Sprzedaż auta za granicę - jakie formalności

02 Lis 2008, 10:35

Witam.
Chcę sprzedać samochód za granice i nie wiem czy od strony formalnej wymagane są jakieś dodatkowe papiery. Rozumiem że jako właściciel po zawarciu umowy wyrejestowywuje w Urz. Komunikacji, potem zostaje jeszcze polskie OC.
Do czasu jego wygaśnięcia samochód będąc już na zagranicznej rejestracji może na nim jeździć? Czy można w umowie kupna/sprzedaży zaznaczyć że kupujący zrzeka się mojego ubezpieczenia i zobowiązuje się jak najszybciej sam ubez. auto?
Czy obcokrajowiec ma jeszcze jakieś formalności do załatwienia tutaj?
gadget
Nowicjusz
 
Posty: 1

08 Lis 2008, 10:55

może ktoś wreszcie coś strzeli z dupy na ten temat , bo nie jednego ta kwestia interesuje...
spermochlip
Nowicjusz
 
Posty: 2

13 Lis 2008, 22:06

Po sprzedaży auta za granicę są dwie opcje:

1. postępujemy jak w przypadku samochodu z kraju czyli:
- zgłaszamy sprzedaż ze swoją kopią umowy
- oddajemy wszystkie dokumenty (tablice, oc, dowód rejestracyjny karta pojazdu) kupującemu, który wszystko zdaje w swoim kraju przy rejestracji.

Sytuacja odwrotna zdarza się także gdy kupujemy samochód z zagranicy np. z niemiec, który nie jest wyrejestrowany. Można go zarejestrować na niemieckich dokumentach a polski urząd zgłosi to do niemieckiego.

2. wyrejestrowujemy pojazd w związku z jego wywozem z kraju. art. 79 par 1 pkt 3

UWAGA!!
Po WYREJESTROWANIU nie mylić ze zgłoszeniem sprzedaży nie można takiego pojazdu ponownie zarejestrować w Polsce. Patrz ten post auto-ze-zlomu-vt13192.htm mówi o tym art 79 pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym

Wyrejestrowanie kosztuje 10 zł - wydanie decyzji wydanej przez urząd gdzie był ostatnio zarejestrowany.

W tym przypadku cytowany wyżej przepis czyli pkt 3 mówi o wyrejestrowaniu w przypadku wywozu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę.

Samo wyrejestrowanie zgodnie z rozporządzeniem o rejestracji i oznaczaniu pojazdów par 15 art 1 pkt 3 to:
a) złożenie wniosku o wyrejestrowanie
b) dołączenie umowy/faktury sprzedaży za granicę i stosownego oświadczenia wg wzoru w urzędzie lub kopii dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą
c) dołączamy tablice, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu jeśli była wydana

Urząd:
1. zabiera tablice
2. unieważnia kartę pojazdu i dowód rejestracyjny przez adnotację Pojazd wyrejestrowany, przyczyna, data
3. wydaje decyzję o wyrejestrowaniu
4. zwraca unieważniony dowód rejestracyjny w przypadku wywozu za granicę
5. we wrocławskim urzędzie komunikacji robią inaczej niż w przepisach bo wydają skasowaną kartę pojazdu (ucięty róg) i zabierają dowód rejestracyjny

Z tymi dokumentami obcokrajowiec na lawecie może zabrać samochód lub zarejestrować go na tablice wywozowe (czerwone) dostanie wtedy czasowy dowód rejestracyjny (miękki) ważny 7-14 dni na dojazd do domu.

My na tej podstawie zgłaszamy to do ubezpieczyciela.

Oczywiście jeżeli kupujący pisemnie zrzeknie się polisy to jest ona z dniem zrzeknięcia się zamknięta i można wystąpić o zwrot pieniędzy za niewykorzystane OC.

To tyle mam nadzieję, że wyczerpałem temat ;)

Dariusz Sawicki

Urząd
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

17 Paź 2009, 22:05

Witajcie,

odnawiam temat, bo mam rozwiniecie problemu.

Jak przeprowadzic transakcje sprzedazy, jesli osoba kupujaca auto nie ma mozliwosci osobiscie przyjechac i podpisac umowy (w moim przypadku kontrachent z Wybrzeza Kosci Słoniowej :) ).

Chce wplacic pieniadze z gory i wyslac transport. Jak przygotowac dokumenty i kiedy je przekazac???

