Akcja Znicz 2008

Akcja Znicz 2008

29 Paź 2008, 19:17

Ponad 10 tys. policjantów będzie dbać o bezpieczeństwo w czasie corocznej akcji "Znicz". Zbliżające się Święto Zmarłych to okres wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby naszych bliskich, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym w kraju. Właśnie z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmiany jego organizacji w okolicach nekropolii powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Aby spokojne przetrwać ten czas pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Image

Już w piątek, 31 listopada, wielu z nas wyruszy w podróż, aby w Święto Zmarłych dotrzeć do miejscowości, w których będziemy odwiedzać groby naszych bliskich. Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Należy więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w podróży.

Pamiętajmy! Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

W okolicach cmentarzy w tych dniach jest również bardzo tłoczno. Aby bezpiecznie tam dojechać i wrócić do domu kierujmy się następującymi zasadami:

1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

2. Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!

3. Należy pamiętać, iż polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

4. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Zadbajmy o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwróćmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania:

1. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela.

2. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

3. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków - w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy za to na policję.

4. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Przypominamy, że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.

Policjanci, strażnicy miejscy, harcerze i funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, jak co roku zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

Źródło: KGP
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe

Zdjęcia: 10603
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

Akcja Znicz 2008

30 Paź 2008, 10:24

Byle tylko będzie tak jak piszą - w ostatnich latach,jedynym miejscem,gdzie można było zobaczyć policję,to przy cmentarzach jak siedzieli w radiowozach i blokowali ruch.Przejażdżam co roku na cmentarze ponad 600 km(cały dzień jeżdżenia) i po trasie nie widziałem ani jednego policjanta.Zobaczymy jak będzie w tym roku.Pewnie tak samo :? .
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Akcja Znicz 2008

01 Lis 2008, 21:36

No ci cóż tu pisać - nie było tak jak miało być - jadąc w kierunku Katowić z Tych,już na skrzyzowaniu przy browarze robił sie korek aż do cmentarza na Wartogłowcu.Pewnie ludzie szukają miejsca do zaparkowania i dlatego jedzie się w takim żółwim tempie - pomyslałem.Ale jak zwykle w podpamięci pomyślałem sobie,że poprostu jest w tym miejscu burdel.No i po 30 minutach jazdy(około 2 km) podjeżdzam pod cmentarz i skąd korek? - ci co wyjeżdżają z cmentarza powinni jechać w kierunku Mikołowa.A zawracają w miejscu niedozwolonym(odcinek jezdni wyłączony z ruchu) poprostu wpychając się na siłę przed jadące samochody w kierunku Bierunia.I co ciekawe,dosłownie 50 metrów dalej,na pasie zieleni oddzielającej jezdnie,przy radiowozie stoi sobie 3 młodych policjantów(góra 25 lat) z założonymi rękami,odwróceni tyłem do całego korka i wyczynów tych co zawracają i sobie beztrosko gawędzą.Tak wyglądała dzisiaj akcja "Znicz" przy cmentarzu na Wartogłowcu.Ale w końcu wydostałem się z tego korka i jadę dalej.Aż do samego Wrocławia,ani na E75,ani na DK86,ani na A4 nie spotkałem ani jednego radiowozu oznakowanego czy nawet nie oznakowanego - jechałem powoli i dokładnie przyglądałem się z żoną samochodom które wyprzedzałem i te które mnie wyprzedzały.We Wrocławiu spotkaliśmy tylko jeden radiowóz,który stałna poboczu i nie wiem co tam w nim robili policjanci - w pobliżu ani jednego cmentarza,ruch taki,żesamochody na palcach jednej ręki policzyć.No chyba,że im sięzepsuł i czekali na pomoc.Tak więc pokonałem dzisiaj jak zwykle ponad 500 km,byłem na 8 cmentarzach(Wrocław,Katowice,Szopienice,Mysłowice,Imielin,Hołdunów,Lędziny i Tychy) i spotkałem tylko dwa radiowozy.żadnych patroli na ulicach,żadnych pomiarów prędkości.
A jak na waszej trasie wyglądała akcja "Znicz"?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Akcja Znicz 2008

02 Lis 2008, 09:21

Szczerze? Jeździłem wczoraj i przed wczoraj krajową drogą Kłodzko-Kudowa Zdrój i moim mieście i nie widziałem żadnego patrolu...jedynie co to tylko koło cmentarza.
Requiem for a Dream.
Piter
Stały forumowicz

Zdjęcia: 239
Miejscowość: Kłodzko
Prawo jazdy od: 15 03 2007
Auto: Audi A6 C5
Silnik: 1.9 TDI 131KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

Re: Akcja Znicz 2008

02 Lis 2008, 09:43

Ja wczoraj byłem tylko na cmentarzach w Poznaniu koło 18.
Były 3 radiowozy i kilka motorów. Pierwszy nie wiem po co stał sobie na poboczu i nikogo w koło. 2 tak samo, a obok trzeciego kilka innych radiowozów i sobie rozmawiają, a żaden policjant nie kierował ruchem tylko sygnalizacja świetlna co przepuszczała 4 samochody maksymalnie, a policjanci patrzą i nic. Przy cmentarzu jeździło kilka policyjnych motorów i co mnie zaciekawiło przekraczali prędkość i wyprzedzali z prawej strony. Taka jest w dzisiejszych czasach policja.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nie daj się zaskoczyć zimie i zadbaj o swoje auto Nie daj się zaskoczyć zimie i zadbaj o swoje auto
    Szron na szybach, temperatury spadające poniżej zera i pierwsze opady śniegu oznaczają jedno – to ostatni dzwonek, aby przygotować swoje auto do zimy. Okres zimowy jest nie tylko testem dla aut, ale w szczególności ...
    [VAN-C] Xsara Picasso 1,6 / C-Max I 1,8 / Zafira B 1,9 / Scenic II 1,9 [VAN-C] Xsara Picasso 1,6 / C-Max I 1,8 / Zafira B 1,9 / Scenic II 1,9
    Podstawowe kryteria zestawienia: - kompaktowy minivan - silnik diesla o mocy ok. 120KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005r. Wytypowane modele do zestawienia: - Citroen Xsara Picasso 1,6 HDi - 109KM - ...

•  
    • Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      Monster Truck Rock Star, 11
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Subaru Impreza STI