasze uwagi co do tej usterki tj. szarpania - np jak sprawdzić cewki zapłonowe ? czy jak sprawdzić wtryski ?

Co do samego szarpania to nie wystepuje na zimnym silniku - zaczyna się tak po przejechaniu 2 -3 km, występuje tylko przy równej jeździe jak wcisnę w pedał to zanika - najbardziej jest odczuwalne w przedziale 2 - 3 tys obrotów

jeszcze jedno auto ma zamontowana sekwencyjna instalacje gazową z którą cos sie zadziało i nie działa - problem w tym że instalacja jest holenderska (konkretnie AG) i żaden gazownik nie chce mi w tym grzebać twierdząc ze do holendrów jest wszystko inaczej i nie mają oprogramowania (w sumie jak na nią patrzę to faktycznie dziwna ta instalacja) - jeżdzę na benzynie ale instalacje ta jest cały czas podpięta - czy Waszym zdaniem ona może coś tutaj zakłócać ?

Wrzyciłem także temat na forum hyundaia - ale tam jak na razie tylko go czytaja i nic nikt nie podpowiedział

pozdrawiam
Shreku
Obserwowany

Auto: Hyundai Sonata III 2,0 16v

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu Sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu
    Niestety koszty ubezpieczenia samochodu wciąż rosną. Zindywidualizowany sposób liczenia składki oraz zwiększające się sumy wypłaconych odszkodowań dają się we znaki właścicielom samochodów, nawet tym bezszkodowym. ...
    System 4Control z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami System 4Control z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami
    Łącząc system 4Control (4 koła skrętne) z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami, Renault w skuteczny sposób skoordynowało działanie dwóch kluczowych elementów z punktu widzenia zachowania samochodu ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Master Truck
      Zarysowana felga i ubytki w oponie
      Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
      36
      Autosalon Genewa 2006