Dziekuje za wszelka pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Marek
dodgearies
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Warszawa

19 Paź 2009, 09:32

a kto przyjedzie tym transportem? Może on będzie z upoważnieniem do kupna samochodu w imieniu osoby kupującej

Drugi pomysł to wysłać umowę do podpisania przez kupującego i po jej otrzymaniu oddać pojazd.

Pytanie jest jakie dokumenty będą wymagane w Wybrzeżu Kości Słoniowej do rejestracji - czyli czy wystarczy, że sprzedasz samochód i oddasz wszystkie polskie dokumenty (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice)
czy też będą chcieli mieć pojazd w Polsce wyrejestrowany lub tablice wywozowe.

W pierwszym przypadku po sprzedaży idziesz do urzędu komunikacji i zgłaszasz sprzedaż a potem ten fakt do ubezpieczalni i kończysz OC.

W drugim przypadku kupujący lub osoba przez niego upoważniona idzie do urzędu komunikacji i wyrabia tablice wywozowe - czerwone.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

21 Paź 2009, 12:13

Kolego przeciez to wałek ze sprzedaza auta na wybrzeze kosci sloniowej ...
3xtasy
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: wroc
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pierwsza litera w alfabecie Lexusa to "F"
    Był rok 2006 i od premiery Lexusa IS drugiej generacji minęło kilka miesięcy. Dlaczego zatem Lexus testował nowego IS-a skrytego pod kamuflażem? Dziennikarze motoryzacyjni zauważyli, że coś się święci, kiedy zaczęły się ukazywać ...
    Czy Honda Accord to dobra inwestycja?
    Decyzja o zakupie nowego auta dla wielu osób jest prawdziwą męczarnią. Bardzo duża oferta, bardzo dużo danych liczbowych, mnóstwo informacji. Jednak przyjrzyjmy się na przykładzie jednego z modeli Hondy jakie ...

25 Lut 2010, 15:08

Witam
Mam takie pytanie dotyczące sprzedaży auta obcokrajowcowi
Aktualnie mieszkam za granicą dokładnie w Grecji, mam tu samochód sprowadzony z polski (zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce), chcę go sprzedać tutaj grekowi
czy wystarczy zwykła umowa kupna sprzedaży i wygłoszenie go w WK i PZU czy są też potrzebne jakieś inne dokumenty
Tori
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Polska

25 Lut 2010, 18:51

Tori napisał(a):Witam
Mam takie pytanie dotyczące sprzedaży auta obcokrajowcowi
Aktualnie mieszkam za granicą dokładnie w Grecji, mam tu samochód sprowadzony z polski (zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce), chcę go sprzedać tutaj grekowi
czy wystarczy zwykła umowa kupna sprzedaży i wygłoszenie go w WK i PZU czy są też potrzebne jakieś inne dokumenty

Ja sprzedając moje auto na Ukraine ( kupił je handlarz) spisałem tylko Umowe kupna sprzedaży i to wszystko - dałem mu dowód rejestracyjny i polise OC oraz karte pojazdu.
Jesli chodzi o tablice rejestracyjne to - wziął auto razem z nimi.
Też myslałem, że będzie jakiś problem z wyrejestrowaniem bo nie mam tablic - ale to mylne założenie.
Pojechałem do WK i dałem umowe kupna -sprzedazy mówiąc, ze samochód pojechał za granice z moimi tablicami - zadnego problemu nie było wydrukowali mi specjalne wnioski i oświadczenie (które wypełniłem przy nich bo mają w systemie nr. karty pojazdu) i tak wyrejestrowałem auto. Umowe kupna-sprzedazy mi podstęplowali jak i dostałem zaświadczenie do Ubezpieczalni , że auto jest za granicą.
piotrpz87
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1427
Miejscowość: Szczecin
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Mazda 6
Silnik: 2,3
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

05 Mar 2010, 16:45

dzien dobry mam pytanie.
Mieszkam w Czechach i chce kupi c w Polsce auto, ktore bylo sprowadzone..takze ktora cene place, netto czy brutto?? auto bylo by na firme. Wiem, ze kdy kupujesz auto w niemczech takze placis cenne netto, ale ciekawa jestem jak je to w Polsce gdy auto chce kupic sprowadzone z Belgii auto, a zarejestrowac w Czechach...

dzieki
maglena
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Czechy

07 Mar 2010, 23:53

to czy kupisz w cenie netto czy brutto zależy od tego czy kupujący i sprzedający są unijnymi płatnikami VAT. Jeśli tak to można wystawić fakturę netto a Ty w Czechach zapłacisz VAT.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

11 Maj 2010, 22:07

Witam!

