Ubezpieczenie oc- aż tyle?

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

13 Cze 2016, 10:58

Art. 815 KC:

§ 1. Ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Jeżeli ubezpieczający zawiera umowę przez przedstawiciela, obowiązek ten ciąży również na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczności jemu znane. W razie zawarcia przez ubezpieczyciela umowy ubezpieczenia mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominięte okoliczności uważa się za nieistotne.

§ 3. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem paragrafów poprzedzających nie zostały podane do jego wiadomości.

Wszystko zatem zależy od tego, czy w momencie zawierania umowy ubezpieczyciel pytał się o ewentualnych współużytkowników auta. Jeżeli pytał, i jest związek między niepodaniem tej informacji a danym wypadkiem, może być tak, że ubezpieczyciel zakwestionuje swą całkowitą odpowiedzialność.

I aby była jasność, ponieważ w poprzednim poście to nieco źle zabrzmiało - w przypadku OC poszkodowany oczywiście w takiej sytuacji otrzyma całą sumę, ale potem ubezpieczyciel może zwrócić się z regresem do sprawcy i właściciela samochodu.
Porównywarka OC i AC Ubea.pl - znajdujemy najtańsze OC oraz AC dopasowane do Ciebie
Ubea
Początkujący
 
Posty: 100
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

13 Cze 2016, 14:50

Ubea napisał(a):Wszystko zatem zależy od tego, czy w momencie zawierania umowy ubezpieczyciel pytał się o ewentualnych współużytkowników auta. Jeżeli pytał, i jest związek między niepodaniem tej informacji a danym wypadkiem, może być tak, że ubezpieczyciel zakwestionuje swą całkowitą odpowiedzialność.

I aby była jasność, ponieważ w poprzednim poście to nieco źle zabrzmiało - w przypadku OC poszkodowany oczywiście w takiej sytuacji otrzyma całą sumę, ale potem ubezpieczyciel może zwrócić się z regresem do sprawcy i właściciela samochodu.

No tutaj bym się zbytnio nie rozpędzał.

Owszem jeśli mówimy o ubezpieczeniu AC to tak może być i wielu ubezpieczycieli ma taki zapis w OWU. Tzn. w takim wypadku brak deklaracji, że będzie jeździł młody kierowca można obniżyć odszkodowanie o około 20%, ewentualnie konkretną kwotę np. 2000 zł.

Jednak w przypadku OC nie będzie miało to zastosowania, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, przypisane do samochodu i nie ma w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych zapisu, który pozwalałby regresować odszkodowanie w przypadku spowodowania szkody przez nieuwzględnionego w polisie kierowcę.

Niektórzy ubezpieczyciele stosują dodatkowe klauzule na polisach, które mówią o dodatkowej zniżce jeśli zadeklarujemy, że młody kierowca NIE BĘDZIE jeździł konkretnym samochodem, ale jeśli pojedzie i spowoduje stłuczkę to jedyną konsekwencją w takim przypadku jest konieczność dopłaty do składki tak jakby była liczona na początku z uwzględnieniem młodego kierowcy i to wszystko ;)

Pozdrawiam,
Łukasz
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika
 
Posty: 416
Zdjęcia: 4
Rejestracja: 10 Gru 2014, 16:22
Auto: Volvo S40

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

14 Cze 2016, 10:37

Proste pytanie - skąd mam wiedzieć zawierając polisę, czy w roku ubezpieczeniowym autem będzie jeździł ktoś, oprócz mnie? Zawierając polisę, myślałem, że nikt oprócz mnie nie będzie tym autem jeździł. Czy jak podczas zawierania umowy, myślałem, że nikt nie będzie jeździł autem i ewentualnie tak powiedziałem, to oznacza to, że przez cały rok obowiązywania polisy nie mogę dać auta innemu kierowcy, albo kierowcy, który nie ukończył tych 26 lat? Ewentualnie czy mam zgłosić to ubezpieczycielowi ( proszę o podanie podstawy prawnej ) i zrobić aneks do umowy?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 13377
Zdjęcia: 1141
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: ubezpieczenie oc- aż tyle?

25 Sie 2016, 18:26

nie musi byc az tak drogo.
http//agens.pl/vp-fs
Aukcje ubezpieczen komunikacyjnych.
Niech agenci podczas licytacji walcza o Ciebie jako Klienta. Gwarantuje ze przy idealnej konkurencji zniza swoja prowizje aby tylko ubezpieczyc Ciebie
http://agens.pl/vp-fs: Pierwsza w Polsce aukcja ubezpieczeń komunikacyjnych.
Ubezpieczymy każdy pojazd taniej niż dotychczas.
agens
Rekomendowany Doradca
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 25 Sie 2016, 11:47
Auto: audi a6
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
  Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie ...
  Filmy szpiegowskie Toyoty Supry z toru Nürburgring Filmy szpiegowskie Toyoty Supry z toru Nürburgring
  Szpiegowski film z testów Toyoty Supry na torze Nurburgring. Tył auta przypomina koncepcyjny supersamochód Toyota FT-1. Premiera flagowego auta sportowego Toyoty jest przewidywana na 2018 r., rok po debiucie ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti