Bez mandatu za brak dokumentów

26 Wrz 2018, 17:20

Nowela ustawy o Ruchu Drogowym którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda pozwala na jazdę bez dokumentów dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC w formie papierowej. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 października 2018 i od tego czasu kierowcy nie będą musieli mieć tych dokumentów przy sobie.
Bez mandatu za brak dokumentówBardzo często zdarzało się tak że jak z samochodu korzystały dwie osoby to nie zawsze pamiętały o zabieraniu dowodu rejestracyjnego ze sobą szczególnie w sytuacji jak trzeba było zawieźć dzieci do szkoły lub podjechać do pobliskiego sklepu. Wtedy można było przy rutynowej kontroli otrzymać mandat za brak tych dokumentów. Za każdy z osobna było po 50zł. Dodatkowo Policja mogła nie pozwolić na kontynuowanie dalszej jazdy.

Aktualnie wszystkie informacje na temat pojazdu mamy w bazie danych i podczas kontroli przez Policję czy też przez GITD zostaną one sprawdzone bezpośrednio w bazie danych. W przypadku zatrzymania dowodu zostanie to wykonane wirtualnie i wersja papierowa również nie będzie potrzebna. Będzie po prostu odpowiednia adnotacja o zatrzymaniu takiego dowodu w systemie. Jedyna sytuacja kiedy będzie potrzebny nam dowód to będzie wykonanie przeglądu okresowego na stacji diagnostycznej ponieważ w dowodzie jest on odnotowywany.

Warto tu wspomnieć, że przepisy te obowiązują na terenie Polski i wyjeżdżając za granice naszego państwa trzeba będzie pamiętać o tych dokumentach.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3438
Zdjęcia: 12493
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

26 Wrz 2018, 17:25

Trzeba pamiętać że za brak dokumentu prawa jazdy nadal będzie można dostać mandat tak więc nie odkładajmy wszystkich dokumentów na półkę :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5223
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Paź 2018, 09:10

Pojawiły się pierwsze problemy z aktualizacją danych po wykonanym badaniu technicznym które potrafią wpływać do systemu z opóźnieniem nawet do 30 dni od wykonania badania.

Jeżeli w tym czasie nie będziemy mieli dowodu lub dokumentu potwierdzającego wykonanie takiego badania podczas kontroli drogowej np. Policji (jeżeli nie ma wpisu w systemie to nie będą w stanie tego sprawdzić) zostanie nam zabrany wirtualnie dowód rejestracyjny (będzie on zawieszony w systemie tak jak byśmy mieli zatrzymany dowód papierowy). Wtedy musimy udać się na najbliższą komendę, pokazać takie badania i DR zostanie odwieszony.

Czyli jak widać system nie do końca jest gotowy na takie zmiany, a jak zwykle to kierowca będzie musiał chodzić za wszystkim jak przydarzy mu się taka sytuacja.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6841
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nowe obowiązki na przejściach dla pieszych
    W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych straciło życie 197 osób. Bezpieczeństwo ma poprawić przepis, który wszedł w życie 1 czerwca br. Wprowadza on pierwszeństwo przed pojazdem dla pieszych wchodzących ...
    Urwana świeca zapłonowa NGK przy próbie odkręcenia
    Witajcie, dopadł mnie problem urwanej świecy NGK chciałem wymienić wczoraj świece w moim Voyagerze z silnikiem 3.3 i w tylnej głowicy środkowa świeca została ukręcona. Pozostałe dwie odkręciły się bez większych problemów ...

  •