Audi Urban Future - wizja miejskiej mobilności w przyszłości

19 Paź 2012, 12:22

Centralnym punktem wielu projektów, w których uczestniczy Audi jest kwestia dalszego rozwoju światowych metropolii. Odpowiedź projektantów Audi w tej kwestii, to innowacyjne pojazdy i nowe pomysły. Równocześnie, w ramach inicjatywy Audi Urban Future, swego rodzaju fabryki pomysłów koncernu, poszukuje się inteligentnych rozwiązań w celu wykreowania wizji mobilności miejskiej w przyszłości.

Audi Urban Future - wizja miejskiej mobilności w przyszłości

Już od lat, Audi dzięki swoim innowacyjnym pojazdom studyjnym wyznacza trendy wzornicze w branży motoryzacyjnej. Ich przykładem są dwa zaprezentowane niedawno pojazdy. Elektryczny rower Audi e-bike Wörthersee, z założenia skonstruowany jako jednoślad do uprawiania sportu oraz Audi Urban Concept Spyder, ultralekkie auto sportowe z napędem elektrycznym. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest jedno czy dwuśladowy – kompaktowa, pełna napięcia forma jest wspólna dla obu. Projektanci Audi systematycznie ją ulepszają i starają się wybiegać myślą wiele lat do przodu. W centrum ich zainteresowania znajdują się zawsze kluczowe dla Audi obszary: e-tron, ultra i connect, które mają również wpływ na stylistykę.

POLECAMY Audi Design - nowe koncepcje i kreatywne idee przyszłości

Mobilność jutra zmieni rolę samochodów. Zyskają one jeszcze więcej funkcji i inteligentnych rozwiązań technicznych, stając się „mobile device“, swoistym narzędziem służącym nam podczas przemieszczania się, połączonym oraz komunikującym się w inteligentny sposób z otoczeniem i innymi pojazdami. Stopniowo, nowe, lekkie i efektywne pojazdy staną się codziennością w wielkich miastach. Projektanci Audi w ramach niektórych przedsięwzięć ściśle współpracują ze studentami wzornictwa, aby od młodych, pełnych kreatywności ludzi dowiedzieć się, jak oni rozumieją świat futurystycznej mobilności, tak by potem móc przenieść tak zdobytą wiedzę na grunt zastosowań w samochodach marki Audi.

Audi Urban Future - wizja miejskiej mobilności w przyszłości

Zapoczątkowana przed ponad dwoma laty inicjatywa Audi Urban Future, to światowe forum, w którym uczestniczą eksperci reprezentujący różne kultury i dyscypliny. Architekci, socjologowie, urbaniści i badacze trendów, dyskutują tu o nowych rozwiązaniach dotyczących mobilności w gwałtownie rozrastających się metropoliach. Spektrum poruszanych tematów jest bardzo różnorodne. W niektórych miastach główny punkt zainteresowania stanowi harmonijne połączenie różnych środków komunikacji, w innych metropoliach chodzi o elastyczne wykorzystanie przestrzeni. Inteligentna komunikacja pomiędzy samochodem, a miejską infrastrukturą to kolejny temat.

Ważnym elementem inicjatywy jest nagroda Audi Urban Future Award, którą Audi ufundowało w 2010 r. Nagrodę tę, wręczaną co dwa lata i stanowiącą najwyższą gratyfikację finansową w Niemczech, otrzymują laureaci konkursu w zakresie architektury. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczy pięć międzynarodowych biur architektonicznych. Ich zadaniem jest stworzenie wizji architektonicznych dla regionów wokół metropolii, w których znajduje się ich siedziba. Są to CRIT (Mumbaj), Höweler & Yoon Architecture (Boston/Waszyngton), NODE Architecture & Urbanism (Delta Rzeki Perłowej), Superpool (Stambuł) i Urban-Think Tank (São Paulo).

POLECAMY Audi Urban Concept Spyder - samochód studyjny

W trakcie wspólnych badań i warsztatów, uczestnicy dyskutują nad podstawowymi założeniami konkursu i tworzą ich podwaliny. Podczas specjalnego spotkania na szczycie, tj. wielkiego sympozjum poświęconego problemowi wymiany wiedzy w sieci, jakie odbyło się w ramach programu imprez poprzedzających Międzynarodową Wystawę Motoryzacyjną IAA 2011, Audi zgromadziło za stołem obrad ekspertów z całego globu. Audi Insight Team, małe, aktywne gremium pracowników Audi specjalizujących się w różnych obszarach, czerpie z inicjatywy Audi Urban Future wiele nowych impulsów przydatnych potem dla całego koncernu.

źródło: Audi
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3447
Zdjęcia: 12502
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    KONKURS WAKACYJNY 2021 - Mamy dla Was karty podarunkowe Allegro
    Konkurs wakacyjny 2021 dla aktywnych użytkowników naszego forum (konkurs trwa do 1 września włącznie). Mamy dla Was Karty podarunkowe Allegro! Każdy kto odwiedza nasze forum i wypowiada się na nim pisząc tematy, posty, ...
    Kompromis na drodze - rowerzyści kontra kierowcy
    Wiosną wiele osób przesiada się na rower. Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – to fakt, który kierowcom samochodów często trudno zaakceptować. "Każdego roku na polskich drogach ...

  •