Upały nie dają za wygraną!

upały nie dają za wygraną!

20 Lip 2010, 15:26

Dopiero co skończyła się jedna fala upałów, a synoptycy ostrzegają, że już nadciąga druga. Jak radzić sobie z takimi temperaturami? zebrałem kilka porad dla kierowców tutaj:
"Podstawą wyposażenia-okulary słoneczne i woda!

Wysokie temperatury źle wpływają na kierowców. Przede wszystkim obniżają koncentrację, powodują senność, zmęczenie i dyskomfort psychiczny. Badania pokazują, że w upał refleks może być słabszy nawet o 30 %. To wszystko przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku . Dodatkowo kierowcy skarżą się na oślepiające słońce, co sprawia, że okulary słoneczne podczas jazdy w gorące dni są niezbędne!

Aby zapobiec negatywnym skutkom upałów należy pić duże ilości wody, a także posiadać jej zapas w samochodzie. Nie możemy przecież dopuścić do odwodnienia organizmu!

Klimatyzacja-zbawieniem kierowcy!

Nic tak nie poprawia komfortu jazdy w upalne dni jak klimatyzacja! Szczęściarzami są osoby, które posiadają ją w wyposażeniu auta. Zaskakujące jest jednak to, że nie każdy potrafi z niej prawidłowo korzystać. Aż połowa kierowców badanych przez TNS OBOP błędnie stwierdziła, że w lecie klimatyzację powinno się włączać dopiero po kilku minutach od uruchomienia samochodu, ponieważ wówczas jest najbardziej wydajna, a kolejne 14 procent stwierdziło, że klimatyzację należy uruchamiać natychmiast po wejściu do samochodu, nie otwierając okien.

Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie, ale należy mieć na uwadze to, żeby nie obniżać temperatury o więcej niż kilka stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu związanego z różnicą temperatur i szoku termicznego, który powoduje spadek odporności organizmu i może być przyczyną choroby.

Ważne jest też, by strumień powietrza nie był kierowany bezpośrednio na kierowcę lub pasażerów, ponieważ może to być przyczyną przeziębienia. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, to strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają klimatyzacji jest zakup wiatraka samochodowego. Wprawdzie uzyskany efekt jest zdecydowanie mniejszy, niemniej jednak zawsze poprawia samopoczucie kierowcy.

Kierowco, pamiętaj gdzie parkujesz!

Temperatura w zaparkowanym samochodzie podczas 35-stopniowego upału w ciągu zaledwie kwadransa wzrasta do 65°C! Musimy pamiętać, by w czasie upałów nie zostawiać w samochodzie dzieci ani zwierząt, nawet jeśli uchylimy okna i wysiadamy tylko na chwilę, ponieważ otwarcie okien tylko w niewielkim stopniu wpłynie na obniżenie temperatury wewnątrz auta.

Najlepszym rozwiązaniem jest parkowanie auta w cieniu-niestety nie zawsze jest to możliwe. Istnieją jednak zdesperowani kierowcy, którzy kosztem złamania kilku przepisów parkują samochody w zacienionych miejscach. Takie zachowania oczywiście potępiam."

A jakie są Wasze metody na upały?
Ostatnio edytowany przez grzeg1968 21 Lip 2010, 21:51, edytowano w sumie 2 razy
grzeg1968
Początkujący
 
Posty: 81
Rejestracja: 12 Lut 2010, 12:22
Miejscowość: Warszawa

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Nowa jakość aut poflotowych * Nowa jakość aut poflotowych *
  Zmienia się rynek aut poflotowych i poleasingowych. I są to widoczne zmiany na lepsze. Coraz łatwiej znaleźć wśród takich aut oferty atrakcyjne pod każdym względem. Jeszcze nie tak dawno oferta samochodów pokontraktowych ...
  Škoda 935 z nadwoziem aerodynamicznym z lat trzydziestych XX wieku Škoda 935 z nadwoziem aerodynamicznym z lat trzydziestych XX wieku
  Podczas siódmej edycji "Schloss Bensberg Classic" w miejscowości Bergisch Gladbach, niedaleko Kolonii, ŠKODA pokazała dziewięć niesamowitych samochodów klasycznych, pochodzących ze 120-letniej historii ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Master Truck
   Zarysowana felga i ubytki w oponie
   Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
   36
   Autosalon Genewa 2006