Przyczepność

Na jakiej nawierzchni jest lepsza przyczepność starszej czy świeżej ?

starszej
8
42%
świeżej
11
58%
Razem głosów : 19

27 Sie 2009, 20:46

Na jakiej nawierzchni jest lepsza przyczepność starszej czy świeżej ?
pozdro ^^
Miszak
Nowicjusz
 
Posty: 48
Miejscowość: WWY

31 Sie 2009, 01:11

Miszak, a na moje to wszystko jedno... zależy w jakim stanie masz zawieszenie i jakie masz opony.
hans_ptk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Miejscowość: Toruń

31 Sie 2009, 20:55

świeżo położona nawierzcha może być "śliska" przez pierwsze kilka dni, także będzie na niej gorsza przyczepność
eaxene
Aktywny
 
Posty: 485
Miejscowość: Toruń

25 Lis 2009, 15:21

Zdecydowanie na starszej nawierzchni.
Kingusia71
Nowicjusz
 
Posty: 20
Miejscowość: P-ń

25 Lis 2009, 21:04

Wydaje mi się, że zdecydowanie przyczepność jest znacznie lepsza na świeżej nawierzchni, gdyż jej tekstura jest bardziej wyrazista niż w przypadku nawierzchni starszej.

Grubsza tekstura, to zwiększone tarcie no i opór materii większy.

Poza tym, świeża nawierzchnia jest równa (a przynajmniej powinna być :mrgreen: ) co sprawia, że w czasie jazdy opony równo się z nią stykają a nie tak jak w przypadku występowania kolein i dołków przy starej nawierzchni.

Warunki atmosferyczne i natężenie ruchu kołowego sprawiają, że z upływem czasu parametry techniczne nawierzchni się zmieniają i przyczepność staje się niestety coraz gorsza.

A przynajmniej ja tak uważam :wink:
Jolinka
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 47
Miejscowość: Warszawa

27 Lis 2009, 15:08

Jolinka napisał(a):Poza tym, świeża nawierzchnia jest równa (a przynajmniej powinna być :mrgreen: ) co sprawia, że w czasie jazdy opony równo się z nią stykają a nie tak jak w przypadku występowania kolein i dołków przy starej nawierzchni.


mylisz się, zobacz kolego jaka nawierzchnia jest na torze, bo gładka ona nie jest....

w chropowatą nawierzchnię rozgrzane miękkie opony się wbijają to tez przyczepnosc jest dużo większa niż na gładkiej, ślizgiej nawierzchni
Toretto
 
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Testy wodorowej Toyoty Mirai w Chinach
    Toyota rozpocznie testy wodorowego sedana Mirai w Chinach. Firma sprawdzi możliwości adaptacji tej technologii w Państwie Środka. Jednocześnie japońska firma zadeklarowała, że wybuduje stację tankowania wodoru w swoim chińskim ...

09 Gru 2009, 23:53

Obecnie spora część dróg jest robiona w taki sposób, że jest gładka jak lustro. Niestety przyczepność na takim asfalcie jest gorsza, niż na asfalcie chropowatym. Pracuję jako przedstawiciel handlowy i dużo jeżdżę samochodem, więc wiem, co mówię.
Najgorzej jest, gdy zacznie padać deszcz. Na tym gładkim asfalcie wtedy trzeba uważać, bo łatwo jest "wykręcić bączka". Chodzi mi szczególnie o znaczne wytracanie prędkości na zakrętach. Taki asfalt jest na prawdę bardzo zdradliwy.
dzikus58
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Warszawa

10 Gru 2009, 19:47

ja obstawiam nową nawierzchnię :wink:
remek19
Nowicjusz
 
Posty: 6
Miejscowość: Knurów