Citroen C3 Picasso - lekkie szarpanie przy zimnym silniku.

15 Lis 2014, 17:23

Witam, jestem właścicielem Citroena C3 Picasso(2011) 1.6 Vti 120 KM od 3 miesięcy. Samochód sprowadzony z małym przebiegiem 39 tyś. Po kupnie samochodu wymienione olej, filtry. Wszystko działa idealnie, lecz ostatnio mam taki mały problem, podczas ruszania i dodawania gazu na jedynce, dwójce, gdy silnik jest zimny i pali się niebieska kontrolka , samochód trochę szarpie. Zdarza się to nie za każdym razem ale w 80% podczas odpalania pod dłuższym postoju, to lekkie szarpanie trwa chwile podczas dodawania gazu, po 1 min od rozpoczęcia jazdy wszystko już jest ok. Kontrolka niebieska gaśnie i wtedy już silnik chodzi równo nic nie przerywa nic nie szarpie.
Miał ktoś coś podobnego czy to mogą być świece?, które chcę na dniach wymienić, no niby standardowo powinny być wymieniane po 60 tys. lub 40 tys. przy szczególnych warunkach eksploatacji.(chodzi chyba o jazdę głównie po mieście)
Jak ktoś miał podobne objawy i wie co może być przyczyną, to proszę o info.
Pozdrawiam!
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

25 Lis 2014, 16:51

Świeczki wymienione, cewki sprawdzone wszystko z nimi ok. Lecz efekt lekkiego szarpania głównie po krótkich przejazdach gdy np. z rana odpalam jest w miarę ok, jadę jakiś krótki odcinek 1-2 km miastem. Zostawiam samochód na 1-2 godz. wracam i wtedy podczas jazdy na 1 lub 2 biegu trochę szarpie obroty lekko falują. Po chwili 10-15 sekundach wszystko wraca do normy. Po dłuższych postojach np. wieczornych i rannym odpaleniu zdarza się to bardzo rzadko.
Teraz chcę wyjeździć to paliwo co ostatnio zatankowałem 95 i sprawdzić czy to samo będzie na jakiejś lepszej 98 z BP.
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

29 Lis 2014, 12:16

Zmiana paliwa nic nie zmieni. Moim zdaniem to czujnik temperatury zewnętrznej,czyli czujnik powietrza.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

30 Lis 2014, 22:37

Czy chodzi o czujnik płynu chłodzącego?, bo on też często siada i są akcje serwisowe jego wymiany.
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

01 Gru 2014, 10:13

Może on być przyczyną ale także czujnik ciśnienia na dolocie koletora taki jak tu
[link do Intercars wygasł]
Robiłeś wogóle diagnostykę błędów..? Jeśli nie to trzeba od niej zacząć zanim zacznie się kupować części...
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

02 Gru 2014, 21:13

Byłem samochodem na podpięciu pod komputer testerem Lexia – dedykowany (taki jak w serwisie ASO) do Citroena. I główną usterką którą pokazywał był błąd F40A, czyli kod defektu 040A -wskaźnik oleju.
Ale z tego co słyszałem to jakiś błąd systemowy tego czujnika. Co do tej temperatury to chyba też jest problem z tym czujnikiem bo inna była temperatura silnika mierzona termometrem laserowym a na tym co pokazywał czujnik.
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2016
    Lubelskie Święto Motoryzacji to obowiązkowa pozycja w kalendarzu imprez w 2016 r. Już w weekend 7-8 maja zapraszamy na Moto Session. W tym roku na zwiedzających czekać będą wystawy nie tylko samochodów, ale także motocykli, ...
    W obszarze niezabudowanym bardziej niebezpiecznie
    Pomimo tego, że do większości wypadków dochodzi w obszarze zabudowanym (70%), to kiedy mają miejsce poza tym terenem, traci w nich życie więcej osób. W co piątym ginie człowiek, podczas gdy w wypadku w strefie ...

03 Gru 2014, 10:33

No to teraz pozostaje właściwie zgadywanie i niestety metoda prób i błędów.
Jako,że może to sporo kosztować aż się natrafi na uszkodzony układ,to na twoim miejscu na razie bym jeździł tak dalej. Jeździł aż nasilą się objawy tej usterki i wtedy na pewno komp wykaże błąd.
Oczywiście możesz też (jak cię stać) odstawić auto do ASO . Tam mają części na podmiankę. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

03 Gru 2014, 12:34

Właśnie jestem po wymianie tego czujnika czyli tzw map sensora, bo przy dokładniejszym sprawdzaniu wyszły jakieś nieprawidłowości, przeczyszczony układ dolotowy.
Co do czujnika temperatury płynu chłodzącego też chciałem go wymienić, ale w moim modelu jest on w komplecie z całym termostatem czy jak to się tam nazywa. Na razie zobaczymy czy to pomoże.
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

12 Gru 2014, 23:17

Po wymianie map sensora, silnik chodzi równo, szarpania ustały i jak na razie wszystko idealnie.
sslaw
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Citroen C3 Picasso
Silnik: 1.6 Vti 120 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

13 Gru 2014, 13:41

U ciebie jest akurat MAP a w innych autach tę funkcję pełni (na pewno słyszałeś ) przypływomierz powietrza.
Teraz powinno byc ok.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna