Auto za około 15 tysięcy złotych- pomoc w wyborze

Auto za około 15 tysięcy złotych- pomoc w wyborze

08 Mar 2014, 15:54

Witam!
Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze auta. Dość długo przeglądam nasz rynek aut i niestety za 15tyś zł trafiam w większości na zajeżdżone auta z przekręconymi licznikami. Co do modeli mam upatrzone kilka pozycji:
-Ford Focus mk1-2004r lub mk2-2005r (1.6 TDCI 90KM)
-Citroen C4
-Renault megane II
-Fiat Grande Punto

To tak mniej więcej co najbardziej mnie interesuje na rynku (kompakty klasy średniej). Nie będę się rozpisywał że interesowała by mnie jakaś alfa czy toyota corolla z 2005r. bo w tym budżecie znajdę tylko auta po dzwonie wyklepane po tanich pieniądzach. Problem mam natomiast nie tyle z wyborem samego auta (budy) a wyborem jednostki napędowej. Rocznie będę robił około 12-15tyś km w 90% na trasie. Obecnie w rodzinie jeździmy zagazowanym fiatem który nie jest wcale tak cudowną alternatywą dla benzyny jak niektórzy potrafią to opisywać. Dlatego też zastanawiam się nad kupnem disla. Przyznam się że nikt w rodzinie nie miał auta z takim silnikiem, nie mam znajomego mechanika itp. Trochę jestem przerażony ceną części do disli, przyzwyczajony jestem jako kierowca prostego benzyniaka że jeżeli coś mi się popsuje w silniku to koszt naprawy nie przekracza 700zł w najgorszym wypadku. Czy to prawda że kupując auto z dislem muszę być przygotowany na wydanie kilkunastu tysięcy na podstawowy remont silnika (regeneracje wtrysków, turbosprężarki, dwumasa, wycięcie DPF jeśli jest).

Doradźcie mi proszę czy w przypadku 12tyś km rocznie na trasie opłaca się ten diesel czy szukać benzyniaka z opcją zagazowania (w tym wypadku odpadają mi fordy na których przyznam najbardziej mi zależy). Widełki cenowe mogą się rozszerzyć do 18tyś ale wtedy mam mniej na ewentualną naprawę auta. Wolał bym uniknąć aut z grupy VW-nie podobają mi się w tej cenie dostępne modele. Dodatkowo auto nie może być starsze niż 10 lat i ma mi wystarczyć przynajmniej na 5 lat (loteria wiem).

Pozdrawiam!
Stalker1992
Obserwowany

Prawo jazdy od: 10 05 2010
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Fiat
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna

Re: Auto za około 15 tysięcy złotych- pomoc w wyborze

08 Mar 2014, 16:39

Lepiej kupić coś z grupy VAG, z silnikiem od 1.4 do 1.9 Tdi gdzie spalanie jest porównywalne z benzynowymi silnikami ale koszty eksploatacyjne są dość niskie.
Ja poleciłbym :
Skoda - Fabia 1.4 lub 1.9 Tdi sedan/hatchback , Octavia 1.9Tdi
Audi - A4 B5 1.9Tdi bądź A3 1.8 benzyna lub 1.9 Tdi
VW Golf IV, Polo IV lub Passat B5 1.9Tdi

Co do przekręconych aut to proceder naprawdę o dużej skali, wszystkie auta są od Niemca, lub od dziadka/babci którzy jeździli tylko do kościoła. Nie miałem nigdy toyoty,mazdy czy francuskich aut lub tych na F z kosztem części możesz się przekonać sam porównując dane auta, awaryjność tez jest względna bo moim zdaniem zależy też od dbania o samochód i właściwego użytkowania.
dreamer
Początkujący

Zdjęcia: 56
Prawo jazdy od: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

08 Mar 2014, 17:04

Skończ z wciskaniem wszystkim VAGów, bo te auta jadą na opinii. Audi i VW B5 i ich sypiące się zawieszenie. I kupisz auto o parę lat starsze z dwa razy większym przebiegiem w tej samej cenie co inne.
Taki Grande Punto to o wiele lepsze auto od Fabii czy Polówki i w dodatku łatwiej znaleźć zadbany egzemplarz.
Focus o wiele lepszy wybór niż Golf, bo się tak nie psuje i ma lepsze silniki. Problem będzie z tym, że dużo aut po flocie.
Życie jest zbyt krótkie aby jeździć nudnymi samochodami.

IS 200 by dzida
lexus-is-200-od-dzidy-vt91140.htm
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 113
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy od: 05 05 2008
Auto: Lexus IS 200
Silnik: 2,0 R6 155KM
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2000

08 Mar 2014, 18:20

dzida napisał(a):Skończ z wciskaniem wszystkim VAGów, bo te auta jadą na opinii. Audi i VW B5 i ich sypiące się zawieszenie. I kupisz auto o parę lat starsze z dwa razy większym przebiegiem w tej samej cenie co inne.
Taki Grande Punto to o wiele lepsze auto od Fabii czy Polówki i w dodatku łatwiej znaleźć zadbany egzemplarz.
Focus o wiele lepszy wybór niż Golf, bo się tak nie psuje i ma lepsze silniki. Problem będzie z tym, że dużo aut po flocie.

Dokładnie :!: Podpisuje się pod tym :ok:

Co do Focusa to za 15k będzie ciężko kupić Mk2.. Większość będzie po flocie :wink: Ale takie Mk1 jak najbardziej :)
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

08 Mar 2014, 18:26

na mk2 rozpatrywałem zwiększenie budżetu przez autora do 18k. Podobnie można szukać Astry H
Życie jest zbyt krótkie aby jeździć nudnymi samochodami.

IS 200 by dzida
lexus-is-200-od-dzidy-vt91140.htm
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 113
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy od: 05 05 2008
Auto: Lexus IS 200
Silnik: 2,0 R6 155KM
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2000

08 Mar 2014, 18:30

Dokładnie :!: Podpisuje się pod tym :ok:

Nogami i rękami :yes:
W tej cenie ciężko będzie dostać coś w miarę młodego i godnego polecenia.
Może MG ZS ?
[link wygasł]
[link wygasł]
[link wygasł]
Dostaniesz fajne i zadbane w tej kwocie- a do tego ładne i oryginalne.
Geniodekt
Moderator - Katalog samochodów
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 299
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Impreza/Volvo S80
Silnik: 2.0 160/2.9 202
Typ: Kombi
Rok produkcji: 2006
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Volkswagen Tiguan GTE Active Concept Volkswagen Tiguan GTE Active Concept
    Stany Zjednoczone są największym rynkiem SUV-ów na świecie. Auta te, odznaczające się wszechstronnym zastosowaniem, bardzo dobrze pasują do amerykańskiego stylu życia. Podczas North American International Auto Show ...
    [SUV-E] X5 3,0d e53 / ML 270CDI w163 / Touareg I 2,5TDI / XC90 2,4 D5 [SUV-E] X5 3,0d e53 / ML 270CDI w163 / Touareg I 2,5TDI / XC90 2,4 D5
    Podstawowe kryteria zestawienia: - SUV segmentu E - silnik diesla o mocy ok. 180KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2003 roku Wytypowane modele do zestawienia: - BMW X5 3,0d e53 - 184KM - Mercedes ML 270 ...

• Re: Auto za około 15 tysięcy złotych- pomoc w wyborze

08 Mar 2014, 18:54

Dzięki za propozycje i porady :ok:

Grande Punto jest fajną propozycją, obecnie mam Linee ale muszę powiedzieć że z wytrzymałością tych aut jest problem. Przejechaliśmy swoim 100tyś km i awaryjność jest dość wysoka (sprzęgło, mocowania amortyzatorów, alternator czy gumowe elementy) z drugiej strony części są bardzo tanie- za 1000zł można zrobić w tym aucie bardzo dużo.

Napaliłem się na Focusa i C4 ze względu na dość wygodne wnętrze z odpowiadającą mi pozycją za kierownicą. Miałem czas że oglądałem się za mondeo mk3 ale ostatecznie zrezygnowałem aż z tak dużego auta tym bardziej że nie zamierzam na razie powiększać rodziny :mrgreen:
    MG fajne ale z dostępnością części z biegiem lat może być różnie... :D
    Interesują mnie te disle, miał ktoś styczność z jednostkami forda, grupy PSA lub fiatowskimi?
    Stalker1992
    Obserwowany

Prawo jazdy od: 10 05 2010
    Przebieg/rok: 25tys. km
    Auto: Fiat

08 Mar 2014, 18:57

Stalker1992 napisał(a):Interesują mnie te disle, miał ktoś styczność z jednostkami forda, grupy PSA lub fiatowskimi?
    Wszystkie są okej. Silniki PSA są właśnie w Focusie. A silniki Fiata są montowane np. w Oplu :) Jedne z lepszych nowych diesli.
    Koniu
    Moderator - Jakie auto kupić?
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
    Miejscowość: obecnie Fulda
    Auto: Mondeo // Astra

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Monster Truck Rock Star, 11
      Infiniti Q50
      Autosacrum 2009