BMW i3 zdobyło 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP

BMW i3 zdobyło 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP

27 Lis 2013, 13:34

BMW i3 zdobyło najwyższą ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP za ochronę pasażerów i dzieci przeprowadzonych w tym samym czasie, co premiera rynkowa modelu. Jak się spodziewano, ten elektryczny samochód uzyskał w dziedzinie bezpieczeństwa biernego wyniki na równie wysokim poziomie, co najlepsze samochody z konwencjonalnym napędem swego segmentu rynkowego. Koncepcja zintegrowanego bezpieczeństwa obejmuje wszystkie obszary: od unikania kolizji po Inteligentne Wezwanie Pomocy, a także nie tylko spełnia wymagania Euro NCAP, ale je znacznie przewyższa.

Dzięki rewolucyjnej koncepcji samego auta, BMW i3 zapewnia swym użytkownikom nie tylko wywołującą szeroki uśmiech radość z jazdy i wyjątkowe parametry w zakresie ochrony środowiska, ale i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Koncepcja zintegrowanego bezpieczeństwa, stworzona specjalnie dla pierwszego seryjnego elektrycznego modelu BMW Group, obejmuje wszystko – od systemów wsparcia kierowcy skupiających się na pomocy w uniknięciu kolizji, poprzez systemy bezpieczeństwa biernego aż po funkcję Inteligentnego Wezwania Pomocy. Spełnia najbardziej wyśrubowane standardy ochrony wypadkowej na świecie.

Image

Celem zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa BMW jest osiągnięcie optymalnego połączenia aktywnych i pasywnych systemów, które najlepiej odpowie na wyzwania związane z sytuacjami drogowymi w prawdziwym życiu. Wśród owych aktywnych funkcji są systemy zapobiegające, które pomagają kierowcy w uniknięciu kolizji. Dostępny w BMW i3 system Wsparcia Jazdy Plus (Driving Assistant Plus) obejmuje zarówno ostrzeganie o kolizji, jak i przed pieszym – z funkcją aktywnego hamowania. Unikatowe w tym segmencie wielkości rozwiązanie – szczególnie w ruchu miejskim – albo zapobiega kolizji, albo w ogromnym stopniu ogranicza jego intensywność i skutki. Jednocześnie precyzyjnie zdefiniowane drogi odprowadzania energii, obfite strefy kontrolowanego zgniotu i klatka pasażerska o solidności i budowie czyniących z niej strefę przeżycia, a także elektronicznie kontrolowane, wzajemnie powiązane systemy ochronne działają wspólnie dla optymalnego zabezpieczenia pasażerów, jeśli kolizji nie da się uniknąć. Unikatowa w tym segmencie jest też funkcja Inteligentnego Wezwania Pomocy z automatycznym lokalizowaniem pojazdu i układem rozpoznawania zakresu i powagi uszkodzeń – która jest standardowym wyposażeniem BMW i3. Ten system, który automatycznie nawiązuje kontakt telefoniczny z Centrum Alarmowym, a tym samym maksymalnie skraca czas konieczny na zaalarmowanie służb ratowniczych, już w roku 2010 zdobył dla BMW Group specjalną nagrodę za Najbardziej Zaawansowane Rozwiązanie od Europejskiego Instytutu Badań Zderzeniowych. jednak na chwilę obecną standardowe procedury testowe nie obejmują w swych ocenach funkcji Inteligentnego Wzywania Pomocy. Prawny wymóg instalacji takiego systemu w nowo rejestrowanych samochodach w Unii Europejskiej nie pojawi się przed rokiem 2015.

POLECAMY BMW i3 - początek nowej ery elektrycznej mobilności

Skuteczność systemów bezpieczeństwa biernego w BMW i3 była analizowana podczas procesu konstrukcyjnego samochodu w rozlicznych testach zderzeniowych przeprowadzanych przez specjalistów BMW Group w dziedzinie badania wypadków drogowych – we współpracy z ekspertami niezależnymi. W ramach tego procesu brano pod uwagę poza Euro NCAP wymogi wszystkich procedur homologacyjnych i testów bezpieczeństwa na całym świecie – w tym najechanie przez inny pojazd na tył BMW i3 oraz kapotaż.

Image

Wyjątkowo trwała klatka pasażerska wykonana z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFRP) oraz precyzyjne współdziałanie systemów ochronnych pozwoliły BMW i3 uzyskać wyjątkowo wysokie wyniki w dziedzinie zabezpieczenia pasażerów i dzieci w testach Euro NCAP. Zanotowano ekstremalnie niskie ryzyko urazów zarówno w testach zderzenia czołowego, jak i bocznego oraz testu słupa. Szczególnie godna zauważenia była minimalna deformacja klatki pasażerskiej CFRP, co także podnosi skuteczność działania systemów ochronnych.

źródło: BMW
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2811
Zdjęcia: 9921
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy
    Używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia samochodu może skończyć się wypadkiem drogowym. Wciąż jednak bardzo wielu kierowców podczas jazdy pisze SMS-y lub rozmawia, trzymając telefon w ręce. Odpowiedzią ...
    Światowa premiera Golfa GTI Światowa premiera Golfa GTI
    W halach targowych nad Jeziorem Genewskim Volkswagen prezentuje – obok Golfa GTD – także seryjną wersję nowego Golfa GTI. W nadwoziu na bazie Golfa VII można zauważyć liczne elementy stylistyczne typowe dla GTI, ...

  •