Co robić gdy ktoś siedzi mi na zderzaku?

Co robić gdy ktoś siedzi mi na zderzaku?

02 Paź 2018, 01:14

Witam.

Ja zawsze jak jeżdżę staram się zachować sensowny odstęp między mną, a pojazdem naprzeciwko. Jedyna sytuacja gdy podjeżdżam komuś tuż pod tyłek to gdy jest to jakiś korek i są bardzo niskie prędkości, tak aby bezpiecznie wyhamować.

Od razu mówię, że nie mam wolnego stylu jazdy który tamuje ruch itp. Jeżdżę na tyle szybko na ile pozwala rozsądek.

Natomiast tutaj przykładowe sytuacje jakie mi się zdarzyły:
- Jadę sobie autostradą, zjeżdżam na ten łukowy zjazd więc redukuję prędkość z powiedzmy 140km/h do tych przepisowych 40-60km/h (zależy jakie znaki są). I jadę sobie po tym łukowym zjeździe z autostrady, nawet trochę szybciej niż znaki mówią. A nagle jakiś pajac podjeżdża tuż pode mnie, jedzie tuż za mną tak, że jakiekolwiek hamowanie to od razu wjechałby we mnie. Muskam pedał hamulca na sekundę aby mu coś zasygnalizować, a taki typ dalej jedzie tuż za mną... Co jakbym musiał zwolnić z jakiegokolwiek powodu? (np. wyskoczyło jakieś zwierze na drogę, czy cokolwiek).

Inne podobne sytuacje na tej samej zasadzie:
- Prawym pasem wolno jedzie długa kolumna tirów. Zjeżdżam więc bezpiecznie na lewy pas aby je wyprzedzić. Po zjechaniu na lewy pas, okazuje się że przede mną jedzie ktoś inny, i również wyprzedza tę długą kolumnę tirów, jednak robi to z bardzo wolną prędkością i długo takie wyprzedzanie trwa. Nagle na mój tyłek podjeżdża ktoś na bardzo bliską odległość, mruga mi światłami i trąbi aby mnie pospieszyć. No i co tu zrobić? Facet przede mną jedzie bardzo wolno, ja gdy to zauważyłem również muszę zwolnić, a typek za mną trąbi aby mnie pospieszyć. Jakbym zwolnił to by ewidentnie we mnie wjechał... A jak nie zwolnię, to ja bym być może wjechał w tyłek temu przede mną.

Zdj. poglądowe:
Image

Dlaczego ludzie jeżdżą za kimś siedząc im tuż za zderzakiem?! To aż proszenie się o wypadek, jak dla mnie.
Ranolmz
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 19 11 2017
Auto: Nie mam

Re: Co robić gdy ktoś siedzi mi na zderzaku?

02 Paź 2018, 07:46

Po prostu taki styl jazdy Polaków tego już nie zmienisz, Polak wszędzie się spieszy. Ty byś pasował do francuskiego stylu jazdy, jeżdżą wolno, ślamazarnie. Autostrada 130 a oni jadą 100-110, są 2 pasy jeden jedzie 110 a drugi wyprzedza go 112 :/ Ale tu nikt na nikogo nie trąbi, wiecej powiem tu nie patrzą po lusterkach, mozesz cudowac siedzieć na zderzaku a i tak Cie nie zobaczy a oczywiście jedzie sobie lewym jak prawy ma wolny. Zjezdzilem duzo Europy i w każdym kraju ta jazda jest inna ale najbardziej podoba mi sie jazda po Niemczech. To są stare nawyki według mnie nie da sie tego wyplewić
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, Audi A8, A6 c4
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8,2.6 V6

Re: Co robić gdy ktoś siedzi mi na zderzaku?

07 Paź 2018, 16:44

No niestety, ale w Polsce mamy tak jak napisał poprzednik - totalne hamstwo na drodze. I przez takie sytuacje, mamy właśnie karambole. Siedzenie komuś na zderzaku. Ale coś mi się omkneło o uszy, że są jakieś projekty, kóre mają zmienić przepisy i takie siedzenie komuś na zderzaku ma być karane mandatami.
A co robić? Jak wyprzedzam, a za mną jedzie taki nerwowy osobnik i mi mruga, to poprostu zaczynam z wyprzedzania rezygnować. Czyli noga z gazu, lekko hamulec, tego z prawej strony puszczam przodem i się za niego chowam. A nerwusowi pokazuję ręką miły gest, że może sobie wyprzedzać.
Zapewne straci więcej czasu i nerwów, ale trudno. Jak mu się spieszy, niech jedzie.
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Manufaktura Car Show 2013 Manufaktura Car Show 2013
    W miniony weekend w Ch Manufaktura można było zobaczyć wydarzenia pod nazwą "Manufaktura Car Show 2013". To propozycja dla miłośników czterech kółek w najróżniejszych odsłonach. W tym roku była to największa ...
    Udoskonalone manualne i automatyczne skrzynie biegów Opla Udoskonalone manualne i automatyczne skrzynie biegów Opla
    Dzięki licznym poprawkom w konstrukcji wewnętrznej i mechanizmach dźwigni druga generacja pięcio- i sześciobiegowych skrzyń Opla w porównaniu z konkurencją uzyskała doskonałe wyniki w zakresie jakości zmiany biegów. ...

•