Zużycie benzyny przy korzystaniu z LPG

26 Lut 2014, 22:40

Witam,

Posiadam Hyundaia Sonatę 2.5 z 1999 roku, w którym od 2006r jest instalacja gazowa KME AKME. Jestem jego drugim właścicielem i mam spory problem z zużyciem benzyny przez samochód. Mimo jazdy na LPG, zużywa on ogromne ilości benzyny - nie mam nawet pojęcia kiedy. Ostatnio: zatankowałem 10 litrów benzyny i po zrobieniu 250 kilometrów na LPG (w 2 dni: w tym czasie przejechał ok. 2 kilometry na benzynie zanim przełączył się na gaz) było pusto - początkowo myślałem, że padł pływak benzyny, ale przy następnym odpaleniu samochodu zgasł po zrobieniu 100 metrów, tuż po wyjechaniu z domu - oczywiście brak benzyny.
Szczerze mówiąc, nie mam już pojęcia, o co chodzi. Samochód od momentu kupna (2-3 miesiące) ma ten sam problem - myślałem, że to przez zimę i późne odpalanie LPG, ale teraz, gdy przełącza "po chwili" i gdy wyruszam w dłuższe czasy ta opcja odpada, bo według ostatniego tankowania "spalił" czy też zgubił 10 l benzyny po zrobieniu 2 kilometrów na benzynie.
Więc tak: odpada opcja jednoczesnego pobierania LPG i benzyny przy jeździe na LPG (ostatnio w tą niefortunną 250km trasę pojechałem dla testów z wyłączoną pompą paliwa i samochód jechał bardzo dobrze). Samochód wstawiłem do garażu i żadne plamy od paliwa nie powstają. Był również na podnośniku i udało mi się zlokalizować nieco nadgniły przewód paliwowy, z którego ciekły tylko kropelki paliwa - wymieniłem go, ale nic to nie dało. Szczerze mówiąc jestem załamany, bo nie wiem, gdzie i na co jeszcze muszę patrzeć - nie wierzę, by samochód palił tak monstrualne dawki paliwa do czasu przejścia na LPG. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Nie wiem już, w jakim kierunku patrzeć - na 90% nic z niego nie wycieka (a przynajmniej na zewnątrz). Może popatrzeć gdzieś w silniku - nie wiem, wtryski, jeśli coś da? Może coś powoduje coś tak charakterystycznego? Ewentualnie może jednak skierować się ku instalacji LPG? Niestety, ale nie mam pojęcia, kiedy poprzedni właściciel cokolwiek wymieniał - ja jedynie zmieniłem ostatnio olej... Proszę o rady.
drakerc
Obserwowany
 
Posty: 2
Przebieg/rok: 41tys. km
Auto: Hyundai Sonata
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1999

27 Lut 2014, 02:15

Cudów nie ma . Musi wywalać benzynę podczas jazdy,bo benzyna normalnie idzie pompą do silnika i wraca z powrotem jak pracuje na lpg. Śmierdzi benzyną wokół auta? Po normalnej jeździe (nie po obserwacjach na biegu jałowym) ,kiedy zatrzymałbyś się na chwile na poboczu ,też nie śmierdzi benzyną pod maską lub w innym miejscu? Przy wycieku musi być czuć zapach benzyny.
Co do równoczesnej pracy na lpg i na benzynie...To raczej niemożliwe. Elektrozawór zamyka naprzemiennie odcinając paliwo.Poza tym silnik nie pracowałby poprawnie.
Nieprawdopodobnym jest ,żeby jednocześnie padł pływak i niedrożny był filtr paliwowy. Paliwo może też uciekać nawet jak silnik jest wyłączony np .przez wentyl bezpieczeństwa na listwie wtryskowej,bo przecież w układzie paliwowym jest wtedy ciśnienie. Śpisz sobie w domku ,a w nocy paliwa ubywa, nie czujesz kapiącej benzyny i rano jesteś zaskoczony...
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

27 Lut 2014, 10:52

Tak jak pisze kolega wyżej - cudów nie ma. Silnik raczej benzyny nie spala, bo to od razu można by było poznac po kulturze pracy tego silnika. Raczehj jest jakiś wyciek.
drakerc napisał(a):ostatnio w tą niefortunną 250km trasę pojechałem dla testów z wyłączoną pompą paliwa

I jak wówczas wyglądała sprawa z benzyną? Znikło coś?
Włącz silnik na benzynie i dobrze obserwuj wszystkie przewody od baku aż do silnika. Niech ktoś ci lekko podgazuje silnikiem do 2,5 tys obr/min a ty patrz pod auto i do silnika. Gdzieś musi być jakaś nieszczelność. Może w baku masz jakąś dziurkę.
Nie wiem, czy masz u siebie na listwie wtryskowej złacze kontrolne do pomiaru ciśnienia w układzie paliwowym. Zazwyczaj jest za regulatorem ciśnienia paliwa. Zerknij na to złacze, czy czasami tam nie ma mokro.
Benzyna ma to do siebie, że szybko wysycha.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Mar 2014, 17:10

Wielkie dzięki za rady. Obecnie samochód postał z tydzień w garażu i nie było pod nim plam - nie był uruchamiany od tygodnia, a stan wskazania licznika paliwa się nie zmienił. Musi to chyba znaczyć, że ewentualne utraty paliwa są w czasie, gdy silnik jest uruchomiony. Gdy będę miał czas to wszystko obejrzę i dam znać.
drakerc
Obserwowany
 
Posty: 2
Przebieg/rok: 41tys. km
Auto: Hyundai Sonata
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1999

09 Mar 2014, 20:56

Możliwość jest jeszcze jedna. Kiedy w instalacji gazowej są zastosowane zbyt słabe wtryski gazowe i następuje ich tak zwane zapętlenie system pojedyńczo przełącza na zasilenie benzyną nie informując o tym kierowcy. Są to przełącznia chwilowe ale w dłuższej trasie kiedy jedzie sie dość dynamicznie to ubytek benzyny może być zauważalny. Czy takie zjawisko wystepuje wtwoim przypadku może sprawdzić gazownik podczas jazdy testowej.
Migaz
Zaawansowany
 
Posty: 911
Miejscowość: warszawa
Auto: Mercedes
Silnik: m104
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1994