Laweta

05 Maj 2008, 22:21

czy moge ciagnac lawete za samochodem osobowym seat toledo po autostradzie a4 jak mam prawo jazdy tylko na samochody osobowe czyli kategorie B
wampir1717
Aktywny
 
Posty: 440
Miejscowość: NY

06 Maj 2008, 00:18

Możesz ciągnąć lawetę, i prędkość maksymalna dla CIebie w takim wypadku wynosi 80km/h. Łącznie laweta i pojazd nie mogą przekraczać masy 3,5t. Oczywiście laweta i towar nie może być cięższy od seata.
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
Bryann
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1894
Miejscowość: Jawor
Auto: Nie mam

06 Maj 2008, 08:12

aha dzieki za szybka odpowiedz
wampir1717
Aktywny
 
Posty: 440
Miejscowość: NY

15 Maj 2008, 11:49

mam jeszcze pytanie odnosnie tej lawety. 3,5 tony chodzi o rzeczywista mase czy o DMC?
krzysio
Nowicjusz
 
Posty: 24

15 Maj 2008, 11:58

z tego co wiem to na B mozesz ciagnac przyczepe ktorej DMC nieprzekracza 750 KG tak wiec niewiem czy pojedziesz z lawetka bo lawetki maja zwykle dmc kolo tony. Jesli sie myle prosze o sprostowanie
krzysio
Nowicjusz
 
Posty: 24

18 Maj 2008, 13:11

Posiadając kategorię prawa jazdy B można prowadzić pojazd samochodowy o dmc nie przekraczającej 3,5 t w tym również(kategora B) przyczepkę lekką o dmc nie przekraczajacej masy własnej pojazdu,który ciągnie tą przyczepke,a łączna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
Czyli jeżeli samochód waży 1,5 tony,to reszta wraz z ładunkiem nie może ważyć więcej niż 2 tony.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku
    Rejestracja samochodu z zagranicy ( Holandia ), bez tablic rejestracyjnych, kupiony w komisie. Przed kupnem samochodu robimy pierwszy przegląd techniczny w kraju. Po zakończonym badaniu ( bez znaczenia czy negatywnym czy ...
    Nowy papamobile Mercedes-Benz dla papieża Benedykta XVI
    Dostarczając papieżowi Benedyktowi XVI nowy papamobile, Mercedes-Benz kontynuuje tradycję, która liczy już ponad 80 lat. Dr Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars, osobiście przekazał w ...

18 Maj 2008, 20:00

owszem przyczepa lekka nie moze miec wiekszej masy niz pojazd ciagnacy(w tym wypadku) ale z definicji przyczepa lekka to przyczepa ktorej dmd<750 kg . jesli chcesz ciagnac przyczepki ciezsze musisz miec auto o odpowiedniej masie i B+E lub C+E.pozdro
krzysio
Nowicjusz
 
Posty: 24

19 Maj 2008, 10:56

W dowodzie rejestracyjnym są rubryki - O.1 i O.2 Z opisu jednoznacznie wynika że są to maksymalne masy CAŁKOWITE przyczepy z hamulcem i bez . I tak naprzykład w dowodzie dla Vektry B 2.0 pisze - O.1 : 1150 kg , O.2 : 700 kg . Dla poloneza - 1000 kg i 500 kg . Jak interpretować te wpisy ?
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

19 Maj 2008, 11:35

Pozycje te mówią :
O.1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem
O.2 - maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Maj 2008, 12:20

To wiem . Ale po co są te wpisy i jak się mają do tego co wcześniej koledzy napisali odnośnie holowania lawety lub jakielkolwiek przyczepy .
Jak mam zapiąć przyczepe , to mam zwracać uwage na to aby nie przekroczyła masy pojazdu lub te 3,5 T , czy na to co jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym ? O to mi chodziło , a nie o to co to oznacza .
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

19 Maj 2008, 19:10

Musisz się stosować do tego,co jest w dowodzie rejestracyjnym.
Natomiast przepisy określają,jaka może być masa przyczepy - nie może być ona cięższa od masy własnej samochodu i żeby cały ten zespół nie przekroczył 3,5 tony..Jest to po to,żeby ktoś nierozgarnięty nie wpadł na pomysł podpięcia do maluszka lub Poloneza przyczepy np. z traktora :) .Natomiast każdy producent okresla wg zawieszenia,hamulców i silnika,ciężar,jaki dany samochód może ciągnąć w określonych warunkach.Tym,co wymyślali te przepisy chodziło chyba o to,żeby np przeciążonego mlauszka,jadącego pod górkę,przyczepka z ładunkiem nie pociągneła w dół(z górki),ani nie siadł on na resorach tak,że koła ocierały by o nadkola.Bo wiadomo czym to grozi.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Lut 2011, 20:58

czy lublinem o dmc 2900 kg mogę ciągać przyczepę lekką o 750kg dmc na kategorię B?
czy w tym przypadku potrzebne jest techo lub inne pierdułki jak winietki itd?
człowiek uczy się na błędach, dlatego rzadko myli się dwa razy...

zwykle trzy i więcej:)
ahme999
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Ostrów Mazowiecka