Bez mandatu za brak dokumentów

Bez mandatu za brak dokumentów

16 Maj 2018, 18:51

Nowela ustawy o Ruchu Drogowym którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda pozwala na jazdę bez dokumentów dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC w formie papierowej. Zmiany wchodzą w życie z dniem 4 czerwca i od tego czasu kierowcy nie będą musieli mieć tych dokumentów przy sobie.
ImageBardzo często zdarzało się tak że jak z samochodu korzystały dwie osoby to nie zawsze pamiętały o zabieraniu dowodu rejestracyjnego ze sobą szczególnie w sytuacji jak trzeba było zawieźć dzieci do szkoły lub podjechać do pobliskiego sklepu. Wtedy można było przy rutynowej kontroli otrzymać mandat za brak tych dokumentów. Za każdy z osobna było po 50zł. Dodatkowo Policja mogła nie pozwolić na kontynuowanie dalszej jazdy.

Aktualnie wszystkie informacje na temat pojazdu mamy w bazie danych i podczas kontroli przez Policję czy też przez GITD zostaną one sprawdzone bezpośrednio w bazie danych. W przypadku zatrzymania dowodu zostanie to wykonane wirtualnie i wersja papierowa również nie będzie potrzebna. Będzie po prostu odpowiednia adnotacja o zatrzymaniu takiego dowodu w systemie. Jedyna sytuacja kiedy będzie potrzebny nam dowód to będzie wykonanie przeglądu okresowego na stacji diagnostycznej ponieważ w dowodzie jest on odnotowywany.

Warto tu wspomnieć, że przepisy te obowiązują na terenie Polski i wyjeżdżając za granice naszego państwa trzeba będzie pamiętać o tych dokumentach.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2557
Zdjęcia: 9486
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Uwaga na niesprawną klimatyzację - może powodować poważne choroby! Uwaga na niesprawną klimatyzację - może powodować poważne choroby!
  Wraz ze wzrostem temperatur kierowcy coraz częściej używają klimatyzacji do obniżenia temperatury wewnątrz samochodu. O czym należy pamiętać podczas jej eksploatacji? Oto kilka przydatnych faktów. Regularne serwisowanie ...
  Jakie są korzyści z jazdy hybrydą? Jakie są korzyści z jazdy hybrydą?
  Coraz większa liczba kierowców przekonuje się o zaletach napędu hybrydowego. Korzyści finansowe wynikające z niewielkiego spalania to dopiero początek. Coraz większe zainteresowanie społeczeństwa jakością powietrza ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Volkswagen Golf III, różowe alusy
   Blue Thunder - Monster Truck, 22
   Alufelgi, VW Golf II GTI
   Toyota Prius