Bezpieczna zmiana pasa ruchu - martwe pole w lusterku

24 Wrz 2021, 17:59

W ubiegłym roku nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 480 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących(1). Manewr ten wykonujemy tak często, że łatwo możemy zapomnieć się i nie skontrolować wcześniej martwego pola czy nie dopilnować włączenia na czas kierunkowskazu. A zgodnie z prawem kierującemu wolno zmienić zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Oznacza to zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków i sytuacji na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie przeprowadzać manewr zmiany toru jazdy.

 1. Miej oczy dookoła głowy
 2. Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu i ustąp pierwszeństwa
 3. Wyprzedzaj jeszcze ostrożniej

Zmiana pasa ruchu jest manewrem tak powszechnym, że kierowcy zwykle wykonują go mechanicznie. Niektórzy zapominają, że wymaga on zachowania szczególnej ostrożności. Upewnij się, że nie należysz do kierowców, dla których szczególna ostrożność to puste słowa.
Bezpieczna zmiana pasa ruchu - martwe pole w lusterku Miej oczy dookoła głowy
W związku z tym, że zmiana pasa ruchu na ogół nie wymaga zredukowania prędkości, kierowcy muszą pamiętać, że tym bardziej obliguje ich to do bacznej obserwacji tego, co dzieje się na drodze zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zanim zjedziemy na sąsiedni pas sprawdźmy, czy możemy zrobić to bezpiecznie. Należy pamiętać
o możliwości wystąpienia martwego pola i ryzyku niedostrzeżenia nadjeżdżającego z tyłu samochodu lub motocyklisty. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu to trzecia przyczyna wypadków spowodowanych przez kierujących, w których poszkodowany został motocyklista(1).

"Przy zmianie pasa ruchu kontrola martwego pola ma szczególne znaczenie i może uchronić nas przed zajechaniem drogi innym kierującym i w konsekwencji spowodowaniem niebezpiecznej sytuacji na drodze. Przed rozpoczęciem jazdy upewnijmy się, że lusterka w naszym samochodzie są odpowiednio wyregulowane. Boczne lusterka powinny być ustawione tak, aby widoczna w nich była jak największa przestrzeń z boku samochodu i za nim, zaś lusterko wsteczne musi nam pokazywać tylną szybę" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu i ustąp pierwszeństwa
Zagrażające bezpieczeństwu jazdy jest niesygnalizowanie przez kierowców zamiaru zmiany toru jazdy. Niektórzy kierowcy bagatelizują tę konieczność zwłaszcza przy poruszaniu się na krótkich odcinkach lub robią to w ostatniej chwili, kiedy na bezpieczną reakcję innych uczestników ruchu może być za późno. Przepisy nakładają na kierujących obowiązek sygnalizowania zawczasu i wyraźnie m.in. zamiaru zmiany pasa ruchu oraz zaprzestania sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Dlatego nigdy nie należy zaniedbywać odpowiednio wczesnego użycia kierunkowskazów, pozwoli to innym na czas dostrzec sygnalizację zamiaru przeprowadzenia przez nas manewru.

Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie musimy sygnalizować tego lewym kierunkowskazem, natomiast jeżeli wjazd na takie skrzyżowanie połączony jest ze zmianą pasa ruchu lub gdy skrzyżowanie to posiada co najmniej dwa pasy ruchu i zmieniamy pas już na samym skrzyżowaniu, wówczas należy użyć kierunkowskazu. Kierunkowskazem sygnalizujemy również zjazd z ronda.

Trzeba pamiętać, że zmieniając zajmowany pas ruchu mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się pasem, na który zamierzamy wjechać, a także pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Wyprzedzaj jeszcze ostrożniej
Zmiana toru jazdy często może wiązać się z wykonywaniem manewru wyprzedzania. W tej sytuacji szczególna ostrożność wymaga także, aby upewnić się, że istniejące warunki pozwalają na podjęcie tego manewru bez spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Przede wszystkim sprawdźmy, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca oraz czy pojazd znajdujący się przed nami nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania, zmiany pasa lub kierunku jazdy. Nie wyprzedzajmy też, jeżeli kierowca jadący za nami rozpoczął przeprowadzanie tego manewru. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub innych uczestników ruchu. Podczas wyprzedzania nie wolno przekraczać dopuszczalnej prędkości.

źródło: (1) policja.pl ; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3467
Zdjęcia: 12551
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

26 Wrz 2021, 09:34

Redakcja napisał(a):W ubiegłym roku nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 480 wypadków drogowych
Ciekawe w ilu przypadkach kierowca zmieniający pas nieprawidłowo miał asystenta martwego pola?

W przypadku takiego asystenta raczej nie ma możliwości nie zauważenia innego samochodu podczas zmiany pasa ruchu.

Inaczej trochę jest jak go nie mamy ale tu wystarczy lekko wychulic się do przodu i też zobaczymy praktycznie całe martwe pole. Poza tym jeżeli jedziemy na trasie dwupasmowej prawym pasem to przed zmianą pasa ruchu dużo wcześniej obserwujemy to co dziecię się na sąsiednim pasie a nie w postatniej chwili.

Sam nie raz miałem sytuację że nie zauważyłem samochodu i gdybym lekko nie pochylił się do przodu pewnie bym mu zajechał drogę.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 4446
Zdjęcia: 12
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Niebezpieczny miesiąc na drogach - październik
  Jesienią dostosowanie techniki prowadzenia samochodu do zmiennych i często trudnych warunków ma szczególne znaczenie. W ostatnich latach to właśnie w październiku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło najwięcej ...
  Koniec świata odwołany! Rozpoczęła się epoka MINI
  Koniec świata odwołany. Czas na zabawę! W wielu krajach Ameryki Środkowej, takich jak Meksyk czy Gwatemala, 21 grudnia 2012 odbyły się huczne uroczystości na powitanie nowej ery. Data pochodzi ze źródeł historycznych ...

 •