Współwłaściciel, gdzie go wpisać?

08 Sie 2015, 11:53

Witam wszystkich,

Potrzebuje pomocy z formalnościami.
Otóż kupiłem samochód osobowy i na umowie jestem wpisany jako kupujący. Do ubezpieczenia potrzebuję wujka, który ma zniżki, ale nie wiem gdzie go wpisać, a w poniedziałek chce załatwić US i przerejestrować bo za parę dni kończy się ubezpieczenie poprzedniego właściciela.

Pobrałem ze strony mojego wydziału komunikacji wniosek o rejestrację, ale tam jest jedynie miejsce na dane właściciela i pojazdu, więc nie wiem gdzie mam uwzględnić współwłaściciela. Chodzi o to, że muszę to sam załatwić w poniedziałek i chciałbym mieć gotowy wniosek z jego podpisem, bo on nie jest w stanie iść ze mną do urzędu ze względu na pracę.
konrafal17
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 01 03 2013
Przebieg/rok: 4tys. km
Auto: Nie mam

08 Sie 2015, 18:50

Musisz z wujkiem spisać umowę darowizny. Nie wiem tylko czy musi to być minimum 50%, czy może być obojętnie ile. Z umową idziesz do WK i tam załatwiasz resztę
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Sie 2015, 19:17

MotoAlbercik napisał(a):Musisz z wujkiem spisać umowę darowizny. Nie wiem tylko czy musi to być minimum 50%, czy może być obojętnie ile. Z umową idziesz do WK i tam załatwiasz resztę


Dzięki za odpowiedź, to jest konieczne? Cały dzień dziś przeglądam neta i niektórzy piszą że przy przerejestrowaniu wystarczy podać drugą osobe jako współwłaściciela (ale nawet nie widze nic takiego na wniosku). Pewnie z tą umową na darowizne wiążą się z tym dodatkowe opłaty i łażenie, tak?

A jeżeli podpisałbym inną umowę (mam jeszcze opcje ją zmienić bo poprzedni właściciel nie był wyrejestrować, znajomy) taką która uwzględnia współwłaściciela (widziałem parę wzorów) ?

Nie wiem jak to zrobić ostatecznie, bo wujek musi być w pracy no i mieszka ode mnie 90km :|
konrafal17
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 01 03 2013
Przebieg/rok: 4tys. km
Auto: Nie mam

10 Sie 2015, 09:03

konrafal17 napisał(a):Cały dzień dziś przeglądam neta i niektórzy piszą że przy przerejestrowaniu wystarczy podać drugą osobe jako współwłaściciela

Ja o czymś takim nie słyszałem. Znam tylko dwie opcje - albo umowa KS z wpisanym współwłaścicielem albo umowa darowizny. Ale zawsze możesz przedzwonić do swojego WK i zapytać.
Warto też dowiedzieć się w ubezpieczalni, czy osoba, która "użycza" swoich zniżek może być współwłaścicielem czy musi być właścicielem, bo tego już nie pamiętam.
Co do spisania nowej umowy - w niej też wujek musi być wpisany i potrzebny jest przy tym jego podpis. Nie wiem jak będzie w twoim WK - czy pani z okienka nie uprze się, że przy przerejestrowywaniu musi być właściciel, czy może być współwłaściciel.
Telefon do swojego WK i tak cię nie ominie. Ewentualnie osobista wizyta i wypytanie się o wszystko.
Wiem, że przepisy są jednolite, ale mieszkamy w takim kraju o nazwie POLSKA i każdy WK żyje swoim tokiem....A każdy urzędnik interpretuje prawo wg siebie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Sie 2015, 22:26

Dzięki, dzisiaj byłem przerejestrować i było tak jak napisałeś.

Na umowie KS musi być właściciel i współwłaściciel (dopisaliśmy współwłaściciela bo był jednak ze mną tam i dobrze bo sam bym nie załatwił) + na wniosku to samo (ja i on) i wtedy nie trzeba się bawić w żadne darowizny, a ubezpieczenie będę miał od niego za 600 zł co jest dobrym wynikiem bo mam prawko 2,5 roku i 21 lat, więc sam bym płacił sporo.
konrafal17
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 01 03 2013
Przebieg/rok: 4tys. km
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi Q3 z silnikami 35 TFSI i 35 TDI
    Na polskim rynku dostępne są już nowe wersje kompaktowego SUV’ Audi Q3. Na początek oferowane jest w trzech wersjach silnikowych: 35 TFSI z manualną skrzynią biegów, 35 TFSI ze skrzynią automatyczną S tronic ...
    Rolling Barrier System - obrotowe beczki na drodze
    "Rolling Barrier System" to w skrócie obrotowe beczki na drodze system ten opracowała koreańska firma ETI. Jest to bariera drogowa złożona z obrotowych beczek, które mają bardzo duże możliwości pochłaniania ...