Zakup samochodu, a adres zameldowania

Zakup samochodu, a adres zameldowania

25 Sty 2016, 00:23

Chciałbym prosić o pomoc przy pewnym problemie, który ewidentnie wynika z mojego lenistwa, gapiostwa i głupoty ;)

We wrześniu 2015 roku zmieniłem swój adres zameldowania i postanowiłem zorientować się czy jest wymóg wymiany dowodu osobistego. Po telefonie do przemiłej Pani z urzędu, dowiedziałem się, że nie ma takiej potrzeby, gdyż w nowych dowodach i tak adresu już nie ma więc mogę poczekać te parę miesięcy i wymienić wraz ze zbliżającym się terminem ważności aktualnego dowodu (maj 2016). Teraz jednak stoję przed decyzją zakupu samochodu z rynku wtórnego, gdzie w najbliższych tygodniach będę finalizował transakcję i jest duża szansa, że nie zdążę wymienić dowodu. I tu moje pytania:
1) Co z umową kupna sprzedaży? Jaki adres ma być na umowie? Ten z dowodu nieaktualny czy ten po zmianie z zaświadczenia jakie dostałem po przemeldowaniu?
2) Co z rejestracją samochodu? Gdy będę chciał uzyskać dowód rejestracyjny to jaki adres będzie wymagany? Czy nieaktualny adres w DO nie będzie problemem jeśli będę chciał, aby w DR nowozakupionego auta był już aktualny?
3) Okazuje się, że w Prawie Jazdy też mam stary adres, a na jego wymianę miałem czas bodajże 30 dni....co teraz? Czy będę miał problem z wymianą PJ?

Odnośnie do tych pytań obrałem taki scenariusz:
Jadę po samochód, na umowie wprowadzam adres z DO, w międzyczasie składam wniosek o nowy DO, gdy przychodzi nowy DO idę rejestrować samochód z nowym już DO, a na koniec składam wniosek o nowe PJ

Czy taki scenariusz jest właściwym postępowaniem?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za nią :)
ksyz4488
Nowicjusz

Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: Zakup samochodu, a adres zameldowania

25 Sty 2016, 10:33

Zgodnie z ustawą samochód powinien być zarejestrowany w WK odpowiednim do miejsca zamieszkania, a nie zameldowania A to dwa rózne adresy mogą być. W nowych DO tak jak wspomniałeś nie ma adresu ani zamieszkania ani zameldowania.
Generalnie jest tak, że samochód jest rejestrowany w WK odpowiednim do miejsca zameldowania, ponieważ podczas spisywania umowy KS wpisuje są zazwyczaj adres zameldowania, bo spisuje się go z DO. Obecnie w DO nie ma adresu. Ale nie jest obowiązkiem wpisywania do umowy KS adresu z DO. Zameldowany możesz być w Gdańsku, a mieszkać możesz w Zakopanem. I auto możesz zarejestrować w Zakopanem. Zadbaj tylko o to, żeby w umowie KS był twój obecny adres. A jak jesteś zameldowany w danej miejscowości ( czy to na stałe czy czasowo ), to w WK jak wejdą do systemu to i tak bedą widzieli, gdzie masz adres zameldowania, gdzie zamiekszania itd.
Co do PJ - masz obowiązek je wymienić, jeżeli zmienią się dane, zawarte w tym dokumencie. Zresztą z DO jest to samo. W PJ adres zameldowania jest, więc musisz wymienić. Zrób to jak najszybciej. DO wymieniać nie musisz, ponieważ żadne dane się w nim nie zmieniły ( brak adresu zameldowania ).
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Sty 2016, 13:35

Mam liczyć na jakąś karę za niedotrzymanie terminu 30 dni na wymianę PJ? Bo odmówić wymiany to mi chyba nie mogą? :p
ksyz4488
Nowicjusz

Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

25 Sty 2016, 15:53

ksyz4488 napisał(a):Mam liczyć na jakąś karę za niedotrzymanie terminu 30 dni na wymianę PJ?

Nie - nie ma za to żadnej kary. Poprostu idziesz i mówisz, że zmieniłeś adres zameldowania i chcesz to zmienić w PJ. Dalej już ci wszystko powiedzą na miejscu.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Najpopularniejsze crossovery w Polsce – styczeń 2017 Najpopularniejsze crossovery w Polsce – styczeń 2017
    W pierwszym miesiącu 2017 roku rynek nowych samochodów odnotował kolejne wzrosty. Sprzedaż na poziomie przekraczającym 41 tys. sztuk oznacza, że był to najlepszy styczeń od 10 lat. Popyt generowany jest głównie ...
    Renault 19 – historia modelu Renault 19 – historia modelu
    Ponad ćwierć wieku temu, we wrześniu 1988 roku Renault zaprezentowało kompaktowy model 19. Do 1995 roku był on sprzedawany także w polskich salonach. To jeden z najważniejszych modeli firmy Renault w ciągu ostatnich kilkudziesięciu ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Ascari A10 5
      Targi AutoSalon i AutoSerwis
      Mercedes 124 - tuning
      Lexus LS 460