Zakup auta u handlarza w Polsce na niemieckich blachach - formalności

26 Kwi 2016, 12:09

Wyszukałem bardzo dużo sprzecznych informacji w Internecie na temat legalnej rejestracji samochodu, który został zakupiony u handlarza w Polsce na niemieckich blachach - podobno jest jakaś zmiana od 2016 roku?

Aby przybliżyć temat - wpisując w wyszukiwarkę numer 6004401883 wyskoczy oferta, którą jestem zainteresowany - Suzuki Swift (rok 2000). Samochód jest u handlarza w Polsce ale jest na niemieckich blachach. Jakich muszę dokonać formalności i co istotne w jakiej kolejności powinienem je zrobić aby legalnie zarejestrować ten samochód w Polsce i ile to kosztuje? Chcę od handlarza wyjechać tym egzemplarzem i przejechać 50 km do domu a następnie wiedzieć ile mam czasu na rozpoczęcie biurokracji i co muszę zrobić.

Z góry serdecznie dziękuję za dogłębne informacje i ewentualnie linki do aktualnych i sprawdzonych artykułów.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Ntkgzd
Nowicjusz
 
Posty: 32
Auto: Brak

26 Kwi 2016, 13:16

Jeśli ma być całkiem legalnie to sprawa wygląda następująco.

Kupujesz na FV marża między Tobą a komisem (handlarzem). Handlarz sprzedając Tobie auto musi mieć już je opłacone i przygotowane do rejestracji. Na tych tablicach do domu nie zjedziesz, są to tzw. tablice kolekcjonerskie, wyklejanki. Pierwszy lepszy kumaty patrol policji jak zauważy że jedziesz tym autem w tej konfiguracji wlepi 500zł + lawetę. Dlatego bezpieczne są 2 opcje:
- kupujesz auto i targasz na lawecie do domu,
- kupujesz auto i wykupujesz tablice próbne (te czerwone polskie).
Było: '02 Laguna IIphI 2.2dCi, '99 Astra F 1.6 8V, '05 Vel Satis 2.0T, '02 Laguna IIphI V6 24V, '06 Laguna IIphII 2.0dCi
Jest: '06 Vel Satis 2.0T, '06 Laguna 2.0dCi 173KM GT
Roadkiller
Aktywny
 
Posty: 436
Zdjęcia: 4
Miejscowość: GCH
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Laguna IIphII
Silnik: 2.0dCi 173KM GT
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

26 Kwi 2016, 14:45

1. Tablice czerwone mogę jeszcze załatwić przed kupnem samochodu, ile to kosztuje?
2. Czy samochód przewieziony na lawecie może stać na tych "wyklejankach" pod blokiem i jeśli tak - to jak długo?
Ntkgzd
Nowicjusz
 
Posty: 32
Auto: Brak

26 Kwi 2016, 18:10

Ntkgzd napisał(a):. Tablice czerwone mogę jeszcze załatwić przed kupnem samochodu, ile to kosztuje?
Nie...
Ntkgzd napisał(a): Czy samochód przewieziony na lawecie może stać na tych "wyklejankach" pod blokiem i jeśli tak - to jak długo?
To juz Twoja sprawa....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6169
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

27 Kwi 2016, 12:12

Co prawda stricte to artykuł o [link do Ubea wygasł], ale wiele z tych spraw i Ci się przyda. Aby otrzymać czerwone tablice, musisz najpierw kupić auto.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

29 Kwi 2016, 19:47

Witam, mam podobne pytanie, tylko tym razem o samochód na francuskich blachach. Co powinienem dostać od komisu, żeby bez problemów zarejestrować auto? Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi stąd pytanie. Sprzedający zapewnia, że auto jest po opłatach i można od razu iść do UK. Widziałem u niego francuski dowód rejestracyjny + tłumaczenie, ubezpieczenie OC na 30 dni i potwierdzenie dokonania przeglądu w Polsce. Coś jeszcze powinienem od niego wymagać oprócz oczywiście faktury lub umowy?
krzyster
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 21 09 2002
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Clio
Silnik: 0,9 TCe
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015

30 Kwi 2016, 08:06

krzyster napisał(a): że auto jest po opłatach
Akcyza tez jest zaplacona... :?: Bo jakoś nic w tym temacie nie doczytałem...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6169
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

30 Kwi 2016, 12:40

Ok, czyli zaświadczenie o opłaceniu akcyzy muszę dostać. A wcześniejszej umowy z pierwotnym właścicielem (francuzem) już nie? Komis sprzedaje auto na fakturę VAT marża, jeśli to jakieś ma znaczenie.
krzyster
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 21 09 2002
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Clio
Silnik: 0,9 TCe
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015

05 Maj 2016, 13:36

Umowa z pierwotnym właścicielem nie jest potrzebna, ale przyda się świadectwo wyrejestrowania pojazdu przez niego (o ile nie ma wpisu o tym w dowodzie rejestracyjnym)
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

09 Maj 2016, 11:22

Dzięki, adnotacja była na dowodzie rejestracyjnym francuskim.
Umowę kupna przez komis tak na wszelki wypadek skserowałem, żebym miał pełną dokumentację. Z komisu nie robili z tym żadnych problemów.
Samochód już zarejestrowany, więc temat dla mnie wyczerpany. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.
krzyster
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 21 09 2002
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Clio
Silnik: 0,9 TCe
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015