Co dalej po kupnie auta?

24 Lis 2008, 16:38

jestem świeżo po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, jest to mój pierwszy samochód i przed jego odebraniem (sobota-niedziela) chciałabym się dowiedzieć co i w jakiej kolejności należy zrobić.
sytuacja wygląda tak:
-auto jest na blachach z innej miejscowości
-po przeglądzie (maj'08)
-aktualne oc
jestem na tyle nie w temacie, że nawet nie wiem czy moge nim spokojnie przyjechac bez np umowy oc na mnie?
prosze o pomoc=]
kofalka
Nowicjusz
 
Posty: 2

24 Lis 2008, 22:13

Gratuluję zakupu!

Po kupnie możesz spokojnie z umową kupna, ważnym OC (na byłego właściciela o ile nie zrzekłaś się tej polisy pisemnie) i badaniem technicznym (wbitym w dowód rejestracyjny) jechać i jeździć bez ograniczeń.

DO ZROBIENIA:
1. zgłaszasz się do urzędu komunikacji (jest na to 30 dni od dnia zakupu ale jak się spóźnisz to nic się nie dzieje):
- tablice rejestracyjne
- oc (ważne może być na byłego właściciela)
- karta pojazdu (jeśli była wydana - sprawdź w dowodzie rejestracyjnym czy jest wpisany numer karty - wtedy musisz ją otrzymać od sprzedawcy, jeśli wpisano, że karty nie wydano - to oczywiście jej nie przynosisz)
- dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym
- umowa kupna sprzedaży lub inny dokument zakupu (faktura, rachunek, umowa darowizny lub zamiany....)
- dowód osobisty

Jeżeli samochód jest z poza Twojego miasta to zapłacisz do 200 zł za wymianę. Dostaniesz nowe tablice i czasowy dowód rejestracyjny. Stały dowód przyjdzie do miesiąca do urzędu komunikacji skąd go trzeba odebrać.

2. urząd skarbowy - jeżeli kupiłaś na umowę kupna-sprzedaży w cenie powyżej 1000 zł to musisz zapłacić podatek 2% wartości rynkowej. Wypełniasz druk PCC-3 i zanosisz do urzędu skarbowego lub wysyłasz pocztą. Pieniądze wpłacasz na konto wskazane przez Twój urząd skarbowy.
Jest na to 14 dni od daty zakupu. Nie załatwienie tego w tym terminie jest karalne - wykroczenie skarbowe.

3. OC - do 30 dni od daty zakupu możesz zmienić firmę na inną niż ta której polisę dostałaś razem z samochodem. Jeżeli chcesz zmienić to musisz PISEMNIE WYPOWIEDZIEĆ tą polisę i zawrzeć nową umową z inną firmą.
Jeżeli nic nie zmieniasz to zgłaszasz się do firmy, której masz polisę - wystawią Ci aneks - zmiana danych właściciela i nr rejestracyjny. Przeliczą Ci ponownie składkę OC wg Twoich zniżek.

To byłoby na tyle.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

25 Lis 2008, 16:43

dzięki bb, chyba sobie tę odpowiedź wydrukuje=] przydadzą mi się te informacje, przynajmniej wiem już o co w tym cyrku z samochodem chodzi=p dziękuję=]
kofalka
Nowicjusz
 
Posty: 2