Bardzo proszę o radę. Chcę kupić sprowadzone autko (np. z Niemiec) w celu eksportu poza Unię. Laweta w grę nie wchodzi. Czy mogę dostać tymczasowe tablice polskie?
Będę też potrzebował potwierdzenie wyrejestrowania przy rejestracji za granicą (w tym przypadku to Białoruś). Jak to z tym wygląda?
Facaldo
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: PL

22 Sty 2012, 12:23

witam mam podobny dylemat chcę sprzedać auto mieszkam za granicą ale nie na stałe samochód jest na polskich tablicach i chce go kupić ode mnie też polak mieszkający tak samo jak ja w Anglii.
Pierwsze jaką mam sporządzić umowę kupna-sprzedaży tego auta pytam ponieważ obydwoje jesteśmy z polski a pracujemy za granicą,z tego co wiem osoba ta chce to auto wyremontować i zarejestrować w UK ale jak szybko to zrobi to sam nie wie,bo może być też opcja taka że po prostu użyje mojego auta jako części zamiennych do stworzenia jednego auta z kilku egzemplarzy tej marki.
Czy muszę zawrzeć umowę sprzedaży auta jako auta czy np sprzedaż auta na części ?
Jakie dokumenty muszę oddać tej osobie w obu tych przypadkach.
No i czy umowa ma być ta sama co w Polsce bo w Anglii dowód sprzedaży i zawarcie zarazem umowy kupna jest w dowodzie rejestracyjnym.
Jarecki
jareckileeds7
Nowicjusz
 
Posty: 6
Miejscowość: LEEDS

22 Sty 2012, 18:50

jareckileeds7 napisał(a):Czy muszę zawrzeć umowę sprzedaży auta jako auta

Oczywiscie ze tak.Przeciez piszesz ze samochod jest na naszych TR a więc jak zglosisz w Polsce jedo sprzedaz...
jareckileeds7 napisał(a):czy np sprzedaż auta na części ?

Nie mozesz napisac takiego dokumentu bo WK nie przyjmnie Ci takiego dokumentu...
jareckileeds7 napisał(a):Jakie dokumenty muszę oddać tej osobie w obu tych przypadkach.

Drugiego przypadku nie ma-rozumiesz.... :?: :?:
W pierwszym przypadku oddajesz:
1/ DR pojazdu
2/ KP pojadu/jezeli taka posiadasz/
3/ OC
4/ Orginal umowy k/s....
jareckileeds7 napisał(a):No i czy umowa ma być ta sama co w Polsce
Tylko i wyłącznie taka
jareckileeds7 napisał(a): bo w Anglii dowód sprzedaży i zawarcie zarazem umowy kupna jest w dowodzie rejestracyjnym.

Przeciez zgłoszenie sprzedazy będziesz załatwiał w Polsce a nie w Anglii...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6170
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

25 Sty 2012, 18:43

no dobra czyli do wydziału komunikacji w Polsce potrzebuję tylko umowę sprzedaży auta czy coś jeszcze do tego żebym pózniej nie miał jakiś problemów z urzędasami.
Adres tej osoby oczywiście w tej umowie ma być angielski czy polski bo legitymuje się on polskimi dokumentami a nie angielskimi.
A w WK słyszałem że muszę wypełnić jakiś dokument z prośbą o wyrejestrowanie auta i trzeba zapłacić 10zł czy to prawda.
A co z tablicami?
Jarecki
jareckileeds7
Nowicjusz
 
Posty: 6
Miejscowość: LEEDS

25 Sty 2012, 19:08

jareckileeds7 napisał(a):do wydziału komunikacji w Polsce potrzebuję tylko umowę sprzedaży auta

W zupełnosci wystarczy..To wszystko nic więcej nie potrzeba...
jareckileeds7 napisał(a):Adres tej osoby oczywiście w tej umowie ma

jareckileeds7 napisał(a): czy polski bo legitymuje się on polskimi dokumentami

Tylko i wyłącznie polski...
jareckileeds7 napisał(a):A w WK słyszałem że muszę wypełnić jakiś dokument z prośbą o wyrejestrowanie auta i trzeba zapłacić 10zł czy to prawda.
A co z tablicami?

Całkiem mozliwe...Nie ma nic za darmo....TR Ciebie nie interesują,przekazujesz z samochodem kupującemu...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6170
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014