Zakład produkcyjny FCA w Melfi - doskonałość na światowym poziomie

Zakład produkcyjny FCA w Melfi - doskonałość na światowym poziomie

12 Wrz 2015, 13:07

Zakład FCA w Melfi jest jedną z największych i najbardziej zaawansowanych fabryk samochodowych w Europie, również dzięki ostatniej inwestycji wynoszącej ponad miliard euro, przeznaczonej na rozpoczęcie produkcji nowych samochodów: Jeepa Renegade’a i Fiata 500X. Aby już od samego początku zapewnić najwyższą, możliwą jakość, zakład wdrożył i dopasował wszystkie najlepsze technologie i praktyki z innych zakładów FCA.

Image18 czerwca 2009 roku zakład w Melfi uzyskał, jako pierwsza fabryka we Włoszech, certyfikat Silver Level WCM (World Class Manufacturing), międzynarodowej metodologii organizacji cyklu produkcyjnego. Jest to certyfikat, który potwierdza niezwykłą uwagę, jaka poświęcona jest całemu procesowi - w ciągu ostatnich czterech lat nie zanotowano żadnych wypadków. Oprócz bezpieczeństwa, drugim najważniejszym założeniem jest dążenie do maksymalnej jakości zarówno pod kątem produktu, jak i procesów konstrukcyjnych.

Zakład składa się z tłoczni, spawalni, lakierni i montażu, w sumie zatrudnia prawie 8.000 pracowników; wykorzystuje 5 pras i 2 wykrawarki do blach; 860 robotów podczas fazy spawania; 54 roboty do operacji lakierowania; 278 automatycznych stanowisk przykręcenia śrub; około 4.000 osób zajmuje się tylko i wyłącznie montażem aut.
Aby poznać kolejne etapy procesu produkcyjnego, doskonałego pod każdym względem mechanizmu, można rozpocząć od arkuszy blach, z których wykonywane są nadwozia, żeby później przejść na lakiernię i wreszcie do montowania wszystkich elementów samochodu. W sumie jest to ponad 5.000 części, które montuje się razem w procesie produkcji różnych wersji Jeepa Renegade’a.

Rozciągający się na powierzchni około 1,9 miliona metrów kwadratowych zakład, został wybudowany między 1991 a 1993 rokiem w pobliżu San Nicola, 18 kilometrów od Melfi, na obszarze bez żadnych obiektów przemysłowych. W ostatnich dwudziestu latach, na terenie zakładu było produkowanych wiele różnych modeli marek Fiat i Lancia, w tym Fiat Punto (1994), Lancia Ypsilon (1995), nowa Ypsilon (2003), Grande Punto (2005) i Punto Evo (2009), a do września 2015 roku wyprodukowano prawie sześć milionów samochodów. Dzisiaj powstają tam modele Fiat 500X, Fiat Grande Punto i Jeep Renegade.

źródło: Grupa FCA
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 1992
Zdjęcia: 7369
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać? Jak podjeżdżać na wzniesienia i bezpiecznie z nich zjeżdżać?
  Poruszanie się po ulicach miast przypomina często wyprawę w trudno dostępny teren. Wysokie krawężniki, koleiny, dziury na drodze mogą być wyzwaniem nawet dla doświadczonych offroadowców. Zauważyli to producenci samochodów ...
  Dlaczego kierowcy ignorują znaki drogowe? Dlaczego kierowcy ignorują znaki drogowe?
  Według informacji płynących z Komendy Głównej Policji najczęściej wystawiane mandaty dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości oraz za wykroczenie względem pieszych. Najnowsze badania pokazały, że prowadzący pojazdy ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Trial Lędziny 2014 czerwiec
   Master Truck
   SuperOES & BMW Challenge - 10.03.2012, Tor Poznań - zdj. 8
   Fiat Freemont Cross
   Samochody z graffiti