Brak OC a zezłomowany samochód

Brak OC a zezłomowany samochód

29 Maj 2017, 16:00

Witam,
mam nadzieję, że dobrze trafiłam :) bardzo Was proszę o wyrozumiałość, bo jestem kompletnie zielona w poniższym temacie.
Do rzeczy. Jakiś czas temu wyprowadziłam się z rodziną za granicę i w Polsce zostawiliśmy auto w razie W (stara Astra '96). Miała ważne OC i przegląd. Gdy zbliżał się koniec ważności ubezpieczenia stwierdziliśmy z mężem, że nie będziemy utrzymywać auta, żeby się nim dwa razy do roku przejechać i postanowiliśmy go zezłomować. Zadzwoniłam na skup aut i tam miła Pani właścicielka powiedziała, że musi być rozwiązane OC żeby Astrę wzieli. No i tu zaczęły się schody. Uwierzyłam na słowo i rozwiązałam, dokładnie 29.03.17 OC- oczywiście skutecznie, auto stało dalej nieużywane, już bez przeglądu i ubezpieczenia. Z początkiem maja przyjechał pan z lawetą i zabrał pojazd. Po dokonaniu wszelkiej papierologii poinformował, że bez OC to nie wyrejestruję w WK. (Ja jestem nadal za granicą, moją mama wszystko ogarniała na miejscu zgodnie z upoważnieniem). I teraz pytanie co dalej z tym fantem zrobić? Nie ma auta, nie ma papierów, wstecz się nie da ubezpieczyć, anulować wypowiedzenia OC też sie nie da. Pani w Ergo Hestia powiedziała, że oni nie wysyłają informacji do FG o braku ubezpieczenia (nie wiem czy w to wierzyć). Liczę się z karą jakby co- za głupotę trzeba płacić jak to mówią, nauczka na przyszłość. Tylko jak zakończyć tą sprawę? Macie pomysł? Proszę o jakieś wskazówki, będę bardzo wdzięczna!
tellura
Nowicjusz

Auto: Nie mam

Re: Brak OC a zezłomowany samochód

29 Maj 2017, 16:43

Trzeba koniecznie wyrejestrować samochód. Do urzędu należy dostarczyć takie dokumenty, jak:
dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazd
dowód rejestracyjny
karta pojazdu, jeżeli była wydana i tablice rejestracyjny
dokument potwierdzający wniesienie opłaty na rzecz gminy
Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to niestety w związku z brakiem tego ubezpieczenia UFG może nałożyć karę za okres, w którym tego ubezpieczenia nie było. Wyrejestrowanie samochodu może się odbyć bez okazania dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnej polisy.
Więcej informacji w poniższym linku:
https://www.mfind.pl/akademia/druki-ube ... e-pojazdu/
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

29 Maj 2017, 19:14

Nie powinnaś rezygnować z oc, każde zarejestrowane auto musi być ubezpieczone- ktoś Cię wprowadził w błąd. Normalnie zaprowadzasz(lub przyjeżdżają lawetą) samochód do autokasacji, tam dostajesz kwity i dopiero wtedy zgłaszasz się do ubezpieczyciela(dostaniesz nawet zwrot kasy za niewykorzystany okres ubezpieczenia) i do wydziału komunikacji.
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

29 Maj 2017, 22:46

Dokładnie tak jak kolega @Yeti65 mówi najpierw na kasację tam wystawiają dokumenty że auto zezlomowane i dopiero można wyrejestrować w WK i OC nie odwrotnie. Albo ktoś Cię wprowadził w błąd albo coś źle zrozumiałaś ja myślę trochę słabo to wyszło no ale cóż zostało wyrejestrować auto i mieć nadzieję że nic nie przyjdzie a jakby nawet to odwoływać się jakoś może akurat da radę chodź szczerze mówiąc wątpię
Sory za brak polskich znakow ale mam Francuski komputer.

Służe pomocą w dziale blacharstwo-lakiernictwo itp.
Kao
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jeep Grand Cherokee WG
Silnik: 4.0
Paliwo: Benzyna

30 Maj 2017, 10:54

Kurcze no, właśnie wiem, że nie w tej kolejności, ale wiem to dopiero od wczoraj... Szczerze mówiąc to nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak FG, aż wstyd... powinnam była to sprawdzić, a nie wierzyć Pani na słowo... rozmawiałam z nią 3 razy i za każdym razem to samo, wiec pomyślałam, że skoro sie znają na tym, zajmują tym na co dzień, to babka wie co mówi. Ale dałam się wprowadzić w przysłowiowe maliny... cóż poradzę, jak przyjdzie kara to będzie trzeba zapłacić i kropka.
Czyli mówicie, że da sie bez ważnego OC wyrejestrować?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
tellura
Nowicjusz

30 Maj 2017, 11:01

Tak, nie powinno być problemów. Nie ma możliwości ubezpieczenia samochodu wstecz. Za brak OC jest kara z UFG, natomiast nie może być ,,kary" w postaci odmowy wyrejestrowania samochodu. Samochód nie istnieje, a fakt ten musi zostać odnotowany w urzędzie bez względu na to, czy samochód posiadał OC czy nie.
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Co zrobić po dachowaniu auta? Co zrobić po dachowaniu auta?
    W ramach kolejnego materiału z cyklu Piątek ze Szkołą Auto, instruktorzy doradzają, jak zachować się podczas dachowania samochodu. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Przygotowując się do drogi ...
    Jak stworzyć model koncepcyjny krok po kroku? Jak stworzyć model koncepcyjny krok po kroku?
    W działach designu poszczególnych marek pracują kreatywni projektanci, często pochodzący z wielu krajów. W przypadku marki ŠKODA, współpracują oni z wieloma działami, głównie Rozwoju Technicznego ...

• Re: Brak OC a zezłomowany samochód

30 Maj 2017, 12:21

tellura napisał(a):Po dokonaniu wszelkiej papierologii
    Konkretnie jaki jakie dokumenty zostawił Ci ten laweciarz ? Przy złomowaniu musisz dostać zaświadczenie o demontażu pojazdu np , https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 6Ir8bEKfRA Ty masz również dostać z powrotem unieważnione : dowód rejestracyjny , książkę pojazdu i tablice rejestracyjne. Każde inne działania nie są zgodne z procedurami przewidzianymi prawem odnośnie kasacji auta.
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
    Auto: Fabia I , Fabia II
    Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi

30 Maj 2017, 13:25

Zostawił to zaświadczenie do WK o demontażu, dowód rejestracyjny z uciętym rogiem i tablice rejestracyjne, nic wiecej. Książki pojazdu do tego auta nie miałam, jeżeli to to samo co karta pojazdu :) mam nadzieję, że uda się to mojej mamie załatwić w WK, żebym nie musiała specjalnie zjeżdżać do Polski...
    tellura
    Nowicjusz

30 Maj 2017, 13:53

tellura napisał(a):Zostawił to zaświadczenie do WK o demontażu, dowód rejestracyjny z uciętym rogiem i tablice rejestracyjne, nic wiecej. Książki pojazdu do tego auta nie miałam, jeżeli to to samo co karta pojazdu

No to OK . Z tym wszystkim plus o ile pamiętam trzeba wypełnić stosowny wniosek . Formularz do pobrania przez neta lub na miejscu.
    tellura napisał(a): mam nadzieję, że uda się to mojej mamie załatwić w WK, żebym nie musiała specjalnie zjeżdżać do Polski..
    Tutaj mama będzie potrzebować na piśmie pełnomocnictwo / upoważnienie do czynności wyrejestrowania Twojego auta. Wzór znajdziesz np, https://www.google.pl/#q=pe%C5%82nomocn ... +samochodu Jako że to Twoja mama to opłaty nie ma.
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
    Auto: Fabia I , Fabia II
    Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi

30 Maj 2017, 17:00

Mama ma ode mnie upoważnienie do wykonywania wszelkich czynności związanych z tym samochodem w moim imieniu łącznie z reprezentowaniem w WK. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi i pomoc!
    tellura
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Targi AutoSalon, bass i tuning
      Renault Alpine A110-50
      Moto Piknik Olsztyn 2012
      Autosacrum 2008