Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie

31 Sty 2020, 14:45

Audi uruchamia w Düsseldorfie swój projekt połączenia z sygnalizacją świetlną w mieście. Miasto nad Renem będzie drugim w Europie – po Ingolstadt – w którym cztery pierścienie wdrożą usługę informowania o sygnalizacji świetlnej – Audi Ampelinformation. Już z końcem stycznia kierowcy Audi będą mogli zobaczyć na ekranach swoich samochodów informacje dotyczące ok. 150 sygnalizacji świetlnych, co znacznie zwiększy ich szanse na złapanie tzw. "zielonej fali". Wczesnym latem tego roku większość skrzyżowań w Düsseldorfie – ok. 450 z 600 – włączonych będzie do tej sieci. Usługi V2I – Vehicle-to-Infrastructure, takie jak właśnie usługa Audi dotycząca sygnalizacji świetlnej, podnoszą znacznie wygodę, bezpieczeństwo i wydajność na drogach.

Na usługę Audi Ampelinformation składają się dwie funkcje: doradca optymalizacji prędkości przed zielonym światłem (Green Light Optimized Speed Advisory - GLOSA) i "czas do zielonego" (Time-to-Green). GLOSA oblicza i doradza odpowiednią prędkość, tak by kierowca złapał "zieloną falę". Funkcja wskazuje np. obowiązujące ograniczenie prędkości, dzięki któremu kierowca dojedzie do kolejnych świateł na zielonym. Prowadzący samochody nie muszą niepotrzebnie przyspieszać, nie są zestresowani i jeżdżą bezpieczniej. GLOSA może również zasugerować stopniowe zmniejszanie prędkości na około 250 metrów przed sygnalizacją świetlną, tak by kierowca Audi i samochody jadące za nim dotarły do skrzyżowania, gdy światła zmienią się na zielone. Redukuje to nieefektywny ekonomicznie ruch uliczny.
Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie Jeśli zatrzymanie się na czerwonym świetle jest jednak nieuniknione, zegar odlicza sekundy, które pozostały do następnej fazy światła zielonego (Time-to-Green). Kierowca może się więc na chwilę zrelaksować, zdjąć nogę z pedału gazu i zaoszczędzić w ten sposób paliwo. Z wielu badań wynika, że dzięki połączeniu w sieć samochodu i sygnalizacji świetlnej, kierowcy przemieszczają się po mieście efektywniej. W ramach projektu pilotażowego Audi było w stanie zredukować zużycie paliwa o ok. 15 procent.

"Uruchamiając usługę Audi Ampelinformation chcemy poprawić wygodę kierowców, zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego i zachęcić do oszczędnego stylu jazdy – wszystko z myślą o przyszłości" - mówi Andre Hainzlmaier, szef działu rozwoju aplikacji, usług połączonych i Smart City w Audi. "By to zrobić, musimy dokładnie przewidzieć, jak będą zachowywały się światła w ciągu najbliższych dwóch minut. Dokładne prognozy są tu jednak największym wyzwaniem. Większość sygnalizatorów reaguje zmiennie na natężenie ruchu i stale dostosowuje odstępy czasu, w jakich przełączają się między czerwonym a zielonym".
Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie Audi i jego partner technologiczny w tym projekcie, firma Traffic Technology Services (TTS), opracowały złożony algorytm analityczny, który z trzech źródeł: z programu sterującego sygnalizacją świetlną; z danych komputera rejestrującego ruch drogowy w czasie rzeczywistym na podstawie obrazów z kamer ulicznych, detektorów zatopionych w nawierzchni drogi, danych o nadjeżdżających autobusach i tramwajach oraz z przycisków, które naciskają piesi; jak również z danych historycznych, oblicza dokładne prognozy. Algorytm prognozowania stale się udoskonala i uczy się, jak np. natężenie ruchu drogowego zmienia się w porannym szczycie lub w południe, gdy dzieci opuszczają przedszkola i szkoły.

Decydującą rolę w optymalizacji prognoz sygnalizacji świetlnej ma flota pojazdów Audi. "Samochody przy przekraczaniu sygnalizacji świetlnej wysyłają anonimowe dane na serwer Audi, który sprawdza, czy rzeczywiste wskazania odpowiadają prognozowanym danym. Dopiero potem informacja o światłach jest usuwana z wyświetlacza w samochodzie" - wyjaśnia Hainzlmaier.

POLECAMY Daltonista na drodze - czerwony, żółty i zielony

W przyszłości również miasta będą otrzymywać użyteczne informacje o swojej infrastrukturze sygnalizacji świetlnej. Dane te pokazują na przykład, czy samochody zatrzymują się nietypowo często na danym skrzyżowaniu lub czy średni czas oczekiwania jest stosunkowo długi. "Zebrane dane agregujemy w raporty, które udostępnimy władzom miasta. Dzięki temu sygnalizacja świetlna może być bardziej efektywna, a ruch bardziej płynny".

Projekt Audi Ampelinformation miał swą premierę w roku 2016 w Las Vegas. Dziś usługi V2I dostępne są dla ponad 10 tysięcy skrzyżowań w Ameryce Północnej, w tym dla 2000 na Manhattanie w Nowym Jorku i dla ok. 1600 w okolicach Waszyngtonu. Audi jest pierwszym na świecie producentem samochodów łączącym swoje seryjnie produkowane modele z uliczną sygnalizacją świetlną.
Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie Usługa Audi Ampelinformation dostępna jest w modelach Audi e-tron, A4, A6, A7, A8, Q3, Q7 i Q8 wyprodukowanych od połowy lipca 2019 (rok modelowy 2020). Warunkami wstępnymi jej aktywacji jest posiadanie na pokładzie samochodu pakietu Audi connect Navigation & Infotainment oraz funkcji rozpoznawania znaków drogowych na podstawie obrazów pozyskiwanych z kamery.

źródło: VGP | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3753
Zdjęcia: 13017
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Adaptacyjne reflektory LED
    Dzięki zastosowaniu diod LED, reflektory mogą być o wiele mniejsze i mieć praktycznie dowolny kształt. Ze względu na niski pobór mocy, niższe jest również zużycie paliwa. W zależności od zastosowanych rozwiązań, ...