Chiptuning a polisa OC.

Chiptuning a polisa OC.

31 Maj 2019, 19:32

Cześć

Chciałbym się dowiedzieć, czy mając samochód ubezpieczony np. w TUZ, mogę dokonać programowej ingerencji w komputer pokładowy samochodu wykonując tzw. Chip-tuning zwiększający moc silnika? Pytam, ponieważ nigdzie w internecie nie można znaleźć odpowiedzi na wymienione pytanie.
Interesuje mnie kwestia, czy taka niezgłoszona do ubezpieczalni, ani urzędu modyfikacja nie wykracza poza umowę świadczenie polisy ubezpieczeniowej, a tym samym, czy może być podstawą do odmowy wypłatą odszkodowanie, w razie jakiegoś zdarzenia.

Jedynie znalazłem w umowie od TUZ taką adnotację:
Art. 8a.
1. Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości.

A więc konsekwencją chiptuningu może być wyłącznie rekalkulacja składki?
Czy spotkaliście się osobiście lub pośrednio z problemami prawnymi w związku z modyfikacją programu?

Pozdrawiam, :unsure:
kspi9
Obserwowany

Re: Chiptuning a polisa OC.

02 Cze 2019, 12:04

kspi9 napisał(a):A więc konsekwencją chiptuningu może być wyłącznie rekalkulacja składki?Czy spotkaliście się osobiście lub pośrednio z problemami prawnymi w związku z modyfikacją programu?
Modyfikując program zmieniasz tylko moc silnika o którą ubezpieczyciel nie pyta bo dla niego liczy się pojemność. Mając to na uwadze moim zdaniem nie musisz zgłaszać takiej modyfikacji ubezpieczycielowi.
Inaczej jest jak byś wymieniał silnik na taki o innej pojemności, wtedy składka mogłaby ulec zmianie.

Oczywiście możesz z ciekawości zapytać swojego ubezpieczyciela o taki przypadek ale moim zdaniem nic się nie zmieni. Ja kiedyś pytałem agenta ubezpieczeniowego to powiedział że taka modyfikacja nie wpływa na zmianę składki OC.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 11
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Yellow boxy na drogach - co to takiego? "Yellow boxy" na drogach - co to takiego?
    W Szczecinie pojawiły się tzw. "Yellow boxy" mają one na celu poprawę przepustowości ruchu w godzinach szczytu. U nas projekt pilotażowy ma pokazać czy takie rozwiązanie sprawdza się. Jeżeli okaże się że tak, a ...
    Manualna czy Automatyczna - jaką wybrać skrzynię biegów? Manualna czy Automatyczna - jaką wybrać skrzynię biegów?
    Odpowiedź na tytułowe pytanie to jedna z ważniejszych decyzji, którą podejmuje się przy zakupie nowego samochodu. Za wyborem manualnej lub automatycznej skrzyni biegów mogą przemawiać argumenty czysto pragmatyczne, ...

•