Darowizna pojazdu, jaką część wspisać na umowie?

Darowizna pojazdu, jaką część wspisać na umowie?

15 Maj 2017, 14:34

Witam,
Pytanie może i banalne, ale mam problem, żeby dobrze zgodnie z prawem wszystko się odbyło. Sprawa jest prosta Babcia jest właścicielem motoykla ja współwłaścicielem, przejąłem już zniżki i chcę z babcią spisać umowę darowizny. Znalazłem taki wzór http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl proszę Was powiedzcie mi co mam wpisać w
§ 3
Darczyńca przekazuje Obdarowanemu na własność, bezpłatnie, opisany w § 1 przedmiot darowizny w
wysokości ………… części , Obdarowany zaś tę darowiznę przyjmuje.

w te kropki mam wpisać 1/2, czy całość czy 100% czy 50%. Chodzi o to, żebym stał się jedynym właścicielem pojazdu
leymann
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 09 01 2009
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Nie mam

Re: Darowizna pojazdu, jaką część wspisać na umowie?

15 Maj 2017, 15:33

leymann napisał(a):w te kropki mam wpisać 1/2, czy całość czy 100% czy 50%. Chodzi o to, żebym stał się jedynym właścicielem pojazdu

Ty tak na poważnie? :D
Jeśli chcesz dostać od kogoś piwo, to prosisz go o jedno piwo, czy o pół piwa? :wink:
Jeśli chcesz zostać jedynym właścicielem pojazdu to logiczne, że babcia musi przekazać Ci w darowiźnie 100% jego własności. A jak tak, to chyba logiczne, ile tam wpisać :)
solti
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 12 1997
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Peugeot 206, BMW E46
Silnik: diesel + benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

Re: Darowizna pojazdu, jaką część wspisać na umowie?

16 Maj 2017, 15:05

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje:
[link wygasł]

W skrócie wygląda to tak:

Czy umowa darowizny samochodu musi być potwierdzona notarialnie?
Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, komu możesz podarować swój samochód. Może to być ktoś z rodziny, ale również osoba obca a także np. stowarzyszenie czy fundacja. Najbardziej prawidłowym sposobem uprawomocnienia darowizny jest spisanie odpowiedniego aktu u notariusza, co ułatwia całą procedurę, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gdy chcemy podarować komuś ruchomość (a samochód zalicza się oczywiście do ruchomości), umowa darowizny może zostać spisana z pominięciem notariusza. Należy jednak podkreślić, że taka umowa staje się ważna w momencie przekazania darowanego samochodu. Jeżeli chcesz sporządzić samodzielnie umowę darowizny samochodu, to musisz wiedzieć, co powinno się w niej koniecznie znaleźć.

Co jest przedmiotem umowy darowizny samochodu?
Pytanie wydaje się być banalne. Jednak żeby w sposób precyzyjny zdefiniować przedmiot umowy, nie wystarczy podać marki pojazdu i numeru rejestracyjnego. Oprócz tego w umowie należy także wymienić:

model samochodu
rocznik
przebieg
numer nadwozia VIN

Ważne jest także, abyś zaznaczył w umowie darowizny samochodu, co dodatkowo z nim oddajesz. Przykładowo może to być dodatkowy komplet kluczy, opony czy karta pojazdu. Powinieneś również zawrzeć w umowie informacje, czy samochód nie stanowi przedmiotu praw osób trzecich, czy nie jest obciążony długami oraz jaki jest jego stan techniczny.

Kiedy musisz zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego?
W umowie darowizny samochodu musisz koniecznie określić wartość pojazdu, który jest jej przedmiotem. Jest to istotny element umowy ze względu na kalkulację wysokości podatku od darowizny, który będzie musiał zapłacić obdarowany. Pamiętaj przy tym, że jeśli zaniżysz wartość pojazdu, Urząd Skarbowy może zlecić jego wycenę. Gdy biegły wykaże, że wartość samochodu różni się od podanej przez ciebie o więcej niż 33%, może obdarowanego obciążyć kosztami tej wyceny, oprócz oczywiście dopłaty podatku. Mając powyższe na względzie, najlepiej przedstawić prawidłową rynkową wartość pojazdu w oparciu np. o internetowe oferty sprzedaży podobnych aut.
mfind
Aktywny

Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Elektryczny Land Cruiser pracuje w kopalni miedzi Elektryczny Land Cruiser pracuje w kopalni miedzi
    Toyota Land Cruiser w wersji elektrycznej już jest – na razie w Australii. Niezniszczalna terenówka Toyoty, bardzo chętnie wykorzystywana w przemyśle ciężkim – w wersji elektrycznej okazała się idealnym ...
    Upadek z piątego piętra, a zderzenie z pieszym Upadek z piątego piętra, a zderzenie z pieszym
    Całkowita droga hamowania wraz z czasem reakcji przy prędkości 60 km/h wynosi ok. 50 m. W trudnych warunkach pogodowych, przy oblodzeniu nawierzchni lub opadach śniegu może wydłużyć się kilkakrotnie. Uderzenie w pieszego ...

•  
    • Z ulicy na tor - Poznań
      Monitoring położenia pojazdu
      Car audio, video 2007
      Dodge Charger, Punisher