Zakup auta i problem z OC.

06 Sie 2010, 12:07

Witam.
Zakupiłem auto 21 lipca z polisą w Link4 ważną do 23 lipca, czyli tylko 2 dni.
Kilka dni temu dopiero zarejestrowałem auto i zabrałem się za wyszukanie najtańszej polisy OC. O dziwo najtaniej wyniesie mnie w PZU ;)
Ale dzwoniłem także do Link4 i okazalo się, ze oni przedłużyli sami na rok polisę na poprzedniego właściciela po zakończeniu, a teraz ona przechodzi na mnie. A jest ona o 100zł droższa od polisy w PZU.
Z tego co wyczytałem, to mam 30dni na rezygnacje z kontynuacji poprzedniej polisy?
Jak ten przepis się ma do polisy która się skończyła?
gonek
Nowicjusz
 
Posty: 5

06 Sie 2010, 14:52

Z jednej strony masz 30 dni na wypowiedzenie umowy, ale z drugiej strony samochód zarejestrowany według polskiego prawa nie może być nieobjęty polisą OC. I pewnie tym się kierowało Link4, każdy samochód, który jest zarejestrowany musi mieć OC i tyle. Ale próbuj, zawsze można coś odkręcić.
kminek4
Nowicjusz
 
Posty: 42
Miejscowość: Miasto

06 Sie 2010, 18:25

Wszystko jest ok - jako że samochód nie może być ani dnia bez OC, to link4 polisę przedłużyło, ponieważ polisa nie została wypowiedziana na jeden dzień przed jej końcem. Ale ciebie obowiązują warunki dotyczące zakupu samochodu. Na tej polisie możesz jeździć 30 dni od zakupu samochodu. Czyli jeżeli chcesz zrezygnować z polisy w Link4, to musisz wupowiedzieć umowę najpóźniej 20 lipca. I pamiętaj - liczy się data wpłynięcia wypowiedzenia do ubezpieczyciela, anie data wysłania. Dlatego najlepiej osobiście pofatygować się do PZU i tam złożyć wypowiedzenie z potwierdzeniem oczywiście.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Sie 2010, 07:24

MotoAlbercik napisał(a):Wszystko jest ok - jako że samochód nie może być ani dnia bez OC, to link4 polisę przedłużyło, ponieważ polisa nie została wypowiedziana na jeden dzień przed jej końcem. Ale ciebie obowiązują warunki dotyczące zakupu samochodu. Na tej polisie możesz jeździć 30 dni od zakupu samochodu. Czyli jeżeli chcesz zrezygnować z polisy w Link4, to musisz wupowiedzieć umowę najpóźniej 20 lipca. I pamiętaj - liczy się data wpłynięcia wypowiedzenia do ubezpieczyciela, anie data wysłania. Dlatego najlepiej osobiście pofatygować się do PZU i tam złożyć wypowiedzenie z potwierdzeniem oczywiście.


Ale przecież teraz mamy 7 sierpnia? Już chyba za późno na wypowiedzenie, poza tym przy zakupie 21lipca(ubezpieczenie do 23lipca) to chyba było raczej fizycznie niemożliwe wysłanie wypowiedzenia na dzień przed zakończeniem. Zanim doszłoby Pocztą byłoby już dawno po 23-cim.
Czy nic więcej nie da się zrobić? Polisa w Link4 jest najdroższa ze wszystkich jakie przeglądałem. Wyliczyli mi OC na 590zł przy pełnych zniżkach.
gonek
Nowicjusz
 
Posty: 5

08 Sie 2010, 13:36

No i dobrze, że mamy 7, a właściwie to już 8 sierpnia. Wg przepisów, masz 30 dni od daty zakupu na wybranie ubezpieczalni, czyli masz 30 dni na to, żeby zdesydować się, czy zostajesz u tego ubezpieczyciela co jest, czy wypowiadasz umowę i idziesz do innego. Oczywiście tak jak pisałem, to musisz wypowiedzenie doręczyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem ubezpieczenia. Czyli twoje 30 dni upływa 21 sierpnia, a najpóźniej musisz wypowiedzieć 20 sierpnia.
Sorki za pomyłkę - post wyżej napisałem ci o 21 lipca zamiast sierpnia :wink:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Sie 2010, 09:25

Gonek,
Oczywiście kupujący ma 30 dni na rezygnację/kontynuację ubezpieczenia, jednak termin ten skraca się w przypadku, gdy koniec polisy nastąpi w terminie krótszym niż owe 30 dni. Wtedy kierowcy ma tyle dni, ile pozostało do końca polisy. Warunki takie podyktowane są właśnie wymogiem zachowania ciągłości ubezpieczenia OC samochodu.
Ostatnio edytowany przez Ekspert_Link4, 12 Lut 2011, 21:25, edytowano w sumie 1 raz
Ekspert_Link4
Nowicjusz
 
Posty: 41
Miejscowość: Warszawa
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochody: pojazdy, które zrewolucjonizowały nasze życie
    Od czasów Henry’ego Forda i jego Modelu T, samochody stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Nie tylko umożliwiają nam dostanie się w każde miejsce, ale także dostarczają nam niezapomnianych przeżyć ...
    Instalacje gazowe II generacji
    Ten typ instalacji gazowej, podobnie jak wcześniejszy, wykorzystuje zmienne warunki podciśnieniowe, pozwala już jednak na regulację składu mieszanki. Instalacja ta przeznaczona jest dla starszej generacji silników, ...

10 Sie 2010, 14:42

Super, że jest na forum ktoś z ubezpieczalni.
Prosze w takim razie o wyjaśnienie, żeby nie było niedomówień, bo chyba wprowadziłem kolegę w błąd w tym przypadku, za co oczywiście przepraszam :wink:
Czyli mamy rozumieć, ze jeżeli ktoś kupi samochód 12 lipca, ubezpieczenie kończy się 15 lipca, to nowy właściciel ma tylko 2 dni na decyzję, czy zostaje u tego ubezpieczyciela, u którego jest obecna polisa czy wypowiedzieć umowę i przenieść się do innego? I przepis mówiący o 30 dniach jest w tym przypadku nieaktualny? Jeżeli mam rację, to abrdzo proszę o jakiś konkretny przepis z ustawy - forumowicze będą mieli jasną sprawę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Sie 2010, 18:23

To zależy od umowy z ubezpieczycielem. Przeważnie jest tak że zaraz po zmianie właściciela umowa jest przedłużana na jakiś okres. Albo ubezpieczalnia wysyła pismo tyle że czy ono dojdzie w 2 dni :P
griff
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 109
Miejscowość: Warszawa

12 Sie 2010, 14:55

MotoAlbercik napisał(a):Super, że jest na forum ktoś z ubezpieczalni.
Prosze w takim razie o wyjaśnienie, żeby nie było niedomówień, bo chyba wprowadziłem kolegę w błąd w tym przypadku, za co oczywiście przepraszam :wink:
Czyli mamy rozumieć, ze jeżeli ktoś kupi samochód 12 lipca, ubezpieczenie kończy się 15 lipca, to nowy właściciel ma tylko 2 dni na decyzję, czy zostaje u tego ubezpieczyciela, u którego jest obecna polisa czy wypowiedzieć umowę i przenieść się do innego? I przepis mówiący o 30 dniach jest w tym przypadku nieaktualny? Jeżeli mam rację, to abrdzo proszę o jakiś konkretny przepis z ustawy - forumowicze będą mieli jasną sprawę.


MotoAlbercik,
Tak, w wypadku gdy w dniu kupna samochodu, do końca polisy pozostaje mniej niż 30 dni, to kierowca ma czas na wypowiedzenie polisy do końca jej trwania. Zastosowanie w tym wypadku znajduje art. 31.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi:
... Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego...

Ze zdania tego wynika, że termin 30 dni to maksymalny czas dla nabywcy pojazdu, na wypowiedzenie polisy. Jeżeli koniec polisy jest bliższy niż 30 dni, to automatycznie i czas na wypowiedzenie skraca się. W kolejnych paragrafach artykułu 31., napisane jest, że w momencie gdy nabywca nie zgłosi się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu wypowiedzenia umowy, to może ono przeprowadzić rekalkulację składki polisy, która zostaje zawarta na podstawie zasady o ciągłości ubezpieczenia OC.
Ostatnio edytowany przez Ekspert_Link4, 12 Lut 2011, 21:25, edytowano w sumie 1 raz
Ekspert_Link4
Nowicjusz
 
Posty: 41
Miejscowość: Warszawa

24 Sie 2010, 11:38

Standardowy grzeszek ubezpieczających się, czyli nie czytanie OWU, a niestety takie kwestie jak chociażby zakres polisy (nie wszyscy mają opcję all-risks) jest bardzo istotne przed podpisaniem polisy.
kingiko
Początkujący
 
Posty: 96
Miejscowość: warszawa