Bez mandatu za brak dokumentów

Bez mandatu za brak dokumentów

26 Wrz 2018, 16:20

Nowela ustawy o Ruchu Drogowym którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda pozwala na jazdę bez dokumentów dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC w formie papierowej. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 października 2018 i od tego czasu kierowcy nie będą musieli mieć tych dokumentów przy sobie.
ImageBardzo często zdarzało się tak że jak z samochodu korzystały dwie osoby to nie zawsze pamiętały o zabieraniu dowodu rejestracyjnego ze sobą szczególnie w sytuacji jak trzeba było zawieźć dzieci do szkoły lub podjechać do pobliskiego sklepu. Wtedy można było przy rutynowej kontroli otrzymać mandat za brak tych dokumentów. Za każdy z osobna było po 50zł. Dodatkowo Policja mogła nie pozwolić na kontynuowanie dalszej jazdy.

Aktualnie wszystkie informacje na temat pojazdu mamy w bazie danych i podczas kontroli przez Policję czy też przez GITD zostaną one sprawdzone bezpośrednio w bazie danych. W przypadku zatrzymania dowodu zostanie to wykonane wirtualnie i wersja papierowa również nie będzie potrzebna. Będzie po prostu odpowiednia adnotacja o zatrzymaniu takiego dowodu w systemie. Jedyna sytuacja kiedy będzie potrzebny nam dowód to będzie wykonanie przeglądu okresowego na stacji diagnostycznej ponieważ w dowodzie jest on odnotowywany.

Warto tu wspomnieć, że przepisy te obowiązują na terenie Polski i wyjeżdżając za granice naszego państwa trzeba będzie pamiętać o tych dokumentach.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2736
Zdjęcia: 9780
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Bez mandatu za brak dokumentów

26 Wrz 2018, 16:25

Trzeba pamiętać że za brak dokumentu prawa jazdy nadal będzie można dostać mandat tak więc nie odkładajmy wszystkich dokumentów na półkę :)
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 1340
Zdjęcia: 8
Rejestracja: 25 Sty 2018, 15:52
Auto: Nie mam

Re: Bez mandatu za brak dokumentów

12 Paź 2018, 08:10

Pojawiły się pierwsze problemy z aktualizacją danych po wykonanym badaniu technicznym które potrafią wpływać do systemu z opóźnieniem nawet do 30 dni od wykonania badania.

Jeżeli w tym czasie nie będziemy mieli dowodu lub dokumentu potwierdzającego wykonanie takiego badania podczas kontroli drogowej np. Policji (jeżeli nie ma wpisu w systemie to nie będą w stanie tego sprawdzić) zostanie nam zabrany wirtualnie dowód rejestracyjny (będzie on zawieszony w systemie tak jak byśmy mieli zatrzymany dowód papierowy). Wtedy musimy udać się na najbliższą komendę, pokazać takie badania i DR zostanie odwieszony.

Czyli jak widać system nie do końca jest gotowy na takie zmiany, a jak zwykle to kierowca będzie musiał chodzić za wszystkim jak przydarzy mu się taka sytuacja.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6789
Zdjęcia: 3346
Rejestracja: 19 Maj 2006, 22:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi e-tron GT concept - system ładowania o napięciu 800 volt Audi e-tron GT concept - system ładowania o napięciu 800 volt
    Akumulator Audi e-tron GT concept może być ładowany na dwa sposoby: z użyciem kabla, przez przykryte klapką gniazdo umieszczone po lewej stronie przodu pojazdu albo bezprzewodowo – indukcyjnie z wykorzystaniem układu ...
    Sala koncertowa na czterech kołach Sala koncertowa na czterech kołach
    Czasy klasycznego radia AM/FM i stosów kaset magnetofonowych zdolnych zaspokoić większość muzycznych potrzeb kierowcy dawno już minęły. W najnowszym Lexusie LS można znaleźć nie tylko styl nawiązujący do japońskiej ...

  •