Przerwa w ubezpieczeniu OC przez nieuwagę - co z tym zrobić?

02 Mar 2021, 11:37

Witam
Kupiłem samochod 27.01.2021
Ubezpieczyłem go 01.03.2021
Poprzednie ubezpieczenie się skonczyło 12.02.2021
Przez nieuwage powtała przerwa w OC
Pytanie
Jaka kara mnie czeka? Czym to grozi?
Czy mozna się jako dogadać w UFC aby zmiejszyło karę i czy jest to skuteczne
Czy warto się samemu zgłosić i czy czekać?
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

02 Mar 2021, 11:59

Genesis72 napisał(a):Jaka kara mnie czeka? Czym to grozi?
Masz przerwę 18 dni a to już podchodzi pod maksymalną karę czyli jakieś 5200zł.
Genesis72 napisał(a):Czy mozna się jako dogadać w UFC aby zmiejszyło karę i czy jest to skuteczne
Z tego co wiem to nie. UFG nie anuluje kar za brak polisy OC. Od tej reguły jest tylko jeden wyjątek, a został on ujęty w art. 94. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. "W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie".
Genesis72 napisał(a):Czy warto się samemu zgłosić i czy czekać?
Nie bo od razu dostaniesz odpowiednią karę, a tak jest szansa że się nie dopatrzą. Być może nie wykryją tego bo samochód kupowałeś z ubezpieczeniem na kogoś innego więc jest duża szansa że unikniesz kary :)

Trzeba tu pamiętać, że przerwa w OC nawet jeden dzień to może być kara już powyżej 1000zł!

W przypadku takim jak Twój dochodzi najczęściej do przerw w OC bo ono po kupnie samochodu przechodzi na nowego właściciela ale nie przedłuża się automatycznie co roku tak jak po kupnie nowego OC.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

02 Mar 2021, 12:28

Jak długo mogą mnie ścigać? Po jakim czasie jest przedawnienie?
Z tego co czytałem to 3 lata.
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

02 Mar 2021, 12:43

Generalnie jest tak że UFG może nałożyć karę za brak OC wyłącznie w roku kontroli. Czyli mając na uwadze twój przypadek karę mogą nałożyć Ci tylko do końca roku. Jeżeli tego nie zrobią to już w przyszłym roku w styczniu nie będą mogli tego zrobić. Płacisz tylko za okres bez ubezpieczenia w roku, w którym wykryto lukę w historii ubezpieczenia.

Nie masz OC w okresie 13-28 lutego 2021 roku. Jak zostanie wykryta ta luka do końca roku 2021 to zapłacisz karę ale już jak zostanie wykryta w 2022 nie zapłacisz kary. Ja to tak zrozumiałem czytając niedawno przepisy.

Tak samo jak byś nie miał OC od np. 15 sierpnia 2018 roku a wykryli by ci to teraz w 2021 roku to byś zapłacił karę tylko od stycznia 2021 do dnia dzisiejszego.

Genesis72 napisał(a):Z tego co czytałem to 3 lata.
To raczej dotyczy długu za nieuregulowaną składkę ubezpieczenia np. jakąś ratę. "składka na OC nie może być skutecznie dochodzona po upływie trzech lat od daty jej wymagalności".
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

02 Mar 2021, 12:52

Czyli od stycznia przyszlego roku moge spac spokojnie?
DZIEKI
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

02 Mar 2021, 13:00

Moim zdaniem tak ale może jeszcze ktoś napisze coś więcej na ten temat bo to są moje wnioski wysnute na podstawie przepisów które przeczytałem :)

Masz już przerejestrowane auto? Przy odbiorze dokumentów w WK musisz mieć ważne OC.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ciągniki balastowe z siłą uciągu lokomotywy!
    Najważniejszym parametrem ciągnika balastowego jest siła uciągu. Jest ona uzależniona nie tylko od mocy silnika, ale także od tego, jak skutecznie jest przekazywana na osie ciągnika – te zaś muszą mieć zapewniony stały ...
    Co czeka branżę warsztatową w 2023 roku?
    Najnowsze dane wskazują, że w 2022 roku w Polsce zarejestrowano niemal 383 tysiące nowych aut osobowych oraz ponad 700 tysięcy samochodów używanych importowanych z zagranicy. Mniejsza dostępność nowych pojazdów, ...

02 Mar 2021, 13:11

Mam już przerejestrowany samochód (tymczasowy dowód), OC mam zrobione już.
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

02 Mar 2021, 13:24

Ok, czyli jak teraz luka nie zostanie przez nich wykryta i nie przyjdzie ci wezwanie do zapłaty z UFG to raczej powinno być ok. Musisz czekać bo oni wysyłają z tego co wiem poleconym takie wezwania.

Jak byś dostał to zawsze możesz się odwołać, a w zmniejszeniu kary za brak OC może pomóc art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówiący, że: "w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie".
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

02 Mar 2021, 14:54

Dzięki
Podejrzewam, że nie ja pierwszy i niestety nie ostatni
Powinno byc tak, że nowy właścicie jak nie przedłuży OC, to z automatu przechodzi stare OC
Ale pewnie specjalnie tak jest aby karac ludzi?
Dzieki
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

24 Maj 2021, 13:19

Jestem w podobnej sytuacji. UFG już coś do Pana napisał, czy cisza?
maciejcew
Obserwowany
 
Posty: 1

01 Sie 2021, 19:13

Stoję przed dylematem odnosnie nie opłaconego OC . mam okazję kupic fajne autkomktóre nie jest uzytkowane od 12 lat , stoi w garazu . włascicielka nie opłaca polisy od 2009 roku . jak załatwic sprawę aby nie było kary dla mnie ani sprzedającego . auto z 89 roku więc mozna rejstrowac na zabytek . ma ktos jakies rady ?
hiszpan115
Obserwowany
 
Posty: 2

02 Sie 2021, 15:01

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

05 Lis 2021, 18:37

Cześć, mam taki sam problem. Jak z tą karą u ciebie? Przyszło wezwanie czy od tamtego czasu cisza?
Grajek99
Nowicjusz
 
Posty: 3

26 Sie 2022, 16:24

Witam, jak wygląda sprawa z niewykrytym brakiem ubezpieczenia oc jeżeli zgłosze je np. 2 stycznia 2023 ?(a brak oc jest np. od 5 Maja 2021) Czy wtedy kara będzie liczona tylko od tych 2 dni ? - 1300zł ? czy od całego okresu - 6020 zł ? Pozdrawiam
Dawidd75
Nowicjusz
 
Posty: 4

27 Sie 2022, 08:46

Skąd Ci się wzięły tu 2 dni? Kara za brak ub powyżej 14 dni to 6 tyś 20zl i taką też otrzymasz.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16135
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4