Auto dla czteroosobowej rodziny za 30-40 tys. zł

23 Sie 2019, 15:05

Cześć wszystkim! Kilka lat temu doradziliście mi zakup VW Polo 1.4 tdi. Auto jeździ do dzisiaj i ma się wyśmienicie :) jednak z dwuosobowej rodziny zrodził się jeden maluch a drugi jest w drodze, stąd potrzeba nowego auta rodzinnego dla 4 osób (w tym dwóch małych dzieci z odstępem wiekowym 1,5 roku).

Założenia co do poszukiwanego auta:
- budżet 30 - 40 tys zł (górna granica to prog bólu),
- używany codziennie do dojazdu do pracy (5km w jedną stronę, jazda miejska),
- ok. 10 wyjazdów rocznie na trasie 160 km w jedną stronę z większym bagażem, z czego ok. 80 km to autostrada (wyjazd w rodzinne strony, 2 wózki + bagaż),
- 1-2 wyjazdy w roku w dalszą wakacyjną trasę (ok. 500 km w jedną stronę)
- zakładany roczny brzebieg ok. 15-20 tys. Km,
- początkowo, z racji różnicy wieku między dziećmi, zakładam dwa foteliki z tyłu + osoba dorosła pomiędzy,
- z racji posiadanego obecnie auta polo 1.4 tdi, nie jestem dynamicznym kierowca, jednak udaje mi się wyprzedzić ciągnik czy tira na trasie jak naprzeciwko jest pusto. Aczkolwiek ponad moc priorytetem jest mniejsze spalanie,
- nie jestem znawca aut i nie jestem pewien, czy uda mi się wybrac zadbany egzemplarz (edukuje się w tej materii), aczkolwiek preferuje auta z niskimi cenami części zamiennych. Z tego też powodu chciałbym kupić auto jak najmłodsze, żeby mniej było możliwe kombinowanie z przebiegiem - roczniki od 2014?

Po pierwszym przeglądzie rynku swój wzrok kieruję ku Minivanom i Kombi. SUVy odrzucam (być może błędnie), z uwagi na popularność aut tego segmentu a w konsekwencji ceny nieco wyższe poza zakładany przeze mnie budżet (może poza Dacia Duster I, która w moim odczuciu może być za mała na moje potrzeby, być może się mylę).

W oko wpadły mi :
- VW Touran (trochę wysokie przebiegi w moim budżecie),
- Opel Zafira,
- Ford S-Max (trochę wysokie przebiegi w moim budżecie),
- Opel Meriva (nie za wąski?),
- Ford C-Max
- Skoda Octavia Kombi
- VW Passat Kombi (poza budżetem?),
- Ford Focus Kombi (za maly?)
- Ford Mondeo, Skoda Superb, Opel Insignia sa jak rozumiem poza budżetem.

Nie patrzyłem jeszcze na preferowane wersje silnikowe, liczę na Waszą pomoc w tym zakresie. No i standardowy problem, PB czy ON (zaobserwowałem że w zakładanych przeze mnie filtrach cenowych dominują diesle).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc w wyborze. Jestem otwarty na inne propozycje, może jest jeszcze jakiś ważny czynnik na który nie zwróciłem uwagi?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam
0

23 Sie 2019, 16:43

Jeśli chcesz duże auto to zapomnij o roczniku 2014.
Przy tych przebiegach tylko benzyna.
Zdecyduj czego tak naprawdę szukasz bo różnica wielkości pomiędzy merivą a s-max'em to kosmos.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km
1

23 Sie 2019, 22:36

10 wyjazdów x 160km = 1600km rocznie
1-2 trasy po 500km w 1 = max. 2000km rocznie
5km do pracy w 1 = 2500km rocznie
Suma = +-6000km.

To co robi te 15000-20000km rocznie? - bo od tego zależy czy diesel czy benzyna, czyli jakie są te pozostałe trasy?

Ford Mondeo, Citroen C5, Peugeot 508 ... wszystkie mają bardzo dobry ten sam silnik diesla, czyli 2.0 HDi (TDCi w Fordzie) 140/163 konie (ewentualnie 150/180 - polift Peugeota, ale nie dostaniesz w swoim budżecie, bo to rocznik 2015+).
Mam 2.0 HDi 140 koni w swojej C5 i spala średnio 6l ON na 100km (także na trasie przy prędkości tempomatowej 150km/h (+ trochę zwężeń)).
tomekdk
 
1

01 Wrz 2019, 13:43

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi! Przepraszam za brak dotychczasowej aktywności, jednak zgodnie z radą doprecyzowywalem swoje potrzeby i w dalszym ciągu mocno analizowałem rynek, poza internetem kupiłem także kilka gazet.

Poruszona przez Was pierwsza kwestia - przebiegi. Przejrzałem dotychczasowe przebiegi mojego Polo, gdyż nowe auto będzie wykorzystywane w ten sam sposób, tylko większą gromadką. Przebiegi roczne to 9600km, 14 500 km (2 dodatkowe dalsze wyjazdy), 9800km. Faktycznie zawyzylem.

Za priorytet stawiam jednak trzy osobne fotele w drugim rzędzie (komfortowy przejazd z dziećmi) oraz możliwości bagażowe (dwa małe złożone na płasko wózki + walizka). Niestety przeglądając zdjęcia aut w internecie nie jestem w stanie ocenić, czy dwa foteliki + osoba dorosła na pomiędzy będą miały wystarczająco wygodnie. Dalej podaję listę aut które wydaje się że spełniają te kryteria, ale prosiłbym o Wasza opinie w tym zakresie, bo to tylko moje oceny na podstawie zdjęć z ofert.

Drugim kryterium - spalanie w mieście, gdyż jednak 80% czasu eksploatacji auta to jednak dojazd do pracy.

Po malu godze się też z nieco starszym rocznikiem, gdyż moje poprzednie założenia były trochę wygórowane w zakładanym budżecie. Myślę że w autach od 2011 roku jestem już w stanie znaleźć coś godnego uwagi.

Obecna lista wygląda nastepujaco:
Wieksze:
Opel Zafira C
Ford S-Max I
Toyota Verso
VW Touran II

Mniejsze:
Ford C-Max II
Skoda Octavia III
Dacia Duster I
VW Passat B7 kombi
SEAT Leon III kombi
Kia Ceed II kombi
Toyota Avensis III kombi
Toyota Auris II kombi

Dziękuję wszystkim za rady!
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam
0

01 Wrz 2019, 15:16

other napisał(a):Drugim kryterium - spalanie w mieście, gdyż jednak 80% czasu eksploatacji auta to jednak dojazd do pracy.


Jeśli robisz 8 tys. km rocznie po mieście to taki diesek 2.0 spali średnio z 7l, a benzynka z 10.

80x7x5= 2800zł
80x10x5= 4000zł

1200zł to mała różnica, a jakbyś jeździł na LPG to już w ogóle. Średnio tu widzę diesla.

Ja chyba bym poszedł w Toyotę, tutaj szkoda, ze tylko 1.6:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002
1

17 Sty 2020, 11:54

Temat przez jakiś czas umarł, ale koniec końców kupiłem VW Touran 2012 1.2 TSI Bluemotion w wersji wyposażeniowej Match. Zobaczymy jak się będzie jeździło i czy używany egzemplarz z komisu nie będzie problematyczny, dziękuję za wszelką pomoc.
other
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Nie mam
0
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Niezidentyfikowany przycisk w samochodach marki Toyota
    Do czego służy przycisk (o ile to przycisk) widoczny na załączonym zdjęciu w samochodach marki Toyota. Nie ma raczej znaczenia czy jest to hybryda czy też zwykła benzyna. Jedne po prostu go mają a inne nie. Przejrzałem instrukcję ...
    Nagroda Auto Świat Moto Awards 2019 - Audi e-tron
    W drugiej edycji plebiscytu Moto Awards, zorganizowanego przez redakcję tygodnika "Auto Świat", Audi e-tron – w pełni elektryczny SUV spod znaku czterech pierścieni – zajął pierwsze miejsce w kategorii "Wyznaczają ...

17 Sty 2020, 13:53

Nie to żebym straszył ale możesz być rozczarowany jeśli oczekujesz długiej i bezproblemowej eksploatacji :piwo:
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km
0