Zmina dwóch opon na zimowe - na którą oś założyć?

Zmina dwóch opon na zimowe - na którą oś założyć?

23 Paź 2013, 13:43

Witam,
mam dwie opony zimowe, moje pytanie na którą oś założyć. Będę jeździł w zasadzie tylko po mieście, rzadko będą trasy. Miesięcznie robie około 300 km.
Pozdr
piolipi
Nowicjusz

Zdjęcia: 3
Auto: Daewoo

Re: Zmina dwóch opon na zimowe - na którą oś założyć?

23 Paź 2013, 14:08

Powiem tak, jeżeli będziesz jeździł tak jak piszesz po mieście to przypuszczam że możesz te zimówki założyć na przód tam gdzie masz napęd. Będzie ci łatwiej ruszyć i wyjechać np. z zaśnieżonego parkingu. Oczywiście musisz mieć na uwadze to że opony z tyłu będą miały sporo gorszą przyczepność (jeżeli będą letnie) co może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu, szczególnie na zakrętach.

Jest jeszcze jedna szkoła która mówi że lepsze opony zakładamy na tylną oś, bo ona decyduje o stabilności pojazdu w czasie jazdy, szczególnie w zakrętach i ew. łatwiej wyprowadzić pojazd z poślizgu. W twoim przypadku jednak myślę że to co napisałem wyżej lepiej się sprawdzi.
ArteK
Forum Samochodowe

Zdjęcia: 10186
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

24 Paź 2013, 09:44

Ciężko powiedzieć. Wydaje mi się, że ja też akurat założyłbym na przód, bo tu jest napęd, przód hamuje, skręca, aczkolwiek przyczepność z tyłu będzie słaba. Z drugiej strony mają zimówki z tyłu co mi z tego, skoro nie będę mógł znikąd wyjechać, a hamowanie na śniegu w przypadku letnich opon to trochę przerażająca perspektywa.
Los_Dawidos
Aktywny

Prawo jazdy od: 05 08 2010
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Opel Astra
Paliwo: Diesel

26 Paź 2013, 00:10

Hejka,

A ja tu wiem, że nie ma nad czym rozmyślać, bo to jest gadanina między młotem a kowadłem. Jeżeli zamontujesz dwie opony zimowe to będziesz mógł ruszyć z miejsca, ale w jeździe Ci to nie pomoże!!

Co do samego pytania to odpowiedź taka:

Montaż na przód: zimówki na osi przedniej pozbawią równowagi tył i mogą spowodować obrócenie się auta dookoła własnej osi.
Na tył : zimówki na tyle pozbawią równowagi przód samochodu i mogą spowodować wyrzucenie na zakręcie.

Do wyboru jazda w kółko lub wyrzucanie :cry:
slickrz
Aktywny

Auto: Audi A3

31 Paź 2013, 21:19

a ja ci potwierdze to co piszą tutaj...

Miałem sytuacje że musiałem zostawić na tydzień zimy 2 letnie opony na tyle...
Efekt: podczas prostej drogi wcisnąłem hamulec i tył zaczął mnie wyprzedzać...

Daj sobie spokój lepiej, dokup jakieś używki byle by były zimówki i nie za stare, możesz nawet z felgami znaleźć i troche pojeździsz.

Pamietaj że liczy się nie tylko twoje bezpieczeństwo ale też ludzi którzy mogą wyskoczyć na przejsciu dla pieszych...
drzewko82
Nowicjusz

Miejscowość: bielsko
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców Wyższe ubezpieczenie OC, podwyżki dla kierowców
    Drastyczna podwyżka ubezpieczeń OC jaka miała miejsce w ostatnim czasie to bardzo mocny cios wymierzony w kierowców którzy płacą i tak już wysokie składki obowiązkowego ubezpieczenia za swoje samochody. Cena ...
    Jak bezpiecznie pokonywać zakręty? Jak bezpiecznie pokonywać zakręty?
    Pokonywanie zakrętów nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Redukcja prędkości i skręcenie kierownicy to nie jedyne zadania, jakie musi uwzględnić kierowca. Kluczowa jest płynność wykonania manewru, a do tego ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Master Truck
      Zarysowana felga i ubytki w oponie
      Porównanie opon klasy A i G - droga hamowania
      36
      Autosalon Genewa 2006