Chcę zrobić stronę do porównywania aut i ich cen. Co myślicie?

01 Sty 2021, 14:22

Hej. Chcę zbudować stronę na której zbierałbym różne oferty sprzedaży aut z różnych stron na których ludzie je publikują i w oparciu o te dane chciałbym pozwolić użytkownikom na wpisanie takich rzeczy jak - marka, model, rok produkcji, przebieg auta, moc silnika itp.
I wtedy na stronie moglibyście zobaczyć, średnie ceny danego auta, jaki jest średni przebieg konkretnie takich aut, ile się ich sprzedaje, jak się różne parametry jak cena i popularność zmieniają na przestrzeni miesięcy i inne takie rzeczy.

Chciałem się zapytać, czy ktoś z Was byłby zainteresowany czymś takim? Czy może to już było i nie ma sensu robić już takich rzeczy?

Dzięki i Pozdrawiam :)
Peksio
Nowicjusz
 
Posty: 3

01 Sty 2021, 14:43

Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla aut używanych, bo i tak nie sprawdzisz najważniejszego parametru-stanu auta.
Jeżeli już, to można by było zrobić takie porównanie dla aut nowych w zbliżonym budżecie. Tylko ceny powinny być realne, a nie katalogowe-
np oferty nowych aut z Otomoto. Zakładasz określony budżet i porównujesz dostępne auta.
Dajmy na to Dustera z Fiatem Tipo. Przedstawiasz wady i zalety w stosunku do konkurencyjnego auta.
To niby różne auta, ale klienci często sami do końca nie są zdecydowani, czy lepszy będzie SUV, czy kompakt.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3677
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

01 Sty 2021, 23:25

Tak jak kolega wyżej, nie widzę sensu robienia takiej strony, syzyfowa praca.

1. Auta używane nie są tylko czarne. Na cenę ma wpływ wiele czynników - stan techniczny/prawny, wyposażenie, region, w którym jest sprzedawane, sytuacja sprzedającego (ktoś może być "pod ścianą" i chce szybko sprzedać auto nawet za o wiele niższą cenę, a drugi będzie sprzedawać rok, bo "on wie co ma" i nie obniży ani złotówki);
2. Rynek dynamicznie się zmienia, czego doświadczyliśmy w roku 2020;
3. W zakupach motoryzacyjnych też mamy sezonowość - kabriolety będą droższe w kwietniu niż w listopadzie etc.;
4. Przebieg nadal jest w Polsce kwestią umowną, a większość kupujących nadal determinuje zakup samochodu od tego parametru, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji;
5. Nie bardzo potrafię znaleźć uzasadnienie dla takiego zestawienia, które nie ma nawet zbytniego sensu w przypadku aut nowych .
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14067
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

03 Sty 2021, 19:21

Dziękuję za odpowiedzi. Hmm, myślę, że macie racje. Tak, wygląd/stan auta jest najważniejszy w sumie. Jedyne co mógłbym osiągnąć to coś w tym stylu:
Model x:
cena od 10k zł do 20k zł (800 ofert)

Model x z przebiegiem mniejszym niż 70000km:
cena od 14k zł do 20k zł (250 ofert)

Model x z przebiegiem mniejszym niż 70000km oraz auto max z 2018:
cena od 18k zł do 20 k zł (70 ofert)

I prócz tej ceny i ilości ofert jeszcze jakieś dodatkowe informacje i wykresy. Ale to faktycznie chyba ma dosyć niewielką wartość do zainteresowanych.
Peksio
Nowicjusz
 
Posty: 3

03 Sty 2021, 21:17

Wykresy obchodzą tylko mały odsetek świrów. No i od razu pojawiłyby się głosy, że się nie znasz, bo "szwagier w zeszłym tygodniu kupił X za Y i się nie zepsuł, nadal jeździ". Także ten...

Żeby Cię tak nie ganić napiszę na pocieszenie, że na początku swoje forumowej kariery chciałem zająć się czymś podobnym, ale "gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz" oraz po wypowiedziach bardziej doświadczonych kolegów stwierdziłem, że to faktycznie nie ma sensu :ok:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14067
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

06 Sty 2021, 12:38

Obawiam się, że masz rację :|

No nic, projekt mam zrobiony w połowie to będzie "do portfolio" i może następnym razem wpadnę na jakiś genialny pomysł.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady :)
Peksio
Nowicjusz
 
Posty: 3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    ŠKODA Š978 (Typ 978), 1956 rok
    Decyzją Ministerstwa Przemysłu Czechosłowacji z roku 1955 czechosłowaccy konstruktorzy otrzymali zadanie stworzenia całkowicie nowego samochodu dla "szerokich mas pracujących". W tym czasie wdrażano produkcję modelu 440 (Spartak), ...