Co zmieniło się w mandatach karnych po 11 kwietnia 2015 roku

16 Kwi 2015, 12:34

Dnia 9 kwietnia 2015 roku zostało opublikowane zmieniające Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 11 kwietnia 2015 r.

Co zmieniło się w mandatach karnych po 11 kwietnia 2015 roku

Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany:

w części I "Przepisy o ruchu pieszych"

- Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku.
Mandat do 100zł

w części II "Przepisy dotyczące ruchu pojazdów"

Zmiany w części "Zasady ogólne i przepisy porządkowe":

- Nieużywanie kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym podczas jazdy motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem.
Mandat 100zł

- Kierowanie motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem przewożącym pasażera nieużywającego kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym.
Mandat 100zł

Zmiany w części "Używanie pojazdów w ruchu drogowym":

- Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku:

    włączenia świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci
    Mandat 200zł
    zdjęcia, zasłonięcia lub złożenia tablicy z napisem "autobus szkolny" i jeżeli są przewożone inne osoby lub nie przewozi się żadnych osób
    Mandat 50zł

w części III "Kierujący"

- Kierowanie pojazdem silnikowym, z wyłączeniem czterokołowca lekkiego, lub tramwajem przez osobę niemającą:

    uprawnienia do kierowania pojazdami
    Mandat 500zł
    uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu
    Mandat 300zł

- Kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim przez osobę niemającą do tego uprawnienia.
Mandat 200zł

- Kierowanie bez uprawnienia rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym.
Mandat 100zł

- Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.
Mandat 500zł

- Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Mandat 300-500zł

w części IV "Inne wykroczenia"

- Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień.
Mandat 300zł

- Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do jazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdu:

    nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swojego przeznaczenia
    Mandat 50-200zł
    pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu
    Mandat 50zł

- Posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Mandat 300zł

- Posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, i jednocześnie niestosowanie się do znaków drogowych:

    B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych", B-3a "zakaz wjazdu autobusów", B-4 "zakaz wjazdu
    motocykli"
    Mandat 550zł
    B-10 "zakaz wjazdu motorowerów"
    Mandat 400zł
    B-35 "zakaz postoju", B-37 lub B-38 "zakaz postoju w dni ..."
    Mandat 400zł
    B-39 "strefa ograniczonego postoju"
    Mandat 400zł
    D-18 "parking" lub D-18b "parking zadaszony", z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo D-18a "parking – miejsce zastrzeżone", z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29
    Mandat 800zł
    P-18 "stanowisko postojowe" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" albo P-20 "koperta" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby
    niepełnosprawnej", umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b
    Mandat 800zł

w części V "Znaki i sygnały drogowe"

- B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych", B-18 "zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad ... t" lub B-19 "zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż ... t"
Mandat 500zł

w części VI "Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym"

- Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona o 200 zł, jednak nie więcej niż 500zł

- Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona o 300 zł, jednak nie więcej niż 500zł

POLECAMY Mandaty karne - taryfikator

POLECAMY Punkty karne - taryfikator
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

26 Kwi 2023, 10:41

Ogólnie o zmianach w mandatach karnych w Polsce po 11 kwietnia 2015 roku.

11 kwietnia 2015 roku w Polsce wprowadzono nowelizację ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które wpłynęły na mandaty karne w Polsce:

Podwyższenie wysokości mandatów – wysokość mandatów za wybrane wykroczenia drogowe została zwiększona.

Nowe kategorie wykroczeń – wprowadzono nowe kategorie wykroczeń, m.in. nieprzepinanie pasa bezpieczeństwa, przekraczanie dozwolonej prędkości o 50 km/h lub więcej.

Szybsze ukaranie kierowcy – niektóre wykroczenia, np. parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, są karane mandatem karnym bez konieczności udzielania pouczenia lub wezwania na komisariat.

Karanie za brak badań technicznych – wprowadzono mandaty za brak aktualnych badań technicznych pojazdu.

Ograniczenie możliwości odwołania się od mandatu – zmniejszono możliwości odwołania się od mandatu karnego, a kierowcy mają na to krótszy czas.

Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich lat wiele razy były wprowadzane kolejne zmiany w przepisach dotyczących mandatów karanych w Polsce, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualną sytuację przed wyjazdem na drogę i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
bartlett0431
Obserwowany
 
Posty: 1
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi A6 Hybrid
    Hybrydowe Audi A6 to nowe oblicze limuzyny klasy business. Jego lekką karoserię osadzono na sportowym podwoziu. Wnętrze jest eleganckie i ergonomiczne, a kierowca i pasażerowie mają do dyspozycji wiele systemów wspomagających